BHP kupowania zabawek - czyli co powinno zwrócić twoją uwagę?

Jakich zabawek pod żadnym pozorem nie powinnaś dawać dzieciom?
BHP kupowania zabawek - czyli co powinno zwrócić twoją uwagę?
fot. istock.com
17.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

Lalki, samochodziki, klocki, pacynki, zestawy majsterkowicza, kuchnia dla dziewczynek, przybory do malowania, elektroniczne gadżety... Lista zabawek, o których marzą maluchy, wydaje się nie mieć nie końca. Niestety, w sklepach pełno jest rzeczy, które zamiast przynieść radość, mogą wyrządzić naszym pociechom krzywdę.

BHP kupowania zabawek - czyli jak wybrać bezpieczne zabawki?

#1 Gruba folia

Pamiętajmy, że zabawki nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników, czyli w tym wypadku – maluchów. Po pierwsze, wszystkie części zabawek muszą być stabilne i wytrzymałe.

Po drugie - nie tylko sama zabawka jest niebezpieczna. Opakowanie, w którym znajduje się niespodzianka dla naszej pociechy, nie może powodować ryzyka uduszenia albo udławienia. A folia, w którą zapakowany jest produkt, powinna posiadać odpowiednią grubość. Lepiej zrezygnować z zabawki, która ma uszkodzone opakowanie. Postarajmy się również, żeby dziecko nie bawiło się opakowaniem, gdy rozpakuje zabawkę.

Zobacz więcej: 10 zdań, które budują zaufanie dzieci do rodziców

Okazuje się również, że istotny jest sposób oznakowania zabawki. Każda z nich powinna posiadać widoczne, niedające się łatwo usunąć oznakowanie. Ten znak jest deklaracją producenta i jednocześnie sygnałem dla rodziców, że wyrób wprowadzony do obrotu spełnia wymagania określone przepisami prawnymi. Każda zabawka musi posiadać dane producenta, przedstawiciela lub importera, informację o przeznaczeniu, wyraźnie widoczne ostrzeżenia, ewentualne ryzyko związane z jej użytkowaniem. Jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa, zabawka powinna posiadać również instrukcję użytkowania. Muszą ją mieć takie produkty, jak koła, zjeżdżalnie, zabawki z bateriami czy huśtawki.  

#2 Odpowiedni wiek

Przekreślona na czerwono smutna buzia maluszka z opisem „0-3” oznacza, że tej zabawki nie należy podawać dziecku do lat trzech. Dlaczego? Może być np. z materiału odpowiedniego dla starszych dzieci lub zawierać elementy, które w czasie użytkowania mogą zagrozić bezpieczeństwu. Na niektórych produktach umieszczone są dodatkowe oznaczenia, sugerujące odpowiedni wiek dziecka, które może sięgnąć po daną zabawkę. I tak np. oznaczenie 4m+ znaczy, że produkt nadaje się dla pociech powyżej czwartego miesiąca życia, a np. 5+ jest wskazany co najmniej dla pięciolatków.

Zobacz więcej: Jak rozmawiać z dziećmi o puszczaniu... bąków?

Kupowanie zabawek dla dzieci

fot. istock.com

#3 Zabawka dla trzylatka

Masz prawo znać szczegółowe informacje dotyczące zabawki, jeśli kupujesz ją przez internet. Sprzedawca nie napisał wszystkiego, opisując upominek dla dziecka? Możesz domagać się od niego wszystkich informacji. Zapytaj, czy instrukcja użytkowania lub montażu jest napisana w języku polskim – nic nam po zdemontowanym produkcie, którego opis złożenia jest np. po chińsku. Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – każda zabawka powinna odpowiadać stopniem skomplikowania wiekowi naszej pociechy.  Nie kupujmy zabawek na wyrost, licząc, że dziecko do nich dorośnie. Trzylatek, który bawi się gadżetem dla sześciolatka, wcale nie zrobi się od tego mądrzejszy i nie stanie się szybciej samodzielny. Można za to bardzo dziecku zaszkodzić. Wystarczy pomyśleć o małych elementach, które małe dzieci mogą połknąć. To stwarza ogromne zagrożenie dla ich zdrowia!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie