Dlaczego dzieci płaczą w nocy?

Niemal wszystkie dzieci budzą się z płaczem w nocy, niezależnie od wieku i osobowości.
Dlaczego dzieci płaczą w nocy?
fot. istock.com
16.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niemowlaki, maluchy a nawet przedszkolaki. Nocny płacz swoich pociech przerabiają prawie wszyscy rodzice. Co warto o nim wiedzieć i jak sobie z nim radzić?

Dlaczego dziecko budzi się w nocy z płaczem?

Antoś, 5-miesięcy: to aniołek, nawet zdarzało mu się, że przesypiał całe noce, co jest rzadko spotykane u tak małego dziecka. Jeśli się budził, dostawał pierś lub smoczek i spał dalej. Teraz jego rodzice przechodzą przez istny dramat. Mama wyznaje, że nie poznaje własnego dziecka, chłopiec zasypia po 21:00, śpi przez 3 godziny, potem dostaje pierś, a od 1 w nocy budzi się co godzinę i nie chce ani piersi ani smoczka. „On nie płacze, on wyje” – żali się jego mama.

Dlaczego dziecko, które tak pięknie spało, nagle zaczyna mieć problemy ze snem? Jest przecież zdrowy, nie gorączkuje, ma suchą pieluchę i na pewno nie jest głody. Na kolkę zdecydowanie za późno. O co może chodzić? Mama Antosia zabrała go do lekarza, po kilku dniach napisała na forum, że to tylko ząbki. Stosują maść na dziąsła i jest już lepiej, ale trochę się martwi, bo ząbków daje nie widać. To nic. Proces ząbkowania już się zaczął. Co jakiś będą pojawiały się takie problemy w nocy. Na szczęście maść pomaga, gdyby nie pomogła, zastosuje lek przeciwbólowy.

Ala, 4 lata: Ala chodzi do przedszkola, jest już dużą dziewczynką, jak to podkreśla jej mama na tym samym forum internetowym, co mama Antosia. Ala jako niemowlak wypłakała w nocy, co swoje, najpierw miała kolkę, potem przechodziła ząbkowanie, a kiedy miała ponad rok, drażniła ją każda mokra pielucha, więc trzeba było przewijać. Do trzeciego roku życia wstawała w nocy na mleko, nad ranem na siusiu. W sumie nie miała takiego dłuższego okresu, żeby spokojnie spała. Zawsze coś. Ale jej mama potrafiła rozpoznać przyczynę nocnych pobudek. Teraz nie. Ala już nie pije w nocy, nie wstaje do toalety, a o 3 nad ranem budzi się z krzykiem i wędruje do pokoju rodziców, może zasnąć tylko u nich. I tak się męczą do rana.

Zobacz więcej: Czy podawać dziecku smoczek?

Rano Ala budzi się w złym humorze, rodzice również wstają zmęczeni. Ala nie chce się przyznać, co się jej śni, albo czego się boi, w ogóle nie pamięta, jak znalazła się w sypialni rodziców. Jej mama uważa, że wstaje w nocy, bo tak odreagowuje przedszkolny stres. Mąż się z nią zgadza, być może właśnie tak jest. Rozmawiają z nauczycielką z przedszkola, okazuje się, że Ala częściej bawi się sama niż z innymi dziećmi, obserwuje je, ale nie integruje się z nimi. Nauczycielka mówi, że Ali trzeba dać czas i jeśli będzie regularnie chodziła, nawiąże kontakty z innymi dziećmi. Rzeczywiście Ala często choruje i rzadko bywa w przedszkolu. 

Dziecko płacz

fot. istock.com

Niemowlak czy przedszkolak - dzieci wstają w nocy i każde z nich ma swój powód

Tych powodów nocnych pobudek jest znacznie więcej, a należą do nich: głód (chyba najczęściej), brak smoczka w ustach, tęsknota za mamą, mokra lub źle założona pieluszka, za gorąco lub za zimno, ząbkowanie, gorączka, ból brzuszka, pasożyty i inne zdrowotne przyczyny, a także zły sen, a u noworodków pomieszanie dnia z nocą. Poza tym sen noworodka i niemowlaka do 3. miesiąca życia różni się od snu starszego dziecka i dorosłego, po zaśnięciu zapadają w pytki sen, dlatego mogą się obudzić przedkładane do łóżeczka lub kiedy ulubiona przytulanka wypadnie im z ręki. Nie bez znaczenia są również przyzwyczajenia.

Jeśli dziecko zasypia tylko przy piersi lub ze smoczkiem w buzi, jeśli tylko przez kołysanie w wózku, albo kołysanie na rękach, maluch nauczy się takiego sposobu zasypiania i kiedy obudzi się z płaczem w środku nocy, będzie chciał zasypiać w ten sam sposób. Niektórzy rodzice uczą samodzielnego zasypiania. Jednak to nie w każdym przypadku gwarantuje sukces i brak nocnych pobudek. Dzieci same dorastają do tego, czasu, kiedy zaczynają przesypiać całe noce. Dzieci od 6 miesiąca i my dorośli śpimy tak: faza snu głębokiego po zaśnięciu (np. od 21:00 do 23:00) i nad ranem (od 5:00 do 6:00), między 23:00 a 5:00 rano mamy sen płytki i marzenia senne w nocy, wtedy tez pojawia się faza snu REM, czyli z ruchem gałek ocznych. Właśnie w tym czasie dzieci często się budzą i sygnalizują, że coś dzieje się nie tak, a większość z nich zasypia około 5 rano. Oczywiście rozpoczęcie danej fazy snu zależy od tego, czy nasze dziecko chodzi spać wcześniej czy później. Warto też wiedzieć, że jeśli chrapie, to znaczy (poza zapchanym noskiem), że jest w fazie snu głębokiego.

A jak zasypiają wasze dzieci i jak często budzą się w nocy?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Weronika (Ocena: 5) 28.09.2021 08:23
Mieliśmy ten sam problem z maluszkiem potrafił czasami kilka nocy pod rząd płakać. Okazało się, że to wszystko przez kolki.Teraz podaję mu suplement Acolic, jest poprawa. Teraz ładnie Antoś przesypia noce, bez płaczu.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie