25 niebezpiecznych rzeczy, których każde dziecko chciałoby spróbować

Twoje dziecko pragnie przygód i każdemu nowemu wyzwaniu mówi: tak!
25 niebezpiecznych rzeczy, których każde dziecko chciałoby spróbować
fot. istock.com
28.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wszyscy rodzice martwią się o swoje dziecko, niektórzy do tego stopnia, że chcieliby, by ich dzieci siedziały spokojnie w fotelu całymi dniami. Ale wiesz dobrze, że to niemożliwe i pamiętasz, jak to jest być dzieckiem. Chce się spróbować wszystkiego, wszystko jest ciekawe. Chociaż twoja wyobraźnia działa na najwyższym poziomie, a na samą myśl o pomysłach twojego dziecka włos ci się jeży, to postaraj się je zrozumieć i pozwól mu na odrobinę szaleństwa. Sprawdzanie wszystkiego w praktyce nauczy dzieci wspaniałych umiejętności, rozwiązywania problemów, pracy zespołowej i pewności siebie. Pamiętaj o tym, że mózg najlepiej się rozwija próbując nowych rzeczy...

Dlaczego najlepiej smakuje zakazany owoc?

Twoje dziecko pragnie przygód i każdemu nowemu wyzwaniu mówi TAK! To zupełnie naturalne, ponieważ dzieci mają znacznie niższy poziom strachu i to uczucie jest zdominowane przez inne, silniejsze, np. ciekawość czy podekscytowanie. Przypomnij sobie, co robiłaś w wieku 5, 10, 15 czy 20 lat. Na pewno znajdzie się kilka przykładów takich szaleństw, których teraz nie powtórzyłabyś za żadne skarby świata. Tak samo jest z twoim dzieckiem. Okaż mu więc wyrozumiałość w tej kwestii. Oczywiście bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, dlatego przypominaj dziecku o ewentualnych zagrożeniach oraz konsekwencjach. Owszem, czuwaj nad nim, ale niejako z ukrycia. Staraj się być pomysłowa i kreatywna, wówczas swoje przygody będzie chciało przeżywać właśnie z tobą!

Dziecko - zabawa

fot. istock.com

Oto 25 rzeczy, które dzieci pragną zrobić, a rodzice chcą je zwykle przed tym powstrzymać 

Zawsze możesz zrobić to ze swoim dzieckiem, wtedy na pewno będziecie się wspaniale bawić. Może niektóre z punktów już przerabialiście, których natomiast nigdy byś nie spróbowała?

1. Rozpalanie ognia.

2. Wchodzenie na drzewa.

S. Spanie na dworze.

4. Chodzenie boso po trawie.

5. Rozebranie jakiegoś urządzenia elektrycznego i składanie go od nowa.

6. Gotowanie na kuchence.

7. Włączanie kosiarki.

8. Rozmowa z nieznajomymi.

9. Strzelanie z łuku lub z wiatrówki.

10. Łowienie ryb (a potem zabicie ich i zjedzenie).

11. Obrabianie kijka nożem (przed ogniskiem).

12. Zaglądanie do ula.

13. Trzymanie w rękach węża.

14. Rąbanie drzewa.

15. Zwiedzanie jaskini.

16. Zapalanie świec.

17. Pływanie kajakiem.

18. Wbijanie gwoździ.

19. Zabawa w małego chemika.

20. Stawanie na głowie.

21. Całowanie zwierząt.

22. Turlanie się ze zbocza.

23. Walka na kije.

24. Patrzenie na słońce (kto dłużej wytrzyma).

25. Rozpoznawanie i jedzenie ziół i kwiatów na łące.

Wiele z tych rzeczy to dobra zabawa i twoje dziecko może to robić pod twoim nadzorem. Chociaż spójrz prawdzie w oczy: prędzej czy później samo tego spróbuje, prawdopodobnie poza twoimi plecami. Podobnie jak ty w dzieciństwie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Pamela (Ocena: 5) 29.09.2021 13:34
Moje łobuzy notorycznie wchodzą na drzewa i jak nawet starszy syn spadł i połamał rękę to nic nie dało im do myślenia. Byłam tak zła na niego, że z pomocą taty zamówił z poczty kwiatowej piękny bukiet za swoje kieszonkowe, a ja zmiękłam. Teraz we trzech konstruują jakiegoś robota :D
odpowiedz
Polecane dla Ciebie