Ukraiński zamiast angielskiego czy francuskiego. Ministerstwo potwierdza prace nad programem

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka zadeklarowała wsparcie dla wprowadzenia języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego w polskich szkołach. Propozycję omówiła z ministrem edukacji Ukrainy Oksenem Lisowym podczas spotkania, które potwierdziło zaangażowanie obu stron w ten projekt.
Za przygotowanie programu nauczania odpowiada dr Paweł Lewczuk z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Jak powiedział naukowiec: "Jeśli nie uda się nam wprowadzić ukraińskiego komponentu do polskich szkół, to przynajmniej zróbmy ukraiński drugim językiem obcym".
Program nauczania języka ukraińskiego ma objąć:
Ostatnia opcja może zostać uwzględniona w reformie edukacji planowanej na lata 2026-2027. Dzięki temu ukraiński stałby się pełnoprawnym drugim językiem obcym, podobnie jak obecnie niemiecki, hiszpański czy francuski.
W Polsce przebywa obecnie ponad 1,5 miliona obywateli Ukrainy, z czego około pół miliona stanowią dzieci. Duża część z nich przyjechała do naszego kraju, uciekając przed wojną. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, do polskich szkół uczęszcza obecnie około 160 tysięcy dzieci z Ukrainy.
Eksperci zwracają uwagę, że nauka ukraińskiego ma znaczenie nie tylko edukacyjne, ale i tożsamościowe. Coraz częściej obserwuje się, że ukraińskie dzieci w Polsce tracą kontakt z ojczystym językiem. Kontakt z językiem i kulturą kraju pochodzenia jest kluczowy dla ich tożsamości i prawidłowego rozwoju.
Obecny program nauczania języków obcych w szkole podstawowej dzieli się na dwa etapy:
Łącznie daje to 990 godzin nauki języków obcych w trakcie całego cyklu edukacji w szkole podstawowej. Najczęściej nauczanym językiem obcym jest angielski – uczy się go niemal 100 proc. uczniów. Drugie miejsce zajmuje niemiecki, który wybiera 54,3 proc. uczniów.
Nauka języka ukraińskiego w polskich szkołach jest możliwa już od 2017 roku – na wniosek rodziców i za zgodą dyrekcji, jeśli istnieją odpowiednie warunki kadrowe i organizacyjne. W praktyce jednak takie zajęcia odbywają się rzadko.
Sytuacja może się zmienić już od 1 września, w związku ze zmianami w zasadach wypłaty świadczenia 800 plus. Od 1 czerwca, aby obywatele Ukrainy mogli otrzymywać to świadczenie, muszą zapisać dziecko do polskiej szkoły. W przeciwnym razie świadczenie nie będzie im przysługiwać.