Ukraiński zamiast angielskiego czy francuskiego. Ministerstwo potwierdza prace nad programem

W polskich szkołach może pojawić się nowy język obcy – ukraiński. Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdziło, że trwają prace nad wprowadzeniem ukraińskiego jako drugiego języka obcego w szkołach podstawowych i liceach. To odpowiedź na obecność ponad pół miliona ukraińskich dzieci w Polsce.
Ukraiński zamiast angielskiego czy francuskiego. Ministerstwo potwierdza prace nad programem
Język ukraiński w polskich szkołach. Ministerstwo potwierdza Fot. iStock
10.06.2025
Aneta Zabłocka

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka zadeklarowała wsparcie dla wprowadzenia języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego w polskich szkołach. Propozycję omówiła z ministrem edukacji Ukrainy Oksenem Lisowym podczas spotkania, które potwierdziło zaangażowanie obu stron w ten projekt.

Za przygotowanie programu nauczania odpowiada dr Paweł Lewczuk z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Jak powiedział naukowiec: "Jeśli nie uda się nam wprowadzić ukraińskiego komponentu do polskich szkół, to przynajmniej zróbmy ukraiński drugim językiem obcym".

Który etap edukacji obejmie nowy program

Program nauczania języka ukraińskiego ma objąć:

  • klasy VII i VIII szkoły podstawowej,
  • liceum,
  • możliwe dopuszczenie do egzaminu ósmoklasisty.

Ostatnia opcja może zostać uwzględniona w reformie edukacji planowanej na lata 2026-2027. Dzięki temu ukraiński stałby się pełnoprawnym drugim językiem obcym, podobnie jak obecnie niemiecki, hiszpański czy francuski.

W Polsce przebywa obecnie ponad 1,5 miliona obywateli Ukrainy, z czego około pół miliona stanowią dzieci. Duża część z nich przyjechała do naszego kraju, uciekając przed wojną. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, do polskich szkół uczęszcza obecnie około 160 tysięcy dzieci z Ukrainy.

Eksperci zwracają uwagę, że nauka ukraińskiego ma znaczenie nie tylko edukacyjne, ale i tożsamościowe. Coraz częściej obserwuje się, że ukraińskie dzieci w Polsce tracą kontakt z ojczystym językiem. Kontakt z językiem i kulturą kraju pochodzenia jest kluczowy dla ich tożsamości i prawidłowego rozwoju.

Jak obecnie wygląda nauka języków obcych w Polsce?

Obecny program nauczania języków obcych w szkole podstawowej dzieli się na dwa etapy:

  • I etap edukacyjny (klasy I-III) – jeden język obcy, 180 godzin,
  • II etap edukacyjny (klasy IV-VIII) – dwa języki obce, 450 godzin pierwszego + 120 godzin drugiego od klasy VII.

Łącznie daje to 990 godzin nauki języków obcych w trakcie całego cyklu edukacji w szkole podstawowej. Najczęściej nauczanym językiem obcym jest angielski – uczy się go niemal 100 proc. uczniów. Drugie miejsce zajmuje niemiecki, który wybiera 54,3 proc. uczniów.

Ukraiński można uczyć się już teraz, ale to rzadkość

Nauka języka ukraińskiego w polskich szkołach jest możliwa już od 2017 roku – na wniosek rodziców i za zgodą dyrekcji, jeśli istnieją odpowiednie warunki kadrowe i organizacyjne. W praktyce jednak takie zajęcia odbywają się rzadko.

Sytuacja może się zmienić już od 1 września, w związku ze zmianami w zasadach wypłaty świadczenia 800 plus. Od 1 czerwca, aby obywatele Ukrainy mogli otrzymywać to świadczenie, muszą zapisać dziecko do polskiej szkoły. W przeciwnym razie świadczenie nie będzie im przysługiwać.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.06.2025 15:28
Przestańcie już z tym " ministra" to jest pani minister! Nawet jeśli jest niekompetentna. Feminatywy ośmieszają kobiety.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.06.2025 13:04
Za kontakt z ojczyzną i językiem są,odpowiedzialni rodzice, Pani Ministra próbuje wydać pieniądze na niepotrzebne zmiany Nie zgadzam się na wprowadzenie j.ukraińskiego do polskich szkół, nie zgadzam się by moje wnuki musiały uczyć się języka "przybyszów" który nigdzie prócz Ukrainy nie będzie im potrzebny. Protestuję!!!!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.06.2025 12:59
Pani Ministra niech stworzy warunki do utworzenia weekendowych szkół z wykorzystaniem społeczności Ukraińskiej, wzorem polskich szkół w innych państwach np. Wielka Brytania/Szkocja ,Francja,Niemcy itd itp
odpowiedz
Ivona L-F (Ocena: 5) 12.06.2025 12:56
UKRAINSKI W POLSKIEJ SZKOLE TO BZDURA !!!!!!!!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie