CSI: Śląsk. Politechnika rusza z kierunkiem studiów godnym amerykańskiego kryminału

Uczelnie, chcąc przyciągnąć przyszłych studentów, coraz częściej otwierają kierunki odpowiadające na potrzeby rynku pracy. Politechnika Śląska od października wprowadza nowość - technologie inżynierskie w kryminalistyce. To propozycja dla tych, którzy marzą o karierze w służbach mundurowych i laboratoryjnej pracy rodem z serialu CSI.
CSI: Śląsk. Politechnika rusza z kierunkiem studiów godnym amerykańskiego kryminału
Politechnika Śląska otwiera kierunek technologii w kryminalistyce Fot. Forum
21.05.2025
Aneta Zabłocka

Nie wiem, jak wy, ale ja uwielbiałam śledzić zmagania ekipy serialu "CSI: Kryminalne zagadki Miami". Horatio Cane i jego przyjaciele zawsze korzystali z imponujących zdobyczy techniki, by rozwiązać sprawy. Teraz fikcja staje się prawdą, a kryminalne enigmy będą rozwiązywali studenci nowego kierunku studiów na Politechnice Śląskiej. 

Absolwenci technologii inżynierskich w kryminalistyce będą przygotowani do pracy w policji, Państwowej Straży Pożarnej, laboratoriach kryminalistycznych i instytucjach badawczych. Studenci zdobędą wiedzę z wielu dziedzin, umożliwiającą im analizę śladów kryminalistycznych i zastosowanie nowoczesnych technologii w prowadzeniu dochodzeń.

- Przede wszystkim będziemy kształcić specjalistów interdyscyplinarnych, czyli takich, którzy zdobędą wiedzę z bardzo wielu obszarów. To nie będą lekarze, ale będą w bardzo bliskim kontakcie ze światem medycyny - zaznaczył rektor uczelni prof. Marek Pawełczyk podczas konferencji prasowej.

CSI po polsku? Oto przedmioty na nowym kierunku

Kto oglądał amerykańskie seriale kryminalne, ten wie, jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym - a przynajmniej jej hollywoodzka wersja. Spektakularne analizy DNA, odciski palców zidentyfikowane w mgnieniu oka i komputery, które potrafią wszystko. W rzeczywistości to ciężka i żmudna praca, ale niezwykle ważna dla wykrywania przestępstw.

Na Politechnice Śląskiej studenci będą uczyć się:

  • daktyloskopii (badania linii papilarnych),
  • fonoskopii (badania nagrań dźwiękowych),
  • cyberbezpieczeństwa,
  • wykorzystania sztucznej inteligencji,
  • mechanoskopii (badania śladów mechanicznych),
  • toksykologii,
  • medycyny sądowej,
  • genetyki,
  • odontologii (identyfikacji na podstawie uzębienia).

I choć na zajęciach nie spotkają serialowego Gil Grissoma czy Horatio Caine'a, to wiedza, którą zdobędą, pozwoli im w przyszłości wykonywać równie fascynującą pracę jak bohaterowie z małego ekranu. Tyle że bez dramatycznych zbliżeń i efektownej muzyki w tle.

Kiedy i jak rekrutacja?

Rekrutacja na technologie inżynierskie w kryminalistyce rozpoczyna się 28 maja. Uczelnia planuje przyjąć pełną grupę studentów, ale władze zapewniają, że są gotowe na większe zainteresowanie i myślą o uruchomieniu studiów drugiego stopnia.

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji, co nastąpi na początku lipca, zakwalifikowani kandydaci będą musieli złożyć komplet wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie.

Dla maturzystów, którzy marzą o łączeniu nowoczesnych technologii z pracą służb mundurowych, to może być strzał w dziesiątkę. Warto trzymać rękę na pulsie i śledzić informacje na stronie Politechniki Śląskiej.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie