13 niezawodnych sposobów na radzenie sobie ze znudzonym dzieckiem

Ile razy słyszałaś od swojego dziecka "Mamo, nudzę się!"?
13 niezawodnych sposobów na radzenie sobie ze znudzonym dzieckiem
fot. istock.com
27.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Ile razy słyszałaś od swojego dziecka "Mamo, nudzę się!"? Część mam już nie reaguje na to hasło, a część zaczyna się denerwować – delikatnie mówiąc. Czasem zdarza się, że potrafisz zaproponować mnóstwo sposobów na nudę twojego malucha, ale czasem przychodzą dni, kiedy nie masz pojęcia, co możecie robić i zaczynasz rwać włosy z głowy, żeby coś wymyślić. Dlatego przychodzimy ci z pomocą i podajemy kilka propozycji, z których będziesz mogła skorzystać w tym kryzysowym momencie, jakim jest nuda dziecka. A warto z nią walczyć, bo nuda bywa (nie zawsze, ale najczęściej) wrogiem dzieci, rodziców i rodzicielstwa. 

Jak poradzić sobie ze znudzonym dzieckiem?

#1 Losowanie: Wymyśl razem z dzieckiem wszystkie rzeczy jakie możecie robić z domu: począwszy od najfajniejszych zabaw, które lubi np. granie w gry przez te mniej popularne jak czytanie książek, aż do sprzątania pokoju, prania czy przytulania rodziców – przygotujcie dużo punktów. Wypiszcie wszystko na kartkach i wrzućcie do papierowej torby. W momencie, kiedy pojawia się słowo `nuda` umawiacie się, że losujecie jedną karteczkę i robicie to co tam jest. Dla zachęty możesz też wrzucić jedną lub dwie kartki z super nagrodą np. robimy ulubiony deser czekoladowy albo idziemy na lody. Dziecko ma szanse wylosować coś super, ale musi też ponieść konsekwencje jeśli wylosuje sprzątanie czy pranie. Pomysłowe i ciekawe!

#2 Zrób kartki urodzinowe: Przygotujcie kartki urodzinowe/świąteczne na zbliżający się rok. Mogą być dostosowane do osoby do której będą wysyłane. Np. jeśli twoja kuzynka uwielbia gotować zróbcie jej kartkę o tej tematyce. Zawsze przed urodzinami bliskich szukacie kartki na ostatnią chwilę? Świetnym sposobem rozwiązania tej sytuacji jest wcześniejsze przygotowanie takich kartek z myślą o bliskich a przy okazji będzie to dla was znakomitą rozrywką i atrakcją.

#3 Polowanie: To ciekawy pomysł dla starszych dzieci. Poproś by dziecko w Internecie wpisało swoje imię i poszukało jego znaczenia, pochodzenia, znanych osób o samym imieniu z teraźniejszości i przeszłości. Jest to nie tylko fajna i ciekawa zabawa, ale też bardzo pouczająca. Zawsze znajdą się ciekawe postaci o tym imieniu. Jeśli już znajdzie wszystkie informacje może szukać znaczenia waszych imion, swoich przyjaciół lub po prostu imion, które mu się podobają. Świetne, prawda?

#4 Chwila milczenia: Opowiedz dzieciom co doradzali ci twoi rodzice, kiedy mówiłeś, że się nudzisz. Prawdopodobnie kazali ci pilnować ubrania, albo patrzeć jak chodzą wycieraczki w samochodzie. Nawet jeśli to tylko żarty, to da to twoim dzieciom trochę do myślenia.

Zobacz więcej: Wykształcone kobiety mają więcej dzieci?

#5 Albumy ze zdjęciami: Może brzmi to banalnie, ale zawsze działa. Tak jak ty lubisz wracać do zdjęć, tak samo lubią to dzieci. Weź pierwszy album jaki znajdziesz: ślubny, swoich rodziców, swoich dzieci – co będziesz miała pod ręką. Usiądźcie wygodnie na kanapie i pooglądajcie go razem. Poopowiadaj ciekawe historie związane ze zdjęciami. Dla dziecka najciekawiej będzie jeśli pokażesz mu zdjęcia jak byłaś dokładnie w jego wieku. Będzie masa śmiechu i dobrej zabawy.

Dziecko nuda

fot. istock.com

#6 Piknik: Pikniki kochają wszyscy, ale nie zawsze jest czas i pogoda by udać się do ulubionego parku czy lasu na piknik. Dlatego w nudny dzień możecie urządzić piknik w domu. Rozłóż koc w salonie, wypełnij kosz piknikowy smakołykami i rozpocznij wspólny piknik.

#7 Restauracja w waszej jadalni lub kuchni: Powiedz, że dziecko musi przygotować stół dla was do kolacji, tak jak w restauracji. Musi przygotować dekoracje, ładnie ułoży naczynia, sztućce, kwiaty i serwetki. Mogą użyć swojej wyobraźni i zrobić np. kolację tematyczną. Ogranicza ich tylko wyobraźnia.

#8 Wiaderko z marzeniami: Poproś dziecko by stworzyło listę rzeczy, które chciałoby robić w życiu (jeśli nie umie jeszcze pisać pomóż mu i spisz to co ci podyktuje). Jeśli lista nie jest długa, możesz do niej dołożyć miejsca, które chciałoby odwiedzić, ludzi i postaci z kreskówek, które chciałoby spotkać, rzeczy, które chciałoby mieć. Co jakiś czas możecie do niego wracać i modyfikować. "Wyrzucać" nieaktualne marzenia i dopisywać nowe. Jest to ważne też dla rodzica, zawsze będziesz znała marzenia i potrzeby dziecka, co może być pomocne np. przed urodzinami.

#9 Ogłoś godzinę: robimy wszystko odwrotnie: Od tej pory dziecko musi przez godzinę robić wszystko odwrotnie. Mówić od tyłu, chodzić do tyłu (zamiast mówić "nudzę się mamo" muszą teraz mówić `mamo się nudzę`). Nawet jeśli na początku będą się sprzeciwiać, zobaczysz ile będą miały przy tym śmiechu!

Zobacz więcej: Mila Kunis kąpie swoje psy częściej niż dzieci!

#10 Szwedzki stół: Jest to świetny pomysł, zwłaszcza dla rodziców niejadka. Zjedzcie wybrany posiłek w formie bufetu, który wspólnie przygotujecie! Jest coś `magicznego` w bufetach, bo wszyscy je uwielbiają. Pięknie pokrojone owoce i warzywa, równo ułożone wędliny i sery, aż chce się jeść! Dlatego przygotuj warzywa, możesz je ciekawie pokroić, jeśli masz odpowiednie narzędzia. Zrób kilka sosów, w których można je maczać. Dodaj twarożek (jeśli zrobisz śniadanie), jogurt, humus i miód. Lekkie, ale pyszne przekąski. Zobaczysz jak miło będzie Wam jeść takie śniadanie.

#11 Zabawa w chowanego: Klasyka, którą uwielbia każdy. Całą rodziną się chowacie, jedna osoba szuka. Gdy znajdzie kogoś, zaczyna się chować razem z nią. Dwojgu będzie i łatwiej i trudniej – możecie się przemieszać! Wspaniała zabawa dla całej rodziny, zwłaszcza dla użytkowników większych domów.

#12 Puzzle: Kolejna rzecz, którą kochają wszyscy – mali i duzi. Każdy prędzej czy później ma `fazę` na układanie puzzli, jest to wspaniała i rozwijająca zabawa, chociaż nie najłatwiejsza. Daj dziecku papier i nożyczki. Możecie użyć gotowego obrazka lub namalować własny. W zależności od wieku potnijcie go na 10-30 kawałków i postarajcie się ułożyć. Jeśli chcecie mieć 2 razy więcej zabawy powiedz dziecku by namalowało coś z dwóch stron kartki lub sklejcie ze sobą dwie ilustracje.

#13Porządek i organizacja: Dzieci bardzo chętnie porządkują i układają nasze rzeczy. Czy zdarzyło się, że twoje dziecko powyciągało jakieś rzeczy z szafki po czym wszystko włożyło do środka? Jeśli tak, na pewno spodoba mu się, jeśli poprosisz go o uporządkowanie jakiś przedmiotów, np. guzików kolorami, przypraw alfabetycznie (dla starszych dzieci), garnków rozmiarami itd.

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.03.2022 20:09
Fajny pomysł 😁😁XD XD
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.03.2022 21:10
Gggz curry jako
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.03.2022 21:10
Ccbfx
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.03.2022 21:10
😁😁😁😁😁😁😁😆
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2021 08:40
Daje wtedy zaokrąglone nożyczki, kartkę papieru i klej. Co prawda sprzątania później co nie miara ale roomba świetnie sobie radzi :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie