Na studia bez matury. Petycja już na biurku prezydenta

Uczniowie mogą w przyszłości zyskać możliwość studiowania bez konieczności zdawania egzaminu dojrzałości. Petycja w tej sprawie trafiła już do kancelarii prezydenta, który przekazał ją do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Na studia bez matury. Petycja już na biurku prezydenta
Na studia bez matury. Petycja już na biurku prezydenta Fot. Forum
15.05.2025
Aneta Zabłocka

Fundacja Dobre Państwo złożyła na biurko prezydenta petycję postulującą zmianę w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Autorzy chcą dodania zapisu, który umożliwiłby osobom o specjalnych potrzebach edukacyjnych przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie, jeśli posiadają wykształcenie średnie - bez konieczności zdania matury.

Warto podkreślić, że posiadanie wykształcenia średniego nie jest równoznaczne ze zdaniem matury. Można otrzymać świadectwo ukończenia liceum czy technikum bez podchodzenia do egzaminu dojrzałości. Wprowadzenie proponowanych zmian oznaczałoby, że samo ukończenie szkoły średniej dawałoby uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi możliwość podjęcia studiów wyższych.

Kogo mogłyby dotyczyć nowe przepisy?

Do grona uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zaliczają się osoby:

  • z niepełnosprawnościami,
  • niedostosowane społecznie,
  • zagrożone niedostosowaniem społecznym,
  • z zaburzeniami zachowania lub emocji,
  • ze szczególnymi uzdolnieniami,
  • ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
  • z deficytami kompetencji i zaburzeń sprawności językowych,
  • z chorobami przewlekłymi,
  • w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej,
  • z niepowodzeniami edukacyjnymi,
  • zaniedbane środowiskowo,
  • z trudnościami adaptacyjnymi (wynikającymi z różnic kulturowych lub ze zmiany środowiska edukacyjnego).

Dlaczego potrzebne są zmiany?

Inicjatorzy petycji argumentują, że zniesienie lub złagodzenie barier maturalnych dla osób z trudnościami może przyczynić się do pełniejszego wykorzystania talentów drzemiących w młodym pokoleniu.

Statystyki z ostatniej dekady wyraźnie pokazują, że uczniowie z dysleksją, dyskalkulią, ADHD, dysgrafią, zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy ograniczeniami ruchowymi - mimo coraz powszechniejszych dostosowań egzaminacyjnych - mają niższą zdawalność matury niż ich rówieśnicy. Zniesienie obowiązkowego egzaminu maturalnego jako warunku rekrutacji na studia dla osób ze specjalnymi potrzebami mogłoby być jednym z rozwiązań tego problemu.

Co dalej z petycją?

Dokument trafił teraz do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na razie nie ma konkretnej odpowiedzi na postulat, co oznacza, że trzeba uważnie śledzić dalszy bieg wydarzeń. O przyszłości tej inicjatywy zdecyduje teraz resort nauki.

Za wprowadzeniem zmian przemawia fakt, że mogłyby one otworzyć drzwi do wyższego wykształcenia dla zdolnych młodych ludzi, którzy z różnych powodów mają trudności z pokonaniem bariery, jaką jest egzamin maturalny w obecnej formule.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie