Kalendarz szkolny 2025/2026. MEN ogłosił, kiedy ferie i wakacje

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2025/2026 rozpoczną się w poniedziałek 1 września 2025 i potrwają do piątku 26 czerwca 2026. Wcześniej uczniowie będą mogli cieszyć się wakacjami letnimi po zakończeniu obecnego roku szkolnego.
Przypomnijmy, że obecny rok szkolny 2024/2025 zakończy się 27 czerwca 2025 roku, a wakacje potrwają do 31 sierpnia 2025 roku.
Jedną z największych zmian w nadchodzącym roku szkolnym będzie nowa organizacja ferii zimowych. MEN zdecydowało, że od roku szkolnego 2025/2026 ferie będą odbywać się w trzech, a nie jak dotychczas w czterech turach:
Ta zmiana pozwoli na lepsze rozłożenie ruchu turystycznego i zapewni dzieciom z różnych województw możliwość wypoczynku w górach czy nad morzem.
Oprócz ferii zimowych i wakacji, uczniowie mogą liczyć na kilka dodatkowych przerw w nauce:
Zimowa przerwa świąteczna przypadnie w dniach 22 – 31 grudnia 2025 r. To doskonały czas na świąteczne przygotowania i rodzinne spotkania przy wigilijnym stole.
Wiosenna przerwa świąteczna, związana ze Świętami Wielkanocnymi, odbędzie się w dniach 2 – 7 kwietnia 2026 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach nastąpi 26 czerwca 2026 r., a ferie letnie odbędą się w dniach 27 czerwca – 31 sierpnia 2026 r. Oznacza to, że uczniowie będą mogli cieszyć się ponad dwumiesięczną przerwą od nauki.
Terminy egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminów zawodowych w 2026 roku zostaną ustalone przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. CKE ma na to czas do 20 sierpnia 2025 r.
Warto przypomnieć, że w czasie egzaminów uczniowie młodszych klas zwykle mają dni wolne od zajęć dydaktycznych. W bieżącym roku szkolnym uczniowie szkół podstawowych mieli wolne podczas egzaminu ósmoklasisty (13-15 maja), a uczniowie młodszych klas szkół średnich podczas pisemnych egzaminów maturalnych (5-7 maja).
Poza oficjalnymi przerwami w nauce, uczniowie mogą liczyć także na dni wolne z okazji świąt państwowych i kościelnych przypadających w dni robocze. Dobrze zaplanowany kalendarz pozwoli rodzicom na wcześniejsze zorganizowanie opieki nad dziećmi lub zaplanowanie rodzinnych wyjazdów podczas krótszych przerw.
Pamiętajmy także, że dyrektor szkoły może, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a gdy rada nie została powołana - po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym.