"Zerówka" w domu, zamiast w szkole. Coraz więcej rodziców wybiera takie rozwiązanie

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Polsce na rok szkolny 2025/2026 rozpoczęła się a przełomie lutego i marca, terminy różniły się i były uzależnione od danego miasta czy gminy. Warunkiem utrzymania miejsca jest potwierdzenie przez rodziców woli zapisu dziecka do placówki, do której zostało zakwalifikowane.
Brak potwierdzenia, oznacza rezygnację, a miejsce oferowane jest innym kandydatom w rekrutacji uzupełniającej. Przegapienie harmonogramu rekrutacji może być stresujące. - Wielu rodziców podejmuje decyzję, że nie puści swojego sześciolatka po wakacjach do systemowej placówki. Coraz większą popularnością cieszy się edukacja domowa, która przed rodziną otwiera całkiem nowe możliwości. Podróże i naukę przez doświadczenie, bliskość, bycie razem, szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo, które może trwać dłużej - tłumaczy Monika Kamińska-Wcisło rzecznik prasowy Centrum Nauczania Domowego.
Warto zauważyć, że obecnie z trybu edukacji domowej w Polsce korzysta blisko 63 tysiące uczniów - to dane z raportu Fundacji Edukacji Domowej za styczeń 2025 r.
Każdy sześciolatek w Polsce ma obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, które ma być podstawą do rozpoczęcia nauki w szkole. Może być ono realizowane w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.
Nie wszyscy rodzice są jednak przekonani do tego, by posyłać dziecko do “zerówki” szukają alternatywy, którą coraz częściej okazuje się edukacja domowa, czyli spełnianie obowiązku szkolnego, ale poza szkołą.
Jakie kroki należy podjąć, by dziecko mogło realizować program rocznego przygotowania przedszkolnego w nauczaniu domowym? Kiedy rodzina zdecyduje się na takie rozwiązanie konieczne będzie złożenie wniosku do dyrektora placówki o pozwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Po pozytywnej decyzji nasz 6-latek może rozpocząć naukę w edukacji domowej.
Uczeń zerówki w edukacji domowej na koniec roku nie przystępuje do żadnego egzaminu. Dziecko otrzyma Dyplom ukończenia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Warto pamiętać, że w przypadku nauczania domowego nie jest wydawana informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, jednak dokument ten nie jest wymagany do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie.
Na rozwój sześciolatka składają się ważne zmiany: fizyczne, psychiczne i społeczne. Dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, otwarte i ciekawe otaczającego świata. Rozwija się pamięć i mowa, rodzi się w głowie małego człowieka coraz więcej pytań i chęć szukania odpowiedzi. - W edukacji domowej nie ma presji czasu, dzięki czemu potrzeby naszego sześciolatka związane z prawidłowym i spokojnym rozwojem są zaspokojone. Tak naprawdę możemy dać mu ten komfort, by rozwijało się w swoim tempie i według swoich możliwości, możemy przedłużyć mu beztroskie dzieciństwo - tłumaczy Karina Poźniak nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej z Centrum Nauczania Domowego.
W nauczaniu domowego nie ma jednego wiodącego nauczyciela, edukatorami stają się rodzice, dziadkowie, rodzeństwo lub trener piłki nożnej - wszystkie osoby zaangażowane w proces poznawania świata, wszystko zależy jakie pasje i zainteresowania odkryje nasze dziecko. - Uczeń zerówki w edukacji domowej uczy się przez doświadczenie i od początku może rozwijać zagadnienia, które szczególnie go interesują, dziecko w tradycyjnej zerówce musi realizować narzucony, sztywny program - nie ma tu miejsca na "gorszy dzień”"- trzeba wziąć udział we wszystkich zajęciach dydaktycznych od rytmiki, angielskiego po zajęcia plastyczne - dodaje Poźniak.
Sześciolatek staje się małym odkrywcą, także w obszarze samego siebie. Tego, co dla niego ważne, co sprawia przyjemność i satysfakcję, co nudzi lub przychodzi z trudem. W edukacji domowej rodzic może mu towarzyszyć i wspierać w poznawaniu świata zgodnie z możliwościami dziecka i jego indywidualnymi potrzebami. Dostosować naukę do jego rytmu i zainteresowań, sprawić, że edukacja stanie się prawdziwą przygodą.