MEN szykuje rewolucję w systemie oświaty. Powstanie zupełnie nowy rodzaj szkół

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycję nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, która wprowadzi fundamentalne zmiany w organizacji szkół. Najważniejszą z nich będzie możliwość tworzenia szkół niepełnych - osobno dla klas 1-3 lub 1-4 oraz zbiorczych placówek dla starszych uczniów z klas 4-8. To odpowiedź na kryzys demograficzny, który szczególnie dotyka małe miejscowości.
MEN szykuje rewolucję w systemie oświaty. Powstanie zupełnie nowy rodzaj szkół
MEN chce rewolucji w edukacji. Zgłosił projekt do obrad Sejmu Fot. Forum
11.05.2025
Aneta Zabłocka

MEN złożył wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Jak poinformował Marcin Nowak, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym MEN, planowane zmiany mają zwiększyć autonomię samorządów w tworzeniu sieci szkół i pomóc w racjonalizacji wydatków.

"Ułatwimy możliwość tworzenia filii. Ponadto ułatwimy tworzenie szkół podstawowych o niepełnej strukturze - szkół dla dzieci młodszych w klasach 1-3 albo 1-4, a także dla dzieci starszych w klasach 4-8. Tak, że docelowo, w sytuacji demograficznych problemów, samorządy będą mogły tworzyć mniejsze szkoły dla dzieci młodszych oraz zbiorcze szkoły dla dzieci starszych" - wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa.

Oddziały łączone i wielofunkcyjne obiekty szkolne

Projekt zakłada również ułatwienia w tworzeniu oddziałów łączonych w małych szkołach. Samorządy będą mogły bardziej elastycznie organizować nauczanie, co może znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów utrzymania placówek edukacyjnych.

Dodatkowo gminy zyskają możliwość wykorzystania części budynków szkolnych do realizacji innych zadań, takich jak:

  • opieka żłobkowa,
  • usługi dla seniorów,
  • działalność kulturalna,
  • ochrona zdrowia.

Koniec z obowiązkową zgodą kuratora na tworzenie sieci szkół

Nowelizacja przewiduje również zmniejszenie obciążeń biurokratycznych przy kształtowaniu sieci placówek edukacyjnych. MEN proponuje rezygnację z wiążącej opinii kuratora w kilku kluczowych sprawach, między innymi przy:

  • tworzeniu sieci szkół i przedszkoli,
  • organizowaniu zespołów szkół i placówek,
  • tworzeniu zespołów składających się z kilku szkół tego samego typu.

Ta ostatnia zmiana może być szczególnie istotna dla małych gmin, które będą mogły łączyć kilka szkół podstawowych w jeden zespół, co obecnie nie jest możliwe.

Łatwiejsza procedura likwidacji szkół i mniej formalności

Uproszczeniu ma ulec także procedura związana z likwidacją szkoły, choć nadal będzie wymagana pozytywna opinia kuratora. Samorządy nie będą już musiały wysyłać do rodziców listów poleconych informujących o zamiarze likwidacji placówki - wystarczy publiczne obwieszczenie.

Nowością będzie także zmiana trybu odwoławczego od negatywnej decyzji kuratora - organem drugiego stopnia będzie właściwy terytorialnie sąd administracyjny, a nie jak dotychczas minister edukacji.

Dodatkowe pieniądze dla samorządów na oświatę

W kontekście finansowania oświaty, ministerstwo poinformowało, że samorządy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Do kwoty 11,5 mld zł, o którą potrzeby oświatowe są wyższe niż subwencja w 2024 r., zostanie dodana rezerwa na uzupełnienie dochodów jednostek samorządu terytorialnego. "Nie znamy jeszcze dokładnej kwoty, natomiast może to być około 400 mln zł dodatkowo jeszcze w 2025 r." - powiedział przedstawiciel MEN, którego cytuje Portal dla Edukacji. 

Jednocześnie Mirosław Stańczyk z Ministerstwa Finansów zdementował informacje o planowanej na maj korekcie potrzeb oświatowych. Dodatkowe środki z rezerwy mogą pojawić się w kolejnych miesiącach, ale nie w maju.

Planowane zmiany mają wkrótce trafić do konsultacji publicznych. Ministerstwo liczy, że ułatwią one samorządom kształtowanie sieci szkół oraz racjonalizację wydatków oświatowych, szczególnie w obliczu wyzwań demograficznych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie