Badania nie kłamią. Rodzice, którzy non stop są zajęci telefonem, robią dużą krzywdę swoim dzieciom

Lista "szkód" jest długa i przerażająca!
Badania nie kłamią. Rodzice, którzy non stop są zajęci telefonem, robią dużą krzywdę swoim dzieciom
fot. Istock/ Dima Berlin
22.12.2024

Nowe technologie z jednej strony niesamowicie ułatwiają nam funkcjonowanie, z drugiej potrafią bardzo niekorzystnie działać nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Okazuje się również, że gdy my – dorośli – nadużywamy korzystania ze smartphonów, krzywdzimy nasze dzieci. Niestety lista negatywnych konsekwencji takiego zachowania jest długa…

Przeczytaj też: Czytanie od pierwszych dni wspomaga rozwój mowy i emocji u dzieci

Nadużywasz korzystania z telefonu w obecności dzieci? Sprawdź, jak bardzo możesz je skrzywdzić

Nie od dziś wiadomo, że zbyt częste i intensywne korzystanie ze smartphonów działa nie najlepiej na nasze zdrowie. Z jednej strony możemy nabawić się „SMS’owej szyi”, z drugiej depresji. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że takie zachowanie w obecności dzieci… również kiepsko wpływa na nie same.

CNN Health wzięło ten temat pod lupę i przywołało badania na 421 estońskich dzieciach (maluchy miały od 2,5 d0 4 lat). Jego wyniki zostały opublikowane na łamach akademickiego czasopisma „Frontiers in Developmental Psychology”. Jakie wnioski płynęły z pracy naukowców? Zbyt długie wpatrywanie się w ekran telefonu, w momencie gdy pociechy są w pobliżu, może utrudniać ich rozwój językowy. Dzieci, których rodzice nie wypuszczali telefonu z rąk, wykazywały uboższe słownictwo i mniejsze umiejętności gramatyczne. Sytuacja nie ulegała zmianie także wtedy, gdy pociechy wpatrywały się w ekrany razem z mamą czy tatą.

Nasze badanie przenosi uwagę z czasu spędzanego przed ekranem przez dzieci na rolę nawyków rodzinnych, pokazując, że korzystanie z ekranu przez matki i ojców wpływa na umiejętności językowe dzieci – wyjaśnia dr Tiia Tulviste, profesor psychologii rozwojowej na Uniwersytecie Estońskim z Tartu i główny autor najnowszego badania cytowana przez edition.cnn.com.

Niestety negatywnych konsekwencji może być więcej. Wcześniej przeprowadzane eksperymenty wykazywały, że rodzice wpatrzeni w ekrany smartphonów, mniej uwagi skupiają na dzieciach, co może bezpośrednio zagrażać ich bezpieczeństwu. W takich sytuacjach nie budują się też trwałe więzi rodzinne.

Źródło: Radio Zet

Przeczytaj też: Tego jeszcze nie było! Ten kraj wprowadził zakaz mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie