Dlaczego warto zachęcać dziecko do ćwiczeń sportowych i językowych?

Dwujęzyczna zawodniczka olimpijska zdradza 5 powodów.
Dlaczego warto zachęcać dziecko do ćwiczeń sportowych i językowych?
fot. istock.com
07.08.2024
Katarzyna Lemanowicz

Rodzinne oglądanie olimpiady może być świetną inspiracją do rozmowy z dziećmi na temat znaczenia wytrwałości i regularności na drodze do osiągnięcia własnych celów. Kluczem do sukcesu olimpijczyków są oczywiście intensywne treningi fizyczne, ale również znajomość języka angielskiego. Okazuje się, że uprawianie sportu i rozwijanie umiejętności językowych posiadają wiele cech wspólnych i mogą znacząco wesprzeć wielowymiarowy rozwój dziecka.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do ćwiczeń sportowych i językowych?

W kontekście uprawiania sportu na profesjonalnym poziomie znajomość języka angielskiego pełni bardzo istotną funkcję. Dzięki niemu sportowcy mogą płynnie komunikować się z zawodnikami z różnych krajów, korzystać z porad cenionych trenerów i specjalistów z całego świata czy nawiązywać współprace sponsoringowe.  Umiejętność posługiwania się językiem angielskim może również ułatwić samorozwój - dzięki niej sportowcy mogą być na bieżąco z aktualnościami, badaniami i nowinkami technologicznymi, które mogą wykorzystać w swoim treningu. Jednak, jak zapewnia Hebah Zaatreh, utalentowana dwujęzyczna zawodniczka, członkini jordańskiej drużyny olimpijskiej w 2015 r. oraz menedżerka w Novakid, platformie do nauki angielskiego dla dzieci, poziom wyczynowy wcale nie musi różnić się diametralnie od poziomu początkującego - zwłaszcza jeśli chodzi o język angielski. Młodzi adepci sportu również mogą wykorzystywać umiejętności językowe w rozwoju swoich pasji. 
- Jako “lingua franca”, język angielski sprzyja nawiązywaniu przyjaźni oraz budowaniu wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród konkurentów z różnych środowisk. Procentuje to również w przyszłości, ponieważ uczelnie często cenią sportowców za dyscyplinę i zaangażowanie w naukę. Dzieci, dla których sport odgrywa ważną rolę w życiu, warto zachęcać do oglądania wydarzeń sportowych z komentarzem w języku angielskim lub, jeśli mają taką możliwość, do udziału w międzynarodowych rozgrywkach, dzięki czemu mogą mieć  możliwość interakcji z native speakerami, takimi jak trenerzy czy koledzy i koleżanki z drużyny - mówi Hebah Zaatreh. 
Poniżej przedstawiamy 5 aspektów, które wskazała Hebah Zaatreh, w kontekście tego, jak rozwijanie umiejętności językowych i treningi sportowe wspólnie pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. Zdecydowanie mogą one przydać się aspirującym olimpijczykom (niezależnie od dziedziny!) i ich rodzicom.
#1 Rozwój obu tych umiejętności wpływa na budowanie pewności siebie. Kiedy widzimy pierwsze efekty swoich wysiłków, upewniamy się w tym, że nasze działania przynoszą pozytywne rezultaty, co znacząco wpływa na dalszą motywację i poczucie spełnienia. W przypadku wielu młodych osób proces dojrzewania może mieć negatywne skutki w kontekście pewności siebie. Młodzi sportowcy często radzą sobie z tym nieco lepiej, ponieważ jak powszechnie wiadomo, regularna aktywność fizyczna pomaga w regulacji stresu. To samo odnosi się do języka angielskiego. Gdy jesteśmy w stanie swobodnie podjąć rozmowę w innym języku oraz się w nim wyrażać, pozytywnie wpływa to na naszą pewność siebie - zwłaszcza u dzieci.
#2 Kreowanie mentalności przywódcy. Osoby, które pasjonują się sportem, często przejawiają charakterystyczne cechy – zdolność analizowania, determinację, pragnienie zdrowej rywalizacji oraz stałe dążenie do rozwoju. Podobnie jest z nauką języka angielskiego, która otwiera zupełnie nowe możliwości oraz sprzyja kreatywności i ciekawości świata. 
- W środowisku sportowym często podziwia się zawodników, którzy płynnie posługują się językiem angielskim, niebędącym ich językiem ojczystym. W mojej lekkoatletycznej przygodzie taką inspiracją był Usain Bolt - dodaje Hebah Zaatreh z Novakid, platformy do nauki języka angielskiego dla dzieci.
#3 Zaangażowanie w sport wzmacnia umiejętności poznawcze. Sport może wspomóc rozwój specyficznego rodzaju inteligencji. Zrozumienie funkcjonowania organizmu jest kluczowe zarówno na zajęciach z biologii, jak i podczas treningów sportowych. Na przykład sprint wymaga szybkich obliczeń i zastosowania matematyki. Trenowanie sportów wymagających sprawnego podejmowania decyzji, planowania strategicznego i skupienia uwagi zostały powiązane z kształtowaniem pożądanych umiejętności wykonawczych. Należą do nich m.in. zwiększona uwaga i umiejętności rozwiązywania problemów (Frontiers in Psychology, 2020). Są to elementy, które z pewnością pomogą w nauce języka angielskiego!
#4 Sport i nauka języka angielskiego zacierają różnice kulturowe i ekonomiczne. Powszechnie znanym faktem jest to, że w świecie sportu panuje nierówność. Niektórzy dorastają w środowisku, w którym aktywność fizyczna jest ceniona i wspierana. Dla innych osiągnięcie poziomu międzynarodowego wymaga bardzo dużego wysiłku i samozaparcia. Jednak ciężka praca i talent popłaca niezależnie od okoliczności. Nauka języka angielskiego ma podobny charakter. 
- Nawet jeśli pochodzisz z rejonu świata, w którym język angielski nie jest zbyt popularny, jego opanowanie otwiera przed tobą równe i niesamowite możliwości na całym świecie. Zajęcia online są w takich przypadkach świetnym rozwiązaniem - dodaje Hebah Zaatreh. 
#5 Pozytywne nastawienie! Jak twierdzi Hebah Zaatreh: - Możliwość może zaprowadzić cię na szczyt, ale tylko charakter cię tam utrzyma. To, czego dziecko potrzebuje do rozpoczęcia swojej przygody ze sportem lub nauką języka angielskiego, jest bezwarunkowe wsparcie i obecność bliskich. Zarówno rodzice, trenerzy, jak i lektorzy mogą pomóc mu w pokonaniu przeszkód i uwierzeniu w swoje marzenia.
Uprawianie sportu i nauka języka angielskiego od najmłodszych lat pozwala dzieciom na nabycie pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Język poszerza perspektywy, co pomaga w zrozumieniu otaczającego nas świata, a aktywność fizyczna realizowana w gronie rówieśników pozwala dziecku wejść w życie z przekonaniem, że jedynym, co go ogranicza, jest własna wyobraźnia. Lekcje angielskiego online realizować można nawet w drodze na trening, a więc jest to rozwiązanie dobrze wpisujące się w zwykle napięty kalendarz młodego sportowca i jego rodziców. 
 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie