Na tym etapie rozwoju dziecka, koszmary odznaczają, że malec prawidłowo się rozwija i staje się coraz bardziej świadomy tego, że na świecie istnieje zło i niebezpieczeństwa. Dla dziecka to nowe odkrycie, które może być źródłem stresu bez względu na to, czy jest świadome czy nie, że było to tylko sen.
W większości przypadków koszmary są skutkiem nadmiaru informacji, z którymi mózg sobie musi poradzić. Zazwyczaj przytulenie mamy, buziak w czoło, są w stanie zaradzić trwodze. Jednak nie dzieje się tak zawsze. Kiedy powinnaś poważniej przyjrzeć się snom dziecka? O to 5 takich sytuacji:
#1 Kiedy temat snu lub konkretny koszmar powraca. Jeśli maluchowi w kółko śni się to samo, oznacza to bardzo głęboko zakorzeniony lęk w poradzeniu, z którym dziecko potrzebuje pomocy dorosłego. Jeśli zauważysz, że malec boi się konkretnej rzeczy, spróbuj sprowokować w ciągu dnia rozmowę. Dlaczego się boi? Od kiedy się boi? Nie bagatelizuj lęków dziecka, ale pomóż dziecku samemu dojść do tego, czy przypadkiem jego lęk nie jest irracjonalny? Podpowiedz także, co dziecko może zrobić, by poczuło się lepiej.
#2 Kiedy koszmary sprawiają, że dziecko ma zbyt mało snu. Dzieci potrzebują 9-13 godzin snu w nocy. Kiedy koszmary przerywają nocny sen, dziecko jest nie tylko zmęczone. Niedobór snu może przełożyć się na problemy w funkcjonowaniu, a nawet rozwijaniu się.
#3 Gdy koszmary występują zawsze w połączeniu z jakimś wydarzeniem lub przeżyciem. Jeśli malec ma koszmary nieregularnie, ale często zastanów się, czy dzień poprzedzający taka koszmarną noc nie jest zbyt pełen wrażeń? Są dzieci, które w ten sposób odreagowują nadmiar wrażeń. Impulsem do złego snu może być także wyjazd, nowe zajęcia czy konkretna bajka lub film. Koszmary mogą być nie tylko przejawem strachu, ale i stresu. Zastanów się, czy w życiu dziecka nie ma teraz go zbyt wiele. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi jeszcze dzielić się emocjami i najczęściej kumuluje je w sobie.
#4 Kiedy koszmar jest związany z traumatycznym przeżyciem. Dzieci i dorośli często podświadomie w ten sposób odreagowują stres pourazowy no śmierć w rodzinie, wypadek samochodowy, lub inny poważny uraz. Koszmary takie mogą być bardzo ważnym znakiem, że z dzieckiem trzeba popracować, pomóc mu rozmową o traumatycznym przeżyciu i emocjach.
#5 Kiedy nie tylko koszmary są problemem. Niekiedy nocne koszmary pojawiają się jednocześnie z innym zmianami w zachowaniu dziecka. Jeśli maluch nagle przestał słuchać, zrobił się wybuchowy i gwałtowny, może akurat przechodzić skok rozwojowi i najpewniej jest zdrowym przedszkolakiem. Jednak nie możesz w tym przypadku wykluczyć stresu i lęku, tak więc bacznie przyjrzyj się maluchowi.