Co zrobić, by dziecko każdą zmianę przechodziło łagodnie?

Istnieje kilka sposobów, by ułatwić dziecku wszystkie życiowe zmiany.
Co zrobić, by dziecko każdą zmianę przechodziło łagodnie?
fot. istock.com
05.07.2024
Katarzyna Lemanowicz

Każdy z rodziców przechodził przez sytuację, w których jego dziecko wpadało w histerię i nie potrafiło się uspokoić. Maluch był w trakcie świetnej zabawy, a ty właśnie przyszłaś odebrać go z przedszkola? Uważasz, że przyszła pora snu, ale dziecko się z tobą kategorycznie nie zgadza? Nie jest tajemnicą, że każda zmiana, czyli konieczność przerwania jednej aktywności i przejścia do drugiej, jest dla dziecka trudna. A w życiu malucha takich zmian jest mnóstwo: od wyjścia na plac zabaw, do rodzinnego obiadu przy stole aż po te dużo poważniejsze, jak zmiana łóżeczka na normalne łóżko, czy powitanie braciszka lub siostrzyczki na świecie.a

Co zrobić, by dziecko każdą zmianę przechodziło łagodnie?

Ponieważ maluchy nie rozumieją pojęcia czasu, takie zmiany mogą być powodem ich złego zachowania. Dla rodziców może to być męczące, ale jest kilka sposobów, by ułatwić dziecku wszystkie życiowe zmiany:

Ustal rutynę i trzymaj się jej

Rutyna pomaga dziecku zaakceptować wszystkie zmiany. Ważne jest, by każdy maluch wiedział, że jest pewien rytm dnia, którego trzeba przestrzegać. Wtedy wszystkie zmiany, zarówno te małe jak i duże, będą dla niego o wiele łatwiejsze. Dziecko będzie wiedziało, co wydarzy się dalej, a to pomoże wyeliminować jego niepokój towarzyszący nowej sytuacji, która dotychczas nie miała miejsca.

Przygotuj dziecko

Ważne jest to przede wszystkim w przypadku dużych zmian, jak pojawienie się nowego członka w rodzinie czy trening korzystania z nocnika. Należy wtedy wcześniej wytłumaczyć dziecku, co będzie się działo. Nikt nie lubi być przecież zaskakiwany. Wyjaśnij dziecku co to za zmiana, jak będzie wyglądać i co oznacza ona dla niego i całej rodziny. Możesz wykorzystać do tego różnego rodzaju książki, które prostym i zrozumiałym dla malucha językiem objaśnią mu nową sytuację.

A co z małymi zmianami jak powrót do domu z placu zabaw? Na to też można dziecko przygotować. Określ wcześniej jak długo maluch może być na placu zabaw, albo o której dokładnie odbierzesz go z przedszkola. Kiedy dziecko nie chce kłaść się spać możesz ustawić budzik, który wyznaczy mu czas na zabawę. Kiedy zadzwoni maluch będzie wiedział, że pora na sen.

Przedstaw możliwości wyboru

Maluch, który czuje, że może mieć wpływ na swoje życie, łatwiej przechodzi przez zmiany. Wystarczy, że zaproponujesz maluchowi dwie opcje do wyboru: czy chce pójść do domu teraz, czy pobujać się jeszcze 5 minut? Oczywiście wybierze drugą opcję, ale będzie czuł, że to on podjął decyzję, a nie ty. Każdy przecież lubi mieć wpływ na własne życie.

fot. istock.com

Ogranicz duże zmiany do minimum

Jeśli czeka Was przeprowadzka nie próbuj jednocześnie uczyć malucha korzystania z nocnika. Jeśli spodziewasz się, że Twoją rodzinę czekają duże zmiany staraj się, by nie nakładały się one z innymi dużymi zmianami w życiu dziecka. Chociaż może wydawać się, że nauka korzystania z nocnika to idealny moment pamiętaj, że im więcej rzeczy pozostanie w życiu dziecka niezmiennym, łatwiej będzie maluchowi zaakceptować większe zmiany.

Ustal, czy powodem złego zachowania nie jest coś innego

Oczywiście, najczęściej złe zachowanie malucha ma związek z dużą zmianą, przez którą właśnie przechodzi, ale czasami powód może być zupełnie inny. Twoim zadaniem jest ustalić, czy w życiu malucha nie dzieje się coś innego, co może być źródłem agresji. Czasami winowajcami napadów złości są zmęczenie lub głód. Warto wtedy zmienić maluchowi porę snu, a między posiłkami serwować pełnowartościowe przekąski.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie