Jak ćwiczyć samodzielność u przyszłego przedszkolaka?

Dowiedz się, czy twój Maluch jest gotowy na przedszkole, a także jak możesz mu pomóc w przygotowaniach.
Jak ćwiczyć samodzielność u przyszłego przedszkolaka?
fot. istock.com
28.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Twój maluch idzie do przedszkola, ale zastanawiasz się, czy dziecko jest już na to gotowe? Warto doskonalić samodzielność dziecka, by podstawie czynności nie wzbudzały u niego lęków czy złości, a pierwsze dni w przedszkolu były dzięki temu mniej stresujące.

Samodzielność u przedszkolaka - jak ćwiczyć?

Jeśli maluch jeszcze nie umie się samodzielnie ubierać, warto potrenować. Metodą małych kroków jesteście w stanie to opanować. Zacznijcie od rozbierania, to łatwiejsza czynność. Kolejny etap to zakładanie kapci, ale pamiętaj, by potem do przedszkola wybrać takie, które macie "przetrenowane". Jak maluch oswoi się z tymi czynnościami, możecie podjąć próby ubierania. Koszulki z krótkim rękawem będą prostsze, na początek możesz ty zakładać przez głowę, a maluch próbuje wkładać raczki w rękawy. Gdy maluch już sobie nieźle radzi, można trenować ubieranie się na czas. Najłatwiej na początku dziecku będzie zakładać piżamę, spódniczkę, spodnie dresowe, skarpetki. Bluzy czy sweterki mogą wzbudzać lęk, zwłaszcza gdy maluch ma problem z przeciśnięciem głowy. W treningach, a potem garderobie do przedszkola zrezygnuj z koszul z guzikami czy dżinsów. Maluch idący do przedszkola powinien także radzić sobie z zakładaniem butów, kurtki, czapki i rękawiczek. Jednak jeśli maluch nie umie zapiąć suwaka, nie martw się, ma na to jeszcze czas.

Nauka samodzielnego jedzenia

Maluch, który ma iść do przedszkola, powinien być nauczony samodzielnego spożywania posiłków przy stole. Jeśli maluch lubi być karmiony, wprowadź zwyczaj, by przynajmniej kilka łyżek zjadło samodzielnie. Prawdopodobnie maluch się męczy i trwa to długo, jednak bez treningu nie opanuje obsługi widelca czy łyżki. Zachęcaj też dziecko do próbowania różnych smaków. Jedzenie w przedszkolu jest inne niż u mamy i maluch musi się nauczyć próbować różnych rzeczy.

Jeśli zatem wasz szkrab wybiera się wkrótce do przedszkola, oswajajcie go powoli z urozmaiconymi, regularnymi posiłkami. Dziecko w przeciętnym przedszkolu zjada śniadanie, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek - w mniej więcej równych odstępach czasu. Spróbujcie się więc przymierzyć do takiego rozkładu jedzenia.

fot. istock.com

Samodzielność w łazience

Na pewno malucha zaciekawi przedszkolna łazienka, malutkie umywali i małe toalety, wszystko na poziomie dziecka. Maluch, który idzie do przedszkola, powinien umieć skorzystać z toalety, umieć samodzielnie umyć ręce i zęby. Nie musi robić tego jeszcze idealnie.

"Uporządkowany" sen

Zacznij stopniowo przyzwyczajać dziecko do wczesnego wstawania, jeśli jest małym śpiochem. Oznacza to również większą dbałość o porę usypiania dziecka wieczorem. Jeżeli w przedszkolu funkcjonuje leżakowanie, w harmonogramie dnia warto też uwzględnić czas na wypoczynek. Jeśli wasze dziecko nie chce spać w dzień, to i tak spróbujcie przyzwyczaić je do tego, że o godzinie 12 czy 13 dziecko nieco wycisza się, czytacie mu książeczki czy rozmawiacie z nim na leżąco. Będzie mu dzięki temu łatwiej zaakceptować zwyczaj leżakowania, z czym wiele dzieci ma na początku kłopoty.

Bez mamy i taty

Jeśli twój maluch jest non-stop z tobą lub z tatą niezwłocznie musicie zacząć trenować rozstania. Zacznijcie od dwóch-trzech godzin z babcią, ciocią lub znajomą opiekunką. Następnie wydłużaj czas, jeśli maluch będzie w przedszkolu spędzał cały dzień. Dzieciom, które zawsze sa z mamą, bardzo ciężko rozstać się na 8 godzin.

Profil dziecka gotowego do przedszkola:

  • Dziecko zna i akceptuje podstawowe zasady życia społecznego oraz komunikuje się z dorosłymi i dziećmi w sposób zrozumiały,
  • Maluch nie boi się samodzielnie pozostać w grupie dzieci dłuższą chwilę samodzielnie,
  • Pozostaje pod opieką innych dorosłych niż rodzice,
  • Dziecko potrafi zgłaszać potrzeby fizjologiczne i załatwia te potrzeby w toalecie, potrafi także umyć ręce, pić z kubka, posługiwać się łyżeczką i widelcem,
  • Bardzo przydatne umiejętności, ale nie konieczne to zdjęcia i założenia samodzielnie majteczek i ubranie się.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie