12 sposobów na to, aby twoje dziecko było mądrzejsze

Kto wie, może pod twoimi skrzydłami wyrośnie nowy Einstein?
12 sposobów na to, aby twoje dziecko było mądrzejsze
fot. istock.com
05.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Większość mam staje na głowie, by wychować inteligentne dziecko. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo aplikacji, filmów, programów i innych produktów, które służą pobudzaniu mózgu, ale ciężko powiedzieć, co naprawdę działa, a co jest zwykłym oszustwem. Okazuje się jednak, że wychowanie mądrego dziecka jest prostsze niż myślisz.

Sprawdzone sposoby na rozwój inteligencji dziecka

#1 Róbcie minki: Krzyżuj język, uśmiechaj się, grymaś, rób zeza. Może to brzmi dziwnie, ale to wszystko sprawia, że mózg dziecka jest zaniepokojony, zdziwiony, przez co bardzo intensywnie pracuje. Nie bój się, bo to bardzo dobre dla twojego dziecka, jego mózg zaczyna wtedy pracować na wysokich obrotach! Dziecko od 3. miesiąca życia może rozpoznawać już wyraz twarzy rodzica. Takie dziecko jest w stanie precyzyjnie odczytać twoje nastroje, co jest niezwykle ważnym aspektem rozwoju mózgu. Podczas takich ćwiczeń silnie rozwijana jest inteligencja emocjonalna.

Zobacz więcej: Wykształcone kobiety mają więcej dzieci?

#2 Mów do dziecka z bliska (do ucha): Nawet jeśli wydaje ci się, że dziecko nie rozumie połowę tego, co do niego mówisz, to nie zniechęcaj się i nie przestawaj tego robić. Ciągły strumień spokojnie wypowiadanych słów, nawet nie do końca zrozumiały, zwiększa pracę mózgu dziecka. Jeśli nie masz o czym mówić, opowiedz mu o swoich przygodach, albo o tym co dziś robiłaś w pracy. Przeczytaj mu ulubioną książkę, albo nawet swój magazyn, nie ważne jest co, liczy się potok słów.

#3 Wskazuj palcem: Jeśli jest to możliwe, wskazuj palcem to, o czym opowiadasz. Kolorowe jesienne liście, burza, chmury, las. Kiedy jesteście na spacerze pokazuj wszystko co możliwe, nie tylko mów o tym. Badania wykazały, że dzieci uczą się znacznie szybciej, jeśli wypowiadając słowo wskazujesz na obiekt.

#4 Karm piersią: Chyba najstarszy znany sposób o którym na pewno słyszałaś. Prowadzone były już liczne badanie, które tylko potwierdziły, że karmienie piersią jest ściśle związane z poziomem wykształcenia. Jest coś w składzie kobiecego mleka – nienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają zdolności poznawcze. Dlatego warto pomyśleć o dłuższym karmieniu i nie tak szybko z niego rezygnować.

Inteligencja dziecka

fot. istock.com

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie będziesz karmić naturalnie, zadbaj o odpowiednią podaż kwasów omega3 i DHA w diecie swojego malucha (np. wybieraj mieszankę, która zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe w swoim składzie).

#5 Jedz ryby: Ryby są bogate w bardzo wartościowe kwasy, między innymi omega-3, które są istotnym elementem rozwoju mózgu. Nawet jeśli dziecko nie je jeszcze pokarmów stałych może mu je "przemycić" w swoim mleku, sama je jedząc.

Dziecko a wpływ technologii

#6 Unikaj ekranów: Chociaż elektroniczne niańki, iPady i inne wspaniałe urządzenia mogą wydawać się wybawieniem, to niestety lekarze definitywnie odradzają kontakt w wszelkimi urządzeniami elektronicznymi i ekranami do 2. roku życia. Powód jest prosty: mózg dziecka rozwija się bardzo szybko w ciągu pierwszych dwóch lat życia i w tym czasie najwięcej korzyści dla dziecka przynosi interakcja z mamą i tatą. Badania wykazały również, że nadmierne korzystanie z mediów może utorować drogę do problemów ze skupieniem uwagi i trudności w szkole. Więc wyłącz komórki, komputery i spędź czas ze swoim dzieckiem.

#7 Naucz się języka migowego: Na długo zanim dziecko zacznie mówić, może zrozumieć pewne znaki i sygnały. Naukowcy Uniwersytetu w Davis przeprowadzili badania nad językiem migowym i stwierdzili, że niemowlęta, które były uczone prostych nawet znaków i gestów mają wyższe IQ niż dzieci, które nie były tego uczone. Ciekawe, prawda?

Zobacz więcej: Jak rodzice zniechęcają dzieci do zdrowego odżywiania?

#8 Graj: Być może słyszałaś o "efekcie Mozarta" - dzieci, które uczą się muzyki, uczą się grać na instrumentach, mają lepsze wyniki w zadaniach poznawczych i wyższe IQ. Jeśli dziecko nie gra, nie przejmuj się tym, ale puszczaj mu muzykę klasyczną. Może to ułatwić mu także nabycie predyspozycji do przedmiotów ścisłych. Bardzo często znani naukowcy mają umuzykalnione dzieci, a dzieci muzyków są świetne w przedmiotach ścisłych. Może następnym razem kupisz dziecku tamburyno zamiast grzechotki czy kolejnej zabawki.

Jak sen wpływa na rozwój inteligencji?

#9 Pobudzaj wszystkie zmysły: Książki z obrazkami? Świetnie. Muzyka? Cudownie. Jednak warto zadbać też o inne zmysły niż te podstawowe. Wzbogacaj środowisko sensoryczne, które będzie łączyło wszystkie bodźce: wzrokowe, słuchowe, dotykowe, smakowe, węchowe. Zrób kąpiel z pachnącymi bąbelkami i pozwól dziecku się wyszaleć.

#10 Pozwól dziecku spać

Spanie nie tylko pomaga się zregenerować i odpocząć dziecku i mamie, ale także jest bardzo korzystne dla mózgu. Rodzice często uważają, że dziecko, które robi sobie drzemkę w samochodzie czy w trakcie zabawy jest wystarczająco wyspane. Takie drzemki nie wystarczą. Dziecko potrzebuje przynajmniej 2 godzin nieprzerwanego snu w ciągu dnia.

Dziecko inteligencja

fot. istock.com

#11 Czytaj od samego początku: Jak tylko dziecko się urodzi powinnaś mu czytać codziennie. Wydaje się to bez sensu, bo przecież niewiele rozumie. Ale ma to większe znaczenie niż myślisz. Wprowadzając dużo nowych słów aktywuje się umiejętności językowe na później. Dzieci w wieku 4 lat, którym się nie czyta, znają o wiele mniej słów niż ich rówieśnicy, którym czytano od początku.

#12 Wierz w swoje dziecko: Mozg mózgiem, praca pracą, ale najważniejsze, to wiara w swoje dziecko. Dodawaj mu odwagi i chwal, bo to zachęci je do dalszego działania. Nie oczekuj też, że efekty pojawią się natychmiast, bo tak nie będzie, ale daj jemu i sobie czas. Kto wie, może pod Twoimi skrzydłami narodzi się nowy Einstein.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.10.2021 15:44
Od kiedy córka się urodziła to często jej czytam, niedawno zapisałam ją na lekcję na skrzypcach. W domu rzadko włączamy telewizor, wolimy zagrać w Kwaki Rozrabiaki czy w jakąś inną ciekawą grę. Córka ma 5 lat, ale jest bardzo bystra, myślę, że w przyszłości będzie jakimś prawnikiem albo lekarzem. :)
odpowiedz
Laura (Ocena: 5) 05.10.2021 13:47
Do powyższych punktów, z którymi oczywiście się zgadzam, dopisałabym bujanie, które w okresie niemowlęcym jest bardzo ważne. Podczas bujania prawo-lewo i tył-przód mózg dziecka bardzo się rozwija. Ja kiedy mogę to bujam mojego maluszka, a kiedy gotuję to odkładam go do huśtawki Bugies. Juz nie pamiętam, gdzie to czytałam, ale mocno to sobie wzięłam do serca
odpowiedz
Polecane dla Ciebie