Jak duże musi być dziecko, by było w pustym domu bezpieczne?

Dziś widok dziecka biegającego z kluczem to rzadkość, zazwyczaj rodzice się boją zostawiać dziecko samo w domu.
Jak duże musi być dziecko, by było w pustym domu bezpieczne?
fot. istock.com
20.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Więc, kiedy jest ten moment, że dziecko może zostać samo bez opieki? Większość rodziców deklaruje, że nie zostawiłoby dziecka samego w domu, w praktyce wygląda to inaczej. Australijscy eksperci ustalili, że w 10 tys. badanych rodzin aż 1 na 4 dzieci zostaje w domu bez opieki dorosłych co najmniej raz w tygodniu, i to na dłużej niż godzinę. Nie ma niestety czegoś takiego jak wiek idealny. Same zostawać nie mogą niemowlęta, które, nawet jeśli się nieprzemieszczaną mogą się zakrztusić pod nieobecność rodzica. Nieco większe dzieci nie mają wystarczającej ilości wyobraźni, by zdawać sobie sprawę zagrożeń, a także bardzo często nie są na tyle samodzielne, by sobie sam poradzić. Taki maluch może sobie zrobić krzywdę przypadkiem, chcąc być po prostu samodzielnym.

Dziecko samo w domu 

W przypadku dzieci w wieku szkolnym wszystko zależy od samodzielności dziecka i jego charakteru. To na ile jesteś w stanie zaufać dziecku, musisz ocenić sama. Wiele zależy od wpojonych nawyków, samodzielności dziecka, a także dojrzałości malucha. Polskie prawo nie normuje w sposób czytelny wieku dzieci, które mogą zostać same w domu. W art. 106 Kodeksu wykroczeń czytam, że karalne jest pozostawienie dziecka do lat 7 w okolicznościach, które stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia (np. możliwość wzniecenia pożaru). Za takie postępowanie grozi kara grzywny bądź nagana.

Psychologowie i pedagodzy uważają, że dzieci poniżej 10. roku życia nie powinny pozostawać same bez opieki. Dzieci starsze natomiast powinny być odpowiednio przygotowane na taką okoliczność. Organizacje działające na rzecz ochrony praw dziecka uważają, że większość 13-latków nie jest jeszcze na tyle dojrzała, by poradzić sobie w nagłych wypadkach samodzielnie. Są także przeciwni pozostawianiu na noc samych nastolatków nawet do 16 roku życia.

fot. istock.com

Jak wiadomo, czasem zdarzają się sytuacje, które nie pozostawiają nam wiele możliwości. Dziś często mieszkamy z dala od rodzin, anonimowi, bez zaprzyjaźnionych sąsiadów za ścianą. Gdy okaże się, że musisz zostawić dziecko bez opieki, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

  • wyjaśnij dziecku, gdzie idziesz i na jak długo;
  • zostaw dziecku telefon i numery kontaktowe do ciebie, rodziny lub przyjaciół (kogoś z kim awaryjnie dziecko może się skontaktować), a także do służb ratowniczych;
  • przypomni dziecku, że pod żadnym pozorem pod nieobecność rodziców nie wolno otwierać drzwi i okien, podchodzić do kuchenki gazowej, rozmawiać z nieznajomymi (najlepiej też powiedzieć tylko komu dziecko może otworzyć drzwi).

Prędzej czy później możesz się znaleźć w takiej sytuacji warto więc dziecku od maleńkiego wpajać, że obcym się nie otwiera, dziecko samodzielnie nie otwieramy drzwi i nie wychodzi z domu. Warto także rozmawiać o sytuacjach awaryjnych jak np. pożar i omawiać jak domownicy powinni się wtedy zachowywać. Pamiętaj, że twoje mądre i rozważne dziecko to nadal dziecko i nie możesz w pełni mu zaufać. 

A wy drogie mamy uważacie, jaki wiek jest odpowiedni na samodzielne pozostanie w domu?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Maja (Ocena: 5) 26.06.2024 17:50
Dzieckiem wiążemy się z drugą osobą na wiele lat, więc trzeba uważać. Warto stosować mechaniczną antykoncepcję w formie błony dopochwowej Caya. Nie ma problemów z odstawieniem, jak w przypadku tabletek
odpowiedz
Polecane dla Ciebie