Jak oduczyć dziecko bicia?

To nie musi być tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka przydatnych rad.
Jak oduczyć dziecko bicia?
20.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Kiedy dwulatek podniesie na ciebie rękę, nie oznacza to, że w przyszłości będzie wykorzystywał siłę, by osiągnąć to, co chce. Pamiętaj, że maluch nie umie jeszcze panować nad swoimi emocjami, nie umiejętność radzenia sobie z nadmiarem emocji może kończyć się wybuchami agresji i rękoczynami. Nie oznacza to, że możesz ignorować takie zachowanie!

Co możesz zmienić, by oduczyć dziecko agresywnych zachowań?

Spędzaj czas z dzieckiem: Niestety często rodzice są "obok" dziecka zabiegani codziennymi sprawami. Istotne by znajdować czas wyłącznie na zabawę z dzieckiem. 100% uwagi poświęconej na wspólnej zabawie, sprawia, że dziecko staje się pogodniejsze i spokojniejsze. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o wyciszające zabawy dla energicznego malucha, a o wygłupy, które pozwolą dziecku wyzbyć się energii. Dużo biegania, czy zabawy siłowe także mogą pomóc w rozładowaniu napięcia.

fot. istock.com

Ustal wyraźne granice: Od początku dawaj do zrozumienia dziecku, jakie są zasady i ich przestrzegaj. Nawet u malutkiego dziecka zwracaj uwagę na zachowania, których nie będziesz aprobować za dwa - trzy lata. Rodzice często nie zwracają uwagi na podnoszenie ręki, jak dziecko ma dwa latka. Zamiast upominać malucha, reagują śmiechem. Niestety w ten sposób nie nauczysz dziecka, że bicie jest złe. Ważne, by powiedzieć dziecku, na co konkretnie nie pozwalasz. Samo: "Tak nie wolno" nic nie mówi, bo dziecko nie wie "czego" nie wolno. Dlatego, gdy dostaniesz kuksańca od malucha, złap go za rękę i patrząc w oczy, powiedz: "Nie wolno bić, to boli". Dobrze, jeśli dziecko zrozumie, że nie żartujesz.

Konsekwencja w wychowaniu przede wszystkim

Jeśli nie pozwalasz na pewne zachowania, bądź konsekwentna i zawsze zabraniaj. Przymykanie oka na pewne zachowania uczy dziecko, że zasady można naginać. Pamiętaj także, by nie rzucać słów na wiatr. Jeśli bicie się powtarza i ostrzegasz dziecko, że następnym razem zostanie ukarane - dotrzymaj słowa. Nie musi być to surowa kara, dużo bardziej zadziała, jeśli ją zastosujesz, a nie będziesz tylko grozić. Pamiętaj też, by po przebytej karze porozmawiać z dzieckiem, czy wie, za co otrzymało tę karę.

Chwal dziecko: Kiedy widzisz, że dziecko się powstrzymało od uderzenia, doceniaj. Chwal i nazywaj emocje: "Widzę, że byłeś zdenerwowany, ale udało ci się opanować." Dzieci lubią czuć aprobatę dorosłych, więc zachowania ją budzące zaczynają powtarzać.

Nigdy nie bij dziecka!

Klapsy nie uczą niczego poza tym, że silniejszy ma rację. Powstrzymaj się od klapsa, nawet jeśli dziecko wyprowadziło cię z równowagi. Biciem bicia nie oduczysz.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie