Cała prawda o karmieniu piersią - poznaj fakty i mity

Wiele kobiet ma wątpliwości dotyczące laktacji – sprawdź, które przekonania nie są prawdziwe, a o czym warto pamiętać.
Cała prawda o karmieniu piersią - poznaj fakty i mity
fot. istock.com
21.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Karmienie piersią to czynność nierozerwalnie związana z macierzyństwem. Wytwarzanie mleka, czyli tzw. laktacja, jest procesem naturalnym i w sposób stały towarzyszy aktowi porodu. Jest to proces zależny od gry nerwowo-hormonalnej oraz mechanicznego opróżniania piersi. Hormony przysadkowe pobudzają aktywność gruczołów mlecznych, przygotowywanych już w okresie ciąży przez hormony jajnika, łożyska i przysadki. Ale też ogromny jest tu wpływ złożonego procesu bodźców z podwzgórza, a być może nade wszystko kory mózgowej matki, a zatem – jej świadomości i psychicznego nastawienia. Na temat karmienia piersią opowiada się wiele nieprawdziwych rzeczy.

Co w przypadku laktacji jest faktem, a co mitem?

#1 Niektóre kobiety mają chude mleko, którym nie mogą karmić dziecka

Mit. Gęsta, żółtawa siara wypływająca z piersi po porodzie w ciągu pierwszych kilku dni zamienia się najpierw w tzw. pokarm przejściowy, a następnie w mleko dojrzałe, nabierając barwy mleczno-przezroczystej i wodnistej konsystencji. Częste karmienie noworodka w pierwszych dniach życia pozwala dziecku wykorzystać ochronne właściwości siary, która jest wręcz koncentratem przeciwciał (immunoglobulin) i komórek kompetentnych immunologicznie – limfocytów, leukocytów i makrofagów. Zapewniają one miejscową obronę immunologiczną poprzez bezpośrednie niszczenie bakterii, wirusów i grzybów. Wiele mam nie chce karmić piersią, ponieważ boją się, że ich piersi będą źle wyglądać. 

#2 Karmienie piersi zniekształca piersi

Mit. Niektóre kobiety rezygnują z karmienia dziecka mlekiem z piersi, ponieważ boją się deformacji biustu. Tyle że to fałszywy pogląd. To właśnie karmienie pozwala do późnych lat utrzymać jędrne, kształtne piersi. Natomiast nieprawidłowe karmienie lub jego zaniechanie prowadzić może do zastoju, obrzmień, a czasem nawet ropni. Ważne, abyś karmiła i pamiętała o utrzymaniu piersi w czystości, o przewiewnym, dobrze dobranym, prawidłowo podtrzymującym piersi, codziennie zmienianym staniku, o nauczeniu ssania przez prawidłowe przystawianie dziecka do piersi, a nie piersi do dziecka.

Zobacz więcej: Jak Polki postrzegają karmienie piersią?

#3 Karmienie piersią boli

Mit. Trzeba tylko wiedzieć, jaka jest prawidłowa technika karmienia. Wybierz pozycję siedzącą lub leżącą, taką, żeby było ci wygodnie. Głowę ułóż na poduszce, główkę dziecka w swoim zgięciu łokciowym, a tułów na przedramieniu albo weź jego główkę jak piłkę w swoją dłoń. Dłonią drugiej ręki ujmij pierś – najpierw delikatnie przybliż brodawkę do ust dziecka, kilkakrotnie pogłaszcz brodawką jego wargi. Odruchowo otworzy szeroko buzię, wtedy włóż w nią brodawkę wraz z otoczką, dość głęboko. Jeśli maluch chwyci tylko samą brodawkę, zaciskając ją, może sprawić ci to duży ból połączony z jej uszkodzeniem. Tylko nieumiejętne i zbyt płytkie podanie piersi noworodkowi, zwłaszcza silnemu, szybko prowadzi do uszkodzenia brodawki.

Karmienie piersią - jakie są zalety?

fot. istock.com

#4 Karmienie mlekiem z piersi zamiast butelki jest zdrowsze dla malucha

Fakt. Pokarm matki zawiera właściwie zrównoważony bilans białek, składników mineralnych, witamin, tłuszczów i węglowodanów. Zawarte w mleku kobiecym elementy obrony immunologicznej odpowiadają za większą odporność dzieci karmionych naturalnie. Maluchy te albo wcale nie chorują, albo choroby mają u nich przebieg łagodniejszy. Pokarm matki zapobiega także wielu schorzeniom takim jak np. katar, zapalenie oskrzeli i płuc, infekcje uszu, zapalenie opon mózgowych czy nagła śmierć noworodka. Zawarte w pokarmie czynniki wzrostu wpływają na prawidłowe procesy dojrzewania układu nerwowego, siatkówki oka, przewodu pokarmowego i skóry. Naukowcy z University of Crete (Stany Zjednoczone) potwierdzili, że dzieci karmione mlekiem z piersi są zdrowsze.

Zobacz więcej: Po prostu ideał, czyli co eksperci wiedzą o kobiecym pokarmie?

#5 Po każdym karmieniu trzeba odciągnąć pokarm

Mit. Nie jest to zawsze konieczne. Pokarm musisz odciągnąć wtedy, gdy dziecko nie opróżnia twoich piersi do końca. Zalegający pokarm jest przyczyną uczucia obrzmienia, bólu piersi, a w bardziej zaawansowanych stanach także ich zaczerwienienia, tworzenia się guzków i skoku temperatury (zarówno piersi, jak i całego ciała). Pokarm powinnaś również ściągnąć przed karmieniem, jeśli czujesz, że masz go za dużo. Dzięki temu dziecko nie zakrztusi się nadmiarem mleka, gdy nie będzie potrafiło przełknąć go dostatecznie szybko.

#6 Odciągnięte mleko nie nadaje się do spożycia

Mit. Ściągnięty pokarm możesz np. trzymać w lodówce, aby podać go za parę godzin, kiedy akurat twoje dziecko zrobi się głodne, a ty będziesz miała mniej mleka. Przyda się również wtedy, gdy twój maluch będzie przebywał z ojcem. Ściągnięte mleko można z powodzeniem zamrozić i zużyć je nawet po kilku tygodniach. Ale jest jeszcze jedna możliwość – oddaj je do banku mleka albo dziecięcego szpitala. Świadomość, że w ten sposób niepotrzebny twojemu niemowlęciu pokarm może ratować zdrowie innego dziecka, jest bardzo budująca.

Dlaczego warto karmić piersią?

fot. istock.com

#7 Karmienie piersią zapobiega ciąży

Fakt/mit. To zależy. Prawdą jest, że we krwi kobiety karmiącej podnosi się stężenie prolaktyny, która ma właściwości zapobiegające owulacji. Ale nie można tego uznać za skuteczną metodę antykoncepcyjną. Co więcej, żeby karmienie piersią zapobiegało ciąży, trzeba karmić dziecko co najmniej sześć razy w ciągu doby z przerwami nie dłuższymi niż sześć godzin (nawet w nocy). Dla pewności w okresie laktacji najlepiej zabezpieczać się prezerwatywą.

#8 Dziecko karmione piersią nie wymaga pojenia

Fakt. Karmienie piersią zabezpiecza zapotrzebowanie niemowlęcia na składniki odżywcze i płyny, nawet w czasie upałów. Ważne jest jednak, aby karmiąca matka piła dużo płynów: 2-3 litry na dobę. Poza tym warto pamiętać, że kobiece mleko w ponad 70 proc. składa się z wody, zatem maluch z pewnością ugasi nim swoje pragnienie. Proponuj dziecku pierś tak często, jak tego potrzebuje. A jeśli noworodek przez kilka godzin przebywa z tatą, najlepiej podać maluchowi wodę z butelki.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.08.2020 21:16
Wiadomo, że karmienie piersią ei zapobiega w=ciąży. Jeszcze ktoś w to wierzy? Ja w czasie karmienia zabezpieczałam się mechanicznie diafragmą dopochwową caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie