Czy posiadanie psa ułatwia dziecku nawiązywanie nowych znajomości?

Najnowsze badania wskazują, że nowe znajomości zawieramy częściej dzięki zwierzętom niż szkole, do której uczęszczają nasze dzieci.
Czy posiadanie psa ułatwia dziecku nawiązywanie nowych znajomości?
fot. istock.com
14.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Nawiązywanie przyjaźni nie zawsze przychodzi łatwo, jednakże najnowsze badania pokazują, że fakt posiadania zwierzęcia może zwiększyć prawdopodobieństwo nawiązania nowych relacji, szczególnie w sąsiedztwie. Międzynarodowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Zachodniej Australii, we współpracy z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM (w Wielkiej Brytanii) podkreślają ważną rolę, jaką zwierzęta mogą odgrywać w budowaniu relacji społecznych.

Posiadanie zwierzęcia a zawieranie nowych znajomości

Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że w przypadku właścicieli zwierząt zachodzi znacząco większe prawdopodobieństwo poznania nowych ludzi z sąsiedztwa, niż w przypadku osób nieposiadających czworonogów.

Około jedna czwarta osób, które poznały się dzięki swoim zwierzętom przyznała, że przynajmniej jedna zwykła znajomość, która wynikła z takich spotkań, przerodziła się w przyjaźń. W przypadku właścicieli psów prawdopodobieństwo zawarcia znajomości w sąsiedztwie jest pięć razy wyższe, niż w przypadku właścicieli innych zwierząt, a spacery z psem to jeden z pięciu najlepszych sposobów poznawania nowych ludzi. Przykładowo, we wszystkich czterech miastach, które wzięły udział w badaniu (trzy miasta w Stanach Zjednoczonych oraz jedno w Australii) znajomości w sąsiedztwie nawiązywano częściej dzięki zwierzętom niż szkole, do których uczęszczały dzieci uczestników badania, albo lokalnym imprezom.

fot. istock.com

Wszyscy ponosimy winę za to, że w obecnych czasach zbyt dużą wagę przywiązujemy do ekranów naszych urządzeń mobilnych, nawet podczas spacerów. Spacerując, rozmawiamy przez telefon lub korzystamy z mediów społecznościowych. Zwierzęta, szczególnie psy podczas spacerów, zmuszają nas  do opuszczenia tej technologicznej bańki i stwarzają szansę na prawdziwą interakcję międzyludzką, która może prowadzić do nawiązania głębokich przyjaźni” – powiedziała główna autorka badań, prof. Lisa Wood z Uniwersytetu Zachodniej Australii.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie