Jak jakość opieki wpływa na przyszłość dziecka?

Nawet naukowcy nie spodziewali się, jak bardzo jest to ważne w przypadku chłopców.
Jak jakość opieki wpływa na przyszłość dziecka?
fot. istock.com
05.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

New York Times opublikował najnowsze badania Uniwersytetu Chicagowskiego. Jak się okazuje jakość opieki nad dzieckiem, a dokładniej opieka na wysokim poziomie, może mieć olbrzymi wpływ na sukces w życiu dorosłym. Naukowcy przeanalizowali dane z dwóch innych eksperymentów, które dotyczyły samotnych czarnoskórych matek, którym zagwarantowano darmową opiekę nad dziećmi w wieku od 8 tygodni do 5 lat pełnym wymiarze.

Jak jakość opieki wpływa na przyszłość dziecka?

Naukowcy odkryli, że dzieci, które uczestniczyły w tym programie, zarabiały więcej jako dorośli niż ich koledzy z grupy kontrolnej, którzy zostali z mamą w domu lub mieli opiekę na niższym poziomie.

James Heckman, który przewodził tym badaniom, powiedział w wywiadzie dla New York Times, że dzieci, którym gwarantuje się opiekę na wysokim poziomie, są bardziej zaangażowane w wykonywaną pracę, są aktywnymi uczestnikami życia społecznego, a także zdobywają lepsze wykształcenie i mają więcej umiejętności.

Co ciekawsze, korzyści z opieki na wysokim poziomie były znacznie bardziej widoczne wśród chłopców. W porównaniu z grupą kontrolną chłopcy, którzy uczestniczyli w programie, w wieku lat 30 zarabiali średnio o 19 800 dolarów rocznie więcej. W przypadku dziewczynek było to już tylko 2 500 dolarów rocznie, ale za to dziewczynki te miały do 30. roku życia o 2 lata edukacji więcej niż dziewczynki z grupy kontrolnej. Naukowcy odkryli także, że mężczyźni ci byli znacznie mniej narażeni na zażywanie narkotyków, aresztowania czy wysokie ciśnienie w porównaniu z grupą kontrolną.


fot. istock.com

Dlaczego jakość opieki tak bardzo wpływ na chłopców z ubogich rodzin? Może to być spowodowane tym, że dzieci te są bardziej narażone na skutki ubóstwa i ma to większy wpływ na ich dzieciństwo. W 2015 roku naukowcy z Northwestern University opublikowali wyniki badań, w których stwierdzono, że chłopcy z rodzin o niskich dochodach, w życiu dorosłym byli częściej bezrobotni, mieli problemy z zachowaniem, a także zauważono u nich upośledzenie funkcji poznawczych w porównaniu do dziewczynek, które były w takiej samej sytuacji. Chłopcy także rzadziej kończyli szkołę średnią i częściej popełniali przestępstwa jako dzieci. Nowe badania wykazały, że to jakość opieki może determinować zachowanie, emocje, a nawet przyszłe sukcesy zawodowe.

Wysoka jakość opieki korzystna nie tylko dla dziecka

Oznacza to, że dostępność wysokiej jakości opieki nad dzieckiem ułatwia rodzicom pracę, ale jednocześnie sprawia, że rodzice bardziej angażują się w życie swoich pociech. Badanie z 2012 roku przeprowadzone przez naukowców na uniwersytecie w Teksasie wykazało, że pracujace matki dzieci, które maiłby opiekę wysokiej jakości, znacznie bardziej angażowały się w sprawy przedszkolne i szkolne. Zdaniem naukowców zaangażowanie wynikało z tego, że były bardziej związane ze swoimi pociechami. Oznacza to, że jakość opieki nad maluchem nie tylko wpływa na dziecko, ale także na wpływ na matkę.

Inne badanie przeprowadzone w Danii objęło prawie milion osób i śledziło ich życie niemalże od narodzin do starości. Badacze stwierdzili, że efekty takiej opieki są wręcz wielopokoleniowe. Dzieci uczestniczące w programach opieki wysokiej jakości były bardziej wyedukowane, a ich dzieci również uzyskiwały wyższe wykształcenie.

Jeszcze inne badanie porównało różne strategie prorodzinne w 22 krajach uprzemysłowionych. Okazało się, że w krajach gdzie oprócz urlopu macierzyńskiego, elastycznych godzin pracy olbrzymie znaczenie miało to, ile rząd wydaje na edukację i opiekę nad dziećmi. Zdaniem autorów badania niezwykle istotne jest ułatwienie kobietom wracania na rynek pracy. Choć politycy na całym świecie mówią, że chcą pomóc rodzinom pracującym, istnieją duże różnice w tym, jak. Mogłoby się wydawać, że naukowcy znaleźli już bardzo dobry sposób.

Program, którego efekty analizowali badacze z Uniwersytetu Chicagowskiego, zestawiono także pod względem ekonomicznym. Okazało się, że choć inwestycja w każde dziecko była stosunkowo duża to bardzo opłacalna dla państwa. Po obliczeniu skutków bezrobocia i przestępczości, złego stanu zdrowia, badacze stwierdzili, że dzieci, które miały opiekę na wysokim poziomie, na każdy wydany dolar na ich edukację "zwróciły" 7,30 dolarów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie