Czy strona, na której nosimy dziecko ma wpływ na jego rozwój?

To, że większość mam nosi dziecko na lewym ramieniu, nie jest nowym odkryciem.
Czy strona, na której nosimy dziecko ma wpływ na jego rozwój?
fot. istock.com
22.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Aż 70-85% kobiet i dziewcząt wykazuje tendencje do trzymania dziecka lub lalki na lewej ręce. Takie tendencje można zauważyć nawet u dziewczynek w wieku przedszkolnym. Co ciekawsze, tatusiowe także częściej podnoszą swoje dziecko lewą ręką, ale chłopcy i bezdzietni mężczyźni nie wybierają częściej żadnej ze stron. Dlaczego lewa ręka? Choć mogłoby się to wydawać oczywiste, gdyż praworęcznej matce znacznie łatwiej trzymać dziecko na lewej ręce, to nie o to chodzi. Do tej pory tłumaczono ten fakt intuicją. Zakładano, że dziecko na lewym ramieniu jest spokojniejsze, gdyż dźwięk bijącego serca matki je uspokaja. Naukowcy odkryli jednak coś znacznie ciekawszego!

Strona, na której nosimy dziecko a jego rozwój

Naukowcy z Laboratorium Molekularnego w Sankt Petersburgu, Yegor Malashichew oraz Karina Karenina postanowili sprawdzić, dlaczego kobieta, biorąc dziecko na ręce, najpewniej wybierze lewą stronę. Okazuje się, że przy takim ułożeniu lewe oko matki i dziecka "łapią" kontakt wzrokowy, który uaktywnia prawą półkulę mózgu. Prawa półkula mózgu odpowiada za bardzo ważne funkcje, takie jak mimika, emocje, rozpoznawanie ekspresji, odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych, wyobraźnię, rozumienie znaczenia słów i żartów. Co to oznacza dla matki i dziecka? Mama, która trzyma malca na lewym ramieniu, nawiązując kontakt wzrokowy z maluszkiem, jest w stanie szybciej reagować na jego potrzeby.


fot. istock.com

Jak zauważają rosyjscy badacze, nie chodzi tylko o trzymanie dziecka na rękach, ale przebywanie po lewej stronie rodzica. Maluch w pierwszych miesiącach życia czuje się bezpieczniej, mając mamę po prawej stronie, ale gdy malec zaczyna być zdolny do podejmowania własnych decyzji, sam zaczyna się ustawiać po lewej stronie matki. Jak się okazuje, taki sposób trzymania dziecka jest powszechny nie tylko wśród ludzi. Wiele gatunków zwierząt, np. dzikie konie, jelenie, antylopy, owce, morsy, orki, czy kangury, także trzymają swoje młode po lewej stronie.

Co się dzieje, gdy matka częściej wybiera prawą stronę ciała do ułożenia dziecka? Naukowcy zauważają, że odruch taki może być przyczyną nieaktywowania się prawej półkuli mózgu, a to może być niekorzystne dla rozwoju dziecka.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.05.2024 23:45
Ja noszę swoje po prawej stronie. Dlaczego? Bo jestem leworęczna, więc dominującą rękę chcę mieć wolną na inne rzeczy. Wielkie badanie, rzeczywiście.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2024 20:03
Wolę papilot
odpowiedz
Polecane dla Ciebie