Jak pomóc niezdarnemu dziecku?

Jak pomóc dziecku, któremu brakuje zwinności?
Jak pomóc niezdarnemu dziecku?
fot. istock.com
20.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Niezdarność u małych dzieci nie jest niczym niezwykłym. Wszystkie maluszki są przecież na etapie nauki i nie wszystko im od razu idealnie wychodzi. Jednak zdążają się dzieci, którym szczególnie nie wychodzi i na tle innych dzieci widać różnicę, np. częściej się przewracają, obijają, nie nadążają za innymi dziećmi.

Jak pomóc dziecku, któremu brakuje zwinności?

Niektóre dzieci tak mają po prostu, dzieci różnią się poziomem sprawności fizycznej i tak jak dorośli, nie zawsze są wszechstronni. Jednak czasem może to być związane z faktem, że dziecko jest słabe bo miało zbyt mało okazji na ruch i ćwiczenia, np. chodziło na krótkie spacery lub zawsze na dworze było w wózku, rzadko bywało na placu zabaw. Inną przyczyną niezdarności dziecka może być wyręczanie malucha przez rodziców, np. rodzice noszą dziecko po placu zabaw i sadzają na zabawki. Są to dzieci, które nie są przyzwyczajone do wysiłku i nie miały okazji na trenowanie precyzji. Strach też może wzbudzać u maluchów nadmierną ostrożność w podejmowaniu aktywności.

Nie zaszkodzi skonsultować ze specjalistą, jeśli dziecko już dawno nauczyło się chodzić ale porusza się dziwnie np. jego ruchy są bardzo powolne, chaotyczne lub niezdarne. Dziecko może mieć problem ze wzrokiem, minimalna dysfunkcję w układzie nerwowym lub nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym (np. nieprawidłowe ustawienie bioder lub stóp). Jeśli dziecko stało się niezdarne po jakimś wypadku np. spadło z wysokości lub po jakiejś chorobie koniecznie idź do lekarza! Lekarz zbada dziecko i  w razie potrzeby skieruje je do innych specjalistów np. ortopedy, neurologa czy okulisty.

fot. istock.com

Jak pomóc małemu niezdarze?

Zachęcaj dziecko do ruchu i ćwicz duża motorykę np. niech skacze na jednej nodze, turla się po pokoju lub czołga pod stołem. Przeznacz ubranie na plac zabaw czy podwórko na straty, by dziecko czuło się swobodnie.  Drabinki, huśtawki, karuzele ćwiczą zarówno siłę malucha, jak i koordynację czy równowagę. Gdy jest chłodno, korzystajcie z sali zabaw pod dachem. Jeśli dziecko się boi, nie zmuszaj, podpowiedz gdzie postawić stopę lub czego się złapać. Zabawy z piłką dają także wiele możliwości na trening np. kopanie, turlanie, łapanie, podrzucanie.

Warto, przynajmniej co jakiś czas, pójść z dzieckiem na basen, który doskonale rozwija koordynację i wzmacnia mięśnie. Rozwijaj także motorykę mniejsza po przez prace plastyczne jak zabawy ciastoliną, rysowanie czy malowanie. Codzienne czynności, w których maluch może tobie pomóc to także fantastyczny trening. 

Dziecko, któremu ciągle coś nie wychodzi, zaczyna wątpić w swoje umiejętności i potrzebuje twojego wsparcia. Nie należy takiego dziecka popędzać czy mówić że ma dwie lewe ręce to może pogorszyć jego nastawienie do podejmowania prób. Także nie należy porównywać malucha do innych dzieci. Ucz dziecko, że ludzie są różni, pokaż dziecku, że jest  fantastyczne w innej dziedzinie. Doceniaj i podkreślaj nawet małe postępy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie