Krzyczysz na dziecko? Jesteś bezradnym rodzicem i nie kontrolujesz sytuacji

Podniesiony głos jest oznaką bezradności rodzica. Są jednak sposoby, by wypracować lepsze metody komunikacji z dzieckiem.
Krzyczysz na dziecko? Jesteś bezradnym rodzicem i nie kontrolujesz sytuacji
fot. istock.com
16.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że agresja i krzyk nie są metodą rozwiązywania problemów, jednak nadal to robią. Krzyk w rzeczywistości jest oznaką, że jesteś bezradnym rodzicem i nie kontrolujesz sytuacji. Maluch, na którego się krzyczy czuje to, podświadomie odczuwa lęk i niepewność. Czy da się wychować bez krzyku? Tak!

O to kilka wskazówek jak pracować nad sobą, by nie wrzeszczeć

1. Zastanów się nad zaistniałą sytuacją, co w rzeczywistości wytrąciło cię z równowagi. Znalezienie przyczyny złości jest kluczowe w opanowaniu nerwowej sytuacji.

2. Mów do dziecka cicho powoli, najlepiej obniżonym tonem. Kiedy się złościsz, podnosisz głos, jednak kiedy będziesz spokojna i będziesz mówiła cicho, dzieło będzie musiało się uspokoić i wyciszyć, by cię usłyszeć.

3. Zapobiegaj sytuacjom, które mogą wyprowadzić cię z równowagi. Łatwo powiedzieć? W gruncie rzeczy znasz swoje dziecko i pewne rzeczy jesteś w stanie przewidzieć. Jeśli nie chcesz, by dziecko bawiło się twoim telefonem, odkładaj na wysoką półkę, nie chcesz, by maluch wspinał się na parapet, odstaw wszystko od okna. Dziecko ma ciągły bałagan w zabawkach, może jest ich za dużo?

4. Nie bierz do siebie zachowania dziecka. Często rodzice podchodzą do zachowań dziecka jak do osobistej walki z małym złośliwcem. Nawet jeśli maluch próbuje, na co mu pozwolisz, jest to jego nauka życia i poznanie granic, których wytyczasz, a nie obelga skierowana do ciebie.

fot. istock.com

5. Nie boj się odciąć. Jeśli zaczynasz krzyczeć, a inne metody zawodzą, spróbuj wyjść do drugiego pokoju, dopiero gdy się uspokoisz, wróć. Jeśli zdarza się to częściej, może potrzebujesz dłuższego odpoczynku, samotnego wyjścia na zakupy, czy do kina?

6. Obiecaj sobie, że nie będziesz krzyczeć. Intencja jest czymś bardzo istotnym w odniesieniu sukcesu. Swoje postanowienie sformułuj w pozytywny sposób: “Będę z dzieckiem rozmawiać spokojnie, bez podnoszenia głosu.”

7. Nie porównuj ani siebie do innych rodziców, ani dziecka do innych dzieci. To niechybna droga do bycia nieszczęśliwym. Skup się nie na tym co złego jest w twoim rodzicielstwie, ale szukaj pozytywów. Dzięki temu zamiast frustracji w twoim zachowaniu będzie kontrola i pozytywne nastawianie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie