Koszmary nocne u maluszków...

Czyli jak pomóc dziecku, które często się budzi z płaczem?
Koszmary nocne u maluszków...
fot. istock.com
16.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Największy problem rodzice mają z odnalezieniem przyczyny takich nocnych pobudek. Niespokojny sen u dziecka może być wywołany przez różne czynniki. Niektóre maluszki bardzo lubią być blisko rodzica, mogą w nocy czuć lęk, gdy odkrywają, że są same w łóżeczku. Takie odczucia może mieć już nawet ośmiomiesięczne dziecko. Poczucie zagrożenia u malucha może wywoływać także ciemność. Takie rzeczy mijają zazwyczaj z wiekiem. Gorzej, jeśli zaburzenia snu wynikają z tego, co dzieje się w życiu maluszka. Nieprzyjazna atmosfera, niepokój, awantury, mogą wywoływać u małych dzieci lęk i koszmary.

Twoje dziecko często budzi się z płaczem? Wiemy jak mu pomóc!

U dzieci między 3 a 5 rokiem życia zazwyczaj winowajcą jest bogata wyobraźnia, a także różnego typu media, do których dziecko ma dostęp. Oglądanie bajek bez nadzoru czy granie w brutalne gry może sprawić, że maluch będzie się bał w nocy. Niektóre maluchy właśnie w nocy odreagowują nowe doświadczenia, które wcale nie musza być negatywne, np. dzień pełen atrakcji.

Nie bez znaczenia jest także straszenie dzieci. Niestety rodzice bardzo często sięgają po tę "metodę", a swoje odzwierciedlenie może mieć to właśnie w nocy. "Bo cię zostawię" czy "baba cię zabierze", nawet jeśli nie robią wrażenia na dziecku w ciągu dnia, mogą bardzo silnie działać na dziecko. 

fot. istock.com

Co zrobić, by dziecko spało spokojnie?

  • Stwórz rytuał usypiania (kolacja, kąpiel, bajka opowiedziana przez rodzica). Wyciszony maluch, usypiany o stałej porze zdecydowanie śpi lepiej. 
  • Kontroluj, jakie bajki ogląda dziecko i jak długo. Dziecko nie powinno oglądać bajek dłużej niż pół godziny, róbcie to razem, a gdy widzisz, że dziecko się przestraszyło tłumacz i uspokajaj. 
  • Nie strasz dziecka.
  • Jeśli wiesz, co może być przyczyną np. dziecko poszło do przedszkola, często z nim rozmawiaj, dowiedz się też, jak maluch radzi sobie w przedszkolu. Jeśli wiesz, że jest coś, co dziecko wyjątkowo przeżywa, pozwalaj maluchowi na wspólne spanie w łóżku.

Koszmary i napady lęku maluszki przechodzą w różny sposób. Zazwyczaj maluch obudzony przez koszmar, szuka ukojenia w ramionach mamy lub taty. Przy napadzie lęku możesz mieć wrażenie, że maluch nadal śpi i źle reaguje, gdy próbujesz uspokoić je w ramionach. Nie podnoś głosu, staraj się do dziecka zbliżyć etapami - głaszcz i cicho uspokajaj. Jeśli mamy do czynienia z koszmarami, to konsultacja lekarska nie jest potrzebna – warto raczej skierować swoje działania w stronę ograniczenia bodźców mogących te koszmary wywoływać.

Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną problemu, jak to z małym dzieckiem, trzeba metodą prób i błędów "poszukać" co może wywoływać koszmary u dziecka. Spróbuj zostawić zapaloną na noc lampkę. Gdy maluszek się budzi, spróbuj podać, pić, lub pogłaskać maluszka, nie wyjmując go z łóżeczka. Nie mów do dziecka, by nie wybudzać go bardziej.

Większe dziecko spytaj rano, co mu się śniło – być może opowie treść koszmaru. To pozwoli ci zorientować się, co dla malucha jest ważne. Niektóre sny odczytasz z łatwością. Spróbuj też razem z dzieckiem pokonać nocną zmorę: wspólnie wypędźcie czarownicę albo naucz dziecko magicznego zaklęcia, np. "Czary-mary, potworze znikaj!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie