Dzieci są w poważnym kryzysie psychicznym!

Od września w polskich szkołach zagości nowy przedmiot - edukacja zdrowotna, gdzie w ramach zajęć uczniowie będą uczyć się między innymi o ochronie zdrowia psychicznego.
Dzieci są w poważnym kryzysie psychicznym!
fot. istock.com
29.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Ostatni Raport Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej wskazał na ogromny kryzys młodych ludzi. Coraz bardziej kładzie się także nacisk na edukację rodziców, by byli gotowi wesprzeć swoje dzieci. Centrum Nauczania Domowego od ponad dwóch lat realizuje autorski i bezpłatny projekt dla rodziców: "Domowy punkt widzenia", mający postać cyklu spotkań z ekspertem.

Nowy przedmiot w podstawie programowej, ważne zdrowie psychiczne

Od 1 września 2025 roku do szkół trafi nowy przedmiot - edukacja zdrowotna - zapowiedziała ministra Barbara Nowacka. Zastąpi tzw. WDŻ, czyli wychowanie do życia w rodzinie. Obecnie trwają już prace nad podstawą programową w specjalnie powołanym zespole. Jak wskazuje ministra edukacji, nowy przedmiot ma podejmować tematy związane z: ochroną zdrowia psychicznego i fizycznego, zdrowym odżywianiem, profilaktyką, problematyką uzależnień i edukacją seksualną.

Zajęcia z edukacji zdrowotnej będą odbywać się w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół ponadpodstawowych.

Alarmujące dane o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jak wynika z ostatniego Raportu Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej polskie dzieci i nastolatkowie są w poważnym kryzysie, a psychiatria dziecięca w dramatycznej zapaści. Brakuje specjalistów. Na wizytę do psychologa, czy terapeuty czeka się miesiącami, nie mówiąc o konsultacjach z lekarzem psychiatrą, gdzie terminy odliczane są w latach.

Młodzi ludzie odczuwają brak poczucia własnej wartości i sprawczości, czują się osamotnieni i bezwartościowi. Co trzecie dziecko w naszym kraju nie ma chęci i siły do życia.

Fundacja UNAWEZA rusza z nowym projektem!

"MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" to projekt Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. W działania zaangażowali się m.in. Kuba Błaszczykowski i Krzysztof Skórzyński. Celem projektu jest edukacja dzieci i dorosłych w zakresie kontaktów rodzic-dziecko.

Ogromnie ważne jest wsparcie dorosłego w świadomym rodzicielstwie, tak by mógł zrozumieć, co dzieje się z jego dzieckiem, właściwie reagować i zadbać o dobrostan dziecka, ale i o swój własny.

W ramach projektu został opracowany bezpłatny program wspierający umiejętności rodzicielskie. To cykl 19 ogólnodostępnych filmów edukacyjnych, które mają pomóc w budowaniu i wzmacnianiu relacji rodzinnych.

fot. istock.com

- Bycie mamą to najtrudniejsze wyzwanie w moim życiu. Znacznie trudniejsze niż zdobycie Mount Everestu i Korony Ziemi. Przecież nikt nas nie uczy tego, jak być rodzicem. Czasem wydaje nam się, że robimy coś najlepiej na świecie, a przecież jako dorośli również mamy prawo popełniać błędy - podzieliła się na swoim profilu w mediach społecznościowych Martyna Wojciechowska.

Rodzice i opiekunowie pełnią w procesie rozwoju dziecka ogromną, kluczową rolę i potrzebują rozwijać szeroki zakres umiejętności rodzicielskich.

Domowy punkt widzenia - cykliczne wsparcie rodziców

Jedną z placówek, która regularnie i nieodpłatnie wspiera rodziców  w zakresie wychowania, pedagogiki, psychologii dziecka jest Centrum Nauczania Domowego. Już od ponad dwóch lat realizuje swój autorski projekt: "Domowy punkt widzenia", mający postać cyklu webinarów gdzie do rozmowy zaprasza autorów książek i poradników dla rodziców.

Wśród dotychczasowych gości projektu znaleźli się m.in. Aga Rogala - terapeutka rodzin; Sylwia Bujko (Holimama) - absolwentka certyfikowanych kursów u dr Rossa W. Greene’a oraz w Familylab® Jespera Juula; Angelika Talaga (GODMOTHER) - neurobiolog edukacyjny, trener rodziców; Katarzyna Mitschke - pedagog i autorka książki pt. „Kiedy szkoła jest problemem?”; Agnieszka Kozak psycholog i autorka książek, Agnieszka Stein - psycholog i autorka książek, dr Agnieszka Dąbrowska i dr Marta Niedźwiedzka specjalistki w dziedzinie psychiatrii, Marta Cieśla - psycholog i psychoterapeutka, specjalistka w dziedzinie ADHD, wspierająca osoby neuroróżnorodne.

- Wiemy, jak ważne jest wsparcie rodzica w tej pięknej podróży, jaką jest rodzicielstwo. Nie ma szkół, gdzie nauczą się, jak być rodzicem. A mają całe mnóstwo wątpliwości. Potrzebują rozwijać kompetencje rodzicielskie, szukają odpowiedzi, inspiracji. Dlatego przychodzimy im z pomocą. Już 22 maja odbędzie się spotkanie z psychologiem i psychoterapeutą, autorem książek terapeutycznych dla dzieci - Arturem Gębką, na które serdecznie zapraszamy - mówi Monika Kamińska-Wcisło z Centrum Nauczania Domowego, która prowadzi webinary.

Życie z lękiem i smutkiem bywa ciężkie dla dziecka. Zabiera radość z codziennych czynności. Paraliżuje i utrudnia codzienne funkcjonowanie, odbija się także na nauce. Nie daje wytchnienia nawet nocy, zaburzając sen i powodując ciągłe niewyspanie. A dziecko staje się coraz bardziej wycofane i nieobecne. Razem z Arturem Gębką autorem książek: „Znikodem i zagadka lęku" oraz "Smutek, którego nikt nie chciał” - postaramy się zrozumieć lęk i smutek i rozpoznać, kiedy te uczucia się pojawiają oraz pomóc dziecku osiągnąć spokój i odzyskać radość.

Wydarzenie jest bezpłatne. Aby otrzymać link, wystarczy się zarejestrować:

https://pzpo300.clickmeeting.com/domowy-punkt-widzenia-i-lek-i-smutek-jak-pomoc-dziecku-osiagnac-spokoj-/register

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Kinga (Ocena: 5) 30.04.2024 11:11
Edukacja seksualna również jest bardzo ważna. Wszyscy wiedza o tabletkach antykoncepcyjnych, ale po co się truć latami, jak można używać mechanicznego zabezpieczenia, które dodatkowo chroni przed chorobami wenerycznymi. Dla dziewczyn polecam diafragmę dopochwową Caya!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie