5 rad jak wychować małego geniusza

Poznaj skuteczne sposoby, które pozwolą wydobyć naturalnie, wrodzone zdolności każdego dziecka.
5 rad jak wychować małego geniusza
fot. istock.com
08.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Genialne dziecko to zasługa genów, treningu, wychowania, czy przypadku? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic, a badacze od lat spierają się, czy istnieje gen odpowiedzialny za ponadprzeciętne uzdolnienia. Według niektórych badaczy każde dziecko ma w sobie geniusza. Mózg małych dzieci funkcjonuje głównie przy użyciu prawej półkuli mózgowej, czyli tej, która odpowiedzialna jest za myślenie intuicyjne – mówi Andre Haardt, założyciel jednej z platform edukacyjnych w internecie. Dorośli korzystają głównie z półkuli lewej, odpowiedzialnej za logiczne myślenie. Dlatego małe dziecko, szybciej niż dorosły, poprzez powtarzalne czynności jest w stanie opanować do perfekcji język obcy, wykonać skomplikowane obliczenia matematyczne, czy nawet skomponować własny utwór muzyczny. Dzieci posiadają od urodzenia więcej połączeń neuronowych niż dorośli, które nazywane są wrodzonymi umiejętnościami. Pielęgnowanie takich umiejętności i trening z dzieckiem zapobiega ich utraceniu – dodaje Andre Haardt.

5 rad, jak rozwijać geniusz w swoim dziecku

#1 Rozmawiaj jak z równym: Dorośli często nie traktują swojego dziecka jako równego partnera do rozmowy. Znane powiedzenie „Dzieci i ryby głosu nie mają” to jedno z niewielu mądrości, które już dawno powinno wyjść z użycia. Częsta rozmowa z dzieckiem i włączanie go do dyskusji dorosłych, odpowiadanie na jego pytania, nawet te banalne, to najlepszy sposób, by rozwinąć w dziecku umiejętność wyrażania własnych opinii.

Zobacz więcej: 8 rzeczy, którymi dzieci cię zaskoczą

#2 Rozwój przez nowe technologie: W dbaniu o rozwój intelektualny dziecka, warto jest zainwestować w nowoczesne pomoce naukowe. Współczesne dzieci od urodzenia otoczone są nowymi technologiami i traktują je jako codzienne narzędzie. Nauka online wydaje im się bardziej atrakcyjna, dlatego należy poszukiwać takich rozwiązań, które gwarantują dziecku naukę w bezpiecznej przestrzeni, a oferowany materiał będzie wartościowy.

#3 Zadawaj pytania: Utrwalanie wiedzy przyswajanej w szkole nie musi kojarzyć się z wielogodzinnym przesiadywaniem nad książkami. Ważne informacje i wiedzę można przemycać nawet w sytuacjach życia codziennego – w zwyczajnej rozmowie, przy wspólnym oglądaniu telewizji lub podczas posiłku. Zadawaj więc swojemu dziecku proste pytania. Najlepiej takie, które zmuszą go do przypomnienia sobie informacji nauczonych w szkole, np. pytanie o rodzaj drzewa podczas spaceru w parku, albo prośba o policzenie reszty w sklepie.

Jak wychować małego geniusza?

fot. istock.com

#4 Czytaj ze swoim dzieckiem: Oswajanie dziecka ze słowem pisanym to najlepszy sposób na pobudzenie pracy mózgu i rozwijanie wiedzy o świecie. Ważne jest, żeby książka kojarzyła się dziecku z przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego dobieraj lekturę do jego zainteresowań i staraj się z nim rozmawiać o tym, co przeczytaliście. Gromadź książki w domu – nie tylko na półkach, ale też w miejscach, do których  dziecko ma łatwy dostęp, np. na jego nocnej szafce.

#5 Umiejętne pochwały i nagrody: Dziecko wychowywane w poczuciu niekwestionowanego geniuszu, trudniej zniesie porażki w szkole i jeszcze trudniej zmotywuje się do dalszej walki o lepsze stopnie. Zamiast wyrażać ogólne pochwały, w stylu „Jesteś najlepszy!”, chwal konkretne osiągnięcia. 

#6 Pozwól się dziecku nudzić

Przeciwieństwem nudy jest kreatywność, a ta pomaga dziecku rozwijać inteligencję i eksplorować świat. Zatem bez odrobiny nudy, dziecko pozbawione będzie tego, by móc samemu rozwijać swą pomysłowość. Nie zasypuj dziecka zabawkami, pozwól mu zrobić coś z niczego, pobudzaj do myślenia i działania poprzez zadawanie pytań. Na spacerze w parku, gdy widzisz, że dziecko ma już dość, zapytaj: "Ciekawe, czy w tych grubych pniach drzew na końcu alejki są jakieś dziuple?", a gdy stoicie w korku, razem z dzieckiem zastanawiaj się, dlaczego w ogóle korek uliczny powstaje. Nuda ma zawsze szansę przerodzić się w coś emocjonującego. A nadmiar wrażeń - w niepożądane znużenie.

Trudno określić, czy zasługą genialnych umiejętności dziecka jest jego wrodzony talent, czy dobre geny. Jedno jest pewne – zaangażowanie rodziców w rozwój dziecka to jeden z ważniejszych determinantów jego sukcesu. W każdym dziecku drzemie gen geniusza, a najważniejsze jest to, żeby potrafić go rozwinąć.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie