Jak wspierać swoje dziecko w realiach współczesnego świata?

Czy ty też masz poczucie, że smartfony, internet i media społecznościowe są z nami od zawsze?
Jak wspierać swoje dziecko w realiach współczesnego świata?
fot. istock.com
19.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Łatwo ulec takiemu wrażeniu, ponieważ ostatnie 15 lat to rozwój technologii cyfrowej w niesamowitym tempie. Technologia przeniknęła naszą codzienność, towarzyszy nam w pracy, w czasie wolnym, a także wpływa na to, jak budujemy i utrzymujemy relacje. Dzieci i młodzież w takim właśnie świecie dorastają.

Jak wspierać swoje dziecko w realiach współczesnego świata?

Wg danych Państwowego Instytutu Badawczego NASK w 2020 roku nastolatek w Polsce spędzał w sieci średnio prawie 5 godzin każdego dnia. I tak, to prawda – technologia niesie ze sobą wiele możliwości, ale czy jesteśmy przystosowani do tego, by spędzać on-line aż tyle godzin dziennie?

Jaką cenę za to płacimy? Jak bardzo wpływa to na nas i nasze dzieci? Czy aby na pewno mamy wszystko pod kontrolą? Czy dopiero wyniki badań za jakiś czas pokażą, jaki wpływ miał na nas taki skok ze świata offline do świata online?

fot. istock.com

Ale przecież każdy tak robi

Dziś niemal każdy korzysta ze smartfona – dlaczego więc mielibyśmy ograniczać dostęp do niego dzieciom czy młodym ludziom?

Często słyszę od rodziców zapytanych o powody dawania swoim dzieciom dostępu do mediów cyfrowych - smartfonów, tabletów, laptopów zdanie: Ale przecież każdy tak robi. Z drugiej strony my i nauczyciele widzimy, jak duży jest dziś problem ze skupieniem uwagi, jak dużym wyzwaniem dla dzieci jest dziś radzenie sobie nie tylko z nauką, ale także z emocjami, czy jak mocno dzieci się porównują i jak wirtualny świat wpływa na ich poczucie własnej wartości! – mówi Sylwia Świsłowska, współautorka książki "Zacznijmy od minuty uważności". W książce pokazujemy rodzicom, jak bardziej świadomie wspierać swoje dziecko we współczesnym świecie. Jak zadbać o równowagę. Wierzę, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Nawet jeśli wręcza swojemu dziecku tablet czy smartfon, to zazwyczaj po to, by nie odstawało od rówieśników i by się nie nudziło. Tymczasem, jak pokazują badania, to pozorne nudzenie się jest nam potrzebne, a nasz mózg poza bodźcami potrzebuje najzwyczajniej w świecie odpocząć, czyli nie robić nic albo robić niewiele.

Co jeszcze znajdziesz w książce?

  • Dlaczego z pozoru mało atrakcyjna uważność jest tak ogromnie ważna w obecnych czasach?
  • Z jakiego błędnego założenia wychodzi większość rodziców, wprowadzając swoje dziecko w cyfrowy świat?
  • Dlaczego tak trudno jest nam dziś się skupić i jak nad tym pracować?
  • Jak za pomocą prostych ćwiczeń przechodzić ze stanu rozproszenia do stanu skupienia, co przełoży się na lepsze wyniki w nauce czy pracy.
  • Otrzymasz listę ponad 100 sprawdzonych ćwiczeń do pracy i nauki m.in. zwiększających poziom skupienia.

O autorach:

Sylwia Świsłowska - absolwentka Wydziału Ekonomii na Uniwersytecie w Białymstoku, założycielka Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego, która obecnie prowadzi zajęcia dodatkowe dla ponad 15.000 dzieci na terenie kilku województw. Prowadzi także warsztaty rozwojowe dla nauczycieli. Autorka książki "Instruktor - jak prowadzić́ lepsze zajęcia z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym". Wielokrotna mistrzyni Polski w Tańcu Orientalnym oraz zdobywczyni 4 miejsca na mistrzostwach świata. Prowadzona przez nią̨ firma PAARO uzyskała w 2021 roku certyfikat jakości ISO 9001. Córka nauczycielki oraz mama trójki dzieci. Wierzy, że dzieci zasługują na to, co najlepsze.

Marcin Świsłowski, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, rozpoczął swoją karierę zawodową w międzynarodowych korporacjach tuż po ukończeniu studiów. Następnie, powrócił do rodzinnego miasta, gdzie założył i prowadził firmę w branży nieruchomości. Równolegle, angażował się w rozwój przedsiębiorstwa swojej żony, skupionego na edukacji dzieci. Marcin jest też autorem książki "Doradzaj - a nigdy więcej nie będziesz musiał sprzedawać". Jako przedsiębiorca jest przekonany, że z pozoru mało atrakcyjna uważność ma znaczące przełożenie na efektywność pracy, nauki, kreatywność, jakość naszej komunikacji czy relacje. Obecnie w oparciu m.in o książkę, a także wyniki najnowszych badań naukowych wspiera przedsiębiorców i ich pracowników w osiąganiu większej efektywności biznesowej. Marcin to też zaangażowany tata trójki dzieci i szczęśliwy mąż, który oświadczył się swojej żonie po trzech tygodniach znajomości.

Więcej informacji: https://paaro.pl/minutauwaznosci

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Renia (Ocena: 5) 28.04.2024 15:29
Planowanie dziecka warto wzbogacić o wiedzę na temat swojego cyklu. Dni płodne dokładnie wyznacza monitor płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
Polecane dla Ciebie