Do egzaminu ósmoklasisty i matury pozostał mniej niż miesiąc

Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na przygotowanie się do nich.
Do egzaminu ósmoklasisty i matury pozostał mniej niż miesiąc
fot. istock.com
16.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Egzamin maturalny oraz ósmoklasisty to dwa kluczowe punkty w życiu szkolnym, które często wywołują mieszankę emocji, od podekscytowania po stres. Jednak przy odpowiednim podejściu i przygotowaniu, można zmniejszyć napięcie i osiągnąć jak najlepsze wyniki.

5 sposobów, które pomogą uczniom w przygotowaniu do egzaminów

#1 Odpoczywaj i wysypiaj się. Neurobiolodzy informują na temat korzyści płynących ze świadomego odpoczynku. Kiedy łączymy intensywną naukę z aktywnym odpoczynkiem, nasz mózg konsoliduje wiedzę, szybciej rozwiązuje problemy i przetwarza nowe informacje. Równie ważne jest pielęgnowanie zdrowego snu, który pozwala zachować higienę pracy. Bez tego dzieci i nastolatkowie nie są w stanie efektywnie się uczyć.

Zrelaksowany i “wyspany” mózg zapewnia nam większy potencjał pamięciowy oraz lepsze zdolności poznawcze. W czasie snu następuje konsolidacja pamięci długotrwałej, która odpowiada za przechowywanie wspomnień i faktów. Prowadzi ona do wzmocnienia oraz stabilizacji informacji. Gdy śpimy zachodzi proces opracowywania zdobytych wiadomości, co może przełożyć się na nowe pomysły oraz lepsze zrozumienie materiału, którego się uczyliśmy. Dlatego tak ważny jest zdrowy sen, który wpływa pozytywnie na proces uczenia się - komentuje Monika Rudnicka, metodyczka główna Early Stage.

#2 Zaplanuj powtórki. Przed ważnymi egzaminami warto stworzyć harmonogram powtórek, który obejmuje wszystkie materiały egzaminacyjne. Dobrze jest podzielić swój czas na sesje nauki różnych przedmiotów, zapewniając równowagę między nimi. Powtarzanie materiału etapami jest ważne, ponieważ pomaga w lepszym utrwalaniu informacji w pamięci. Dzięki planowaniu powtórek możemy również redukować stres związany z nauką. Systematycznie przypominany materiał pozwala eliminować obawy o brak przygotowania.

#3 Ucz się ze znajomymi. Nauka z drugą osobą ma wiele zalet. Kiedy z kimś konwersujemy, bardzo często zapamiętujemy wyraz twarzy, emocje czy ton głosu rozmówcy. To jak gra w skojarzenia, które bywają bardzo pomocne, gdy stres zaczyna brać górę. Wiele osób uważa również, że skuteczniejsze, dużo ciekawsze, ale i bardziej naturalne jest wzajemne przepytywanie się z materiału czy wspólne wykonywanie quizów.

fot. istock.com

Ucząc się w parze, dobrze skorzystać z dostępnych technik skutecznej nauki poprzez zabawę. Podczas uczenia się w parze warto wykorzystać wcześniej przygotowane notatki, fiszki oraz mapy myśli. Wspólne korzystanie z tych materiałów umożliwia wzajemne zadawanie sobie pytań, przywoływanie z pamięci odpowiedzi i przede wszystkim uczenie się od siebie nawzajem. - dodaje Monika Rudnicka.

#4 Zarządzaj stresem

Praca nad technikami radzenia sobie ze stresem jest kluczowa przed egzaminem. Kiedy jesteśmy spięci i zdenerwowani, nasze ciało i umysł przechodzą w stan nadmiernego pobudzenia, co może negatywnie wpływać na zdolność koncentracji, zapamiętywania i przetwarzania informacji. To z kolei często prowadzi do rozproszenia uwagi, trudności w skupieniu się na zadaniu oraz problemów z logicznym myśleniem. Ponadto, długotrwały stres ogranicza nasze funkcje poznawcze, takie jak pamięć robocza czy zdolność do rozwiązywania problemów. Dlatego postaraj się o efektywne przyswajanie wiedzy i maksymalizację osiągnięć edukacyjnych. Ćwicz techniki oddechowe, medytację lub jogę, aby uspokoić umysł i ciało. Dbanie o siebie to ważny element wpływający na odniesienie sukcesu w trakcie egzaminu.

#5 Wizualizuj sukces. Wyobraź sobie scenariusz: siedzisz w sali egzaminacyjnej, wzrok skupiony jest na pytaniach przed Tobą. Nie czujesz stresu, nie ma drżenia rąk ani szybszego bicia serca. Zamiast tego, odczuwasz spokój i pewność siebie. Odpowiadasz na pytania z łatwością, wiedząc, że znasz wszystkie odpowiedzi. Gdy kończysz egzamin, widzisz uśmiech na twarzy egzaminatora, potwierdzający, że poszło ci znakomicie.

Wizualizacja pozytywnego wyniku to technika, która polega na wyobrażeniu sobie siebie osiągającego sukces w danej sytuacji. W przypadku egzaminów, jest to pomyślny przebieg testu, udzielanie poprawnych odpowiedzi i otrzymanie dobrej oceny. Choć może się to wydawać banalne, ta prostota kryje w sobie potężną siłę psychologiczną - wyjaśnia ekspertka.

Praktykowanie wizualizacji pozytywnego wyniku może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga zmniejszyć lęk i stres związany z egzaminem, ponieważ umożliwia przekształcenie negatywnych myśli w pomyślne oczekiwania. Po drugie, buduje pewność siebie, pozwalając doświadczyć sukcesu w wyobraźni, co w praktyce zwiększa wiarę w swoje umiejętności i zdolności. Po trzecie, może wpłynąć na motywację do nauki i wysiłku, ponieważ staje się jasne, że trud włożony w przygotowania przyniesie pożądane rezultaty.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie