Twoje dziecko jest nadpobudliwe? To wcale nie musi być ADHD!

Sprawdź, jakie mogą być przyczyny nadaktywności dziecka.
Twoje dziecko jest nadpobudliwe? To wcale nie musi być ADHD!
fot. istock.com
09.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Termin "nadpobudliwość psychoruchowa" zrobił ostatnio dużą karierę. Diagnoza brzmi groźnie, ale nie zawsze jest prawdziwa. Wiele schorzeń i problemów może powodować zbliżone objawy, a żywiołowy maluch niekoniecznie musi mieć ADHD. Sprawdź, z czego może wynikać nadpobudliwość dziecka.

Jak rozpoznać ADHD?

Z powodu zbliżonych objawów często trudno jest odróżnić je od ADHD. Typowe objawy to: zmienność nastrojów, wybuchowość, niecierpliwość, gadatliwość, niepokój. U dzieci z takim problemem występują epizody depresji (obniżonego nastroju i aktywności) i manii lub hipomanii (wzmożonego nastroju i aktywności).

Zaburzenia sensoryczne

O zaburzeniach sensorycznych mówimy, gdy dziecko nieprawidłowo interpretuje informacje sensoryczne, np.: dotyk, dźwięk czy ruch. Kiedy informacje pochodzące ze zmysłów napływają w sposób niewłaściwie zorganizowany, to funkcje układu nerwowego blokują się, co widać w postaci problemów w życiu codziennym. Trudności w przetwarzaniu wrażeń sensorycznych dotyczyć mogą: rejestracji, czyli odbierania bodźców, modulacji, czyli tolerancji zmian oraz trudności z prawidłową reakcją, jako odpowiedzią na bodźce. W praktyce oznacza to, że dziecko przejawia nadmierną lub niewystarczającą wrażliwość na dotyk, ruch, dźwięk, smak, zapach lub widziane obrazy. Maluchy takie mogą mieć problemy z koncentracją, być przytłoczone bodźcami lub wręcz przeciwnie poszukiwać doznań. Zachowania agresywne i frustracja także może być objawem problemów z integracją sensoryczną.

fot. istock.com

Zbyt dużo czasu przed ekranem

Umiejętność długiego czasu koncentracji na ekranie telewizora, tabletu czy telefonu, nie jest niczym dobrym. Nawet jeśli dziecko ogląda materiały edukacyjne. Niedojrzały układ neurologiczny dziecka nie jest jeszcze gotowy na taką ilość bodźców. Co ciekawsze wiele dzieci jednocześnie, po kontakcie z telewizją reaguje pobudzeniem psychoruchowym, większa nerwowością, wzmożoną aktywnością na bodźce, drażliwością. U innych dzieci można zaobserwować wycofanie z kontaktów między ludzkich, agresje zwłaszcza przy próbach wyłączenia bajki. U maluchów, które często siedzą przed ekranem, można też zaobserwować opóźnienie rozwoju mowy. Okazuje się, że dzieci z zaburzeniami tego typu mogą być nawet błędnie zdiagnozowane, gdy rodzice szukaj pomocy. Objawy wynikające z nadmiernego kontaktu z monitorem, mogą wskazywać równe dobrze na ADHD, autyzm, czy zespół Aspergera.

Wiek dziecka a edukacja

U niektórych maluchów rodzice czy opiekunowie podejrzewają nadpobudliwość psychoruchowa, tymczasem dzieci te mogą się po prostu łatwo ekscytować lub nudzić. Badania dowodzą, że bardzo często u dzieci najmłodszych w klasie, które po prostu są niedojrzałe, fałszywie stwierdza się ADHD. Co ciekawsze, podobna diagnoza jest stawiana w przypadku dzieci, które mają bardzo wysokie IQ i zwyczajnie nudzą się na zajęciach.

Niski poziom cukru we krwi

Hipoglikemia może dawać objawy przypominające ADHD. Są to przede wszystkim agresja, nadaktywność, niemożność usiedzenia w jednym miejscu i skoncentrowania się. Bardzo rzadko występuje u niemowląt i małych dzieci oraz sporadycznie u starszych. Powodować ją mogą różne schorzenia, najczęściej - cukrzyca typu 1.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Irena (Ocena: 5) 13.04.2024 21:33
Nie musimy mieć potomstwa. Nie może być tak, że rodzina wywiera presję i tylko dlatego mamy dzieci. Jeśli nie zamierzamy mieć potomstwa, trzeba skutecznie zabezpieczać się. Polecam diafragmę dopochwowa Caya, która jest alternatywą dla prezerwatyw
odpowiedz
Polecane dla Ciebie