Co potrafi nienarodzone dziecko?

Sprawdź, co dziecko zaczyna robić jeszcze w łonie matki, choć mogłoby się to wydawać niemożliwe.
Co potrafi nienarodzone dziecko?
fot. istock.com
04.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

W momencie zapłodnienia, gdy jajeczko kobiety łączy się z plemnikiem mężczyzny, zaczyna się nowe życie. Od tego momentu, przez 9 miesięcy dziecko będzie rozwijało się, aż będzie gotowe do narodzin. Czy wiesz, że tylko 5% dzieci rodzi się dokładnie w terminie? By dowiedzieć się, jaki maleństwo będzie miało kolor oczu czy włosów będziesz musiała poczekać, jednak by zobaczyć dziecko, wystarczy zrobić USG. Najpierw zobaczysz małą "fasolkę" z bijącym serduszkiem, a potem swojego małego chłopca lub dziewczynkę.

Co potrafi nienarodzone dziecko?

Oprócz tego, jak maluszek będzie wyglądać, czy zastanawiałaś, co twój maluszek robi przez 9 miesięcy w twoim łonie? Na pewno słyszałaś, że słyszy i rozpoznaje dźwięki, a szczególnie twój głos.

#1 Dziecko może się uśmiechać: Maluszki mogą się uśmiechać, gdy czują, że jest im dobrze. Badania USG 4D i inne badania potwierdzają, że ten słodki grymas pojawia się już w 26 tygodniu ciąży.

#2 Dziecko może tworzyć oczy: Twój maluszek może otworzyć oczy około 28 tygodnia ciąży. Nie za wiele zobaczy, ale dzieci w drugim trymestrze zaczynają reagować na światło, jakie trafia do łona przez powłoki brzuszne. Choć jasne światło nie szkodzi maluszkowi, ten raczej stara się od niego uciekać, to udowodnione przez naukowców. Niektórzy nawet twierdzą, że to skuteczna metoda "nakłonienia" maluszka do obrócenia się do porodu.

fot. istock.com

#3 Dziecko może mieć czkawkę: Maluch może dostawać czkawki już w pierwszym trymestrze ciąży. Większość kobiet nie czuje, że maluszek czka. Jeśli będziesz jedną z tych mam, które czują - na pewno ją rozpoznasz, że to czkawka.

#4 Dziecko może spróbować jedzenia w łonie matki: Maluch, który jest odżywiany za pośrednictwem pępowiny, może czuć smak jedzenia, które zjadasz za pośrednictwem płynu owodniowego. Już od 15 tygodnia ciąży u maluszka kształtują się preferencje żywieniowe. Dla maluszka szczególnie wyczuwalne są bardzo ostre smaki jak czosnek czy imbir także bardzo słodkie smaki.

#5 Dziecko może płakać: Choć może ci się wydawać to nieco trudne, ale twój maluszek "trenuje" płacz jeszcze w łonie. Naukowcom udało się zidentyfikować drżąca wargę, gdy dziecko w łonie matki płacze, a także uchwycić płacz za pomocą technologii ultradźwiękowej.

#6 Dziecko może oddychać w łonie: Twój maluszek czerpie tlen za pośrednictwem pępowiny, ale "ćwiczenie" oddychania zaczyna się jeszcze w łonie matki i to już od dziewiątego tygodnia ciąży. Pierwszy samodzielny oddech oczywiście ma miejsce zaraz po porodzie i jest połączony z płaczem.

#7 Dziecko siusia w macicy: Twój maluszek zaczyna wydalanie moczu już pod koniec pierwszego trymestru. Dziecko połyka i trawi płyn owodniowy, następnie filtruje go przez nerki i oddaje z powrotem do macicy.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.04.2024 14:50
Nazwaliście nienarodzone dziecko nienarodzonym dzieckiem. Piekło zamarza...
odpowiedz
Zyta (Ocena: 5) 06.04.2024 13:18
Nietrzymanie moczu może pojawić się po porodzie naturalnym. Słyszałam, że na nietrzymanie moczu działa podcewkowy pessar Efemia, który działa jak taśma TVT wszczepiana chirurgicznie, z tym, że nie ma skutków ubocznych
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.04.2024 12:45
Starania o dziecko są łatwiejsze gdy zna się swój cykl i można dokładnie wyznaczać dni płodne. Najlepiej sprawdza się tester owulacyjny Afrodyta Smart z aplikacją na telefon.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie