Co warto zrobić, zanim twój maluszek skończy roczek?

Dzieci rozwijają się bardzo szybko. Nie przegap najważniejszych momentów!
Co warto zrobić, zanim twój maluszek skończy roczek?
fot. istock.com
27.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Każda młoda mama czuje się wyczerpana. Marzy o prysznicu dłuższym niż 2 minuty, a śnie przekraczającym 4 godziny na dobę. Przez pierwsze kilka lat życia dziecka chciałaby, by chociaż przez chwilę maluch nie był zależny od niej. Warto jednak pamiętać, że pierwsze 12 miesięcy jest bardzo cennych, a mijają bardzo szybko. Zanim twoje dziecko „zdmuchnie” świeczki ze swojego pierwszego urodzinowego tortu, postaraj się nie przegapić najważniejszych momentów w tym okresie. Jakich?

Co warto zrobić, zanim twój maluszek skończy roczek?

Gdy dziecko zda sobie sprawę, że nogi służą nie tylko jako element ozdobny i fantastycznie nadają się do chodzenia, a nawet biegania, nie będziesz w stanie już zatrzymać swojego maluszka. Tak więc wykorzystaj momenty, gdy twoje dziecko lubi przytulanie i chłoń te cenne chwile! Wąchaj cudowny zapach na czubku głowy. Zamknij oczy i pozwól sobie poczuć, jak słodko jest spędzać czas z tym małym łobuziakiem. Twoje rosnące dziecko nie zmieści się w te urocze pajacyki dla noworodków po kilku miesiącach. Dobre wieści? Można zrobić z nich kołdrę, która będzie wieczną pamiątką!

Przestań robić zdjęcia – nagrywaj więcej filmów!

Filmy ze swojego dzieciństwa oglądałaś zapewne na kasecie VHS lub nawet projektorze. Jednak twoje dziecko będzie miało to szczęście, że urodzi się w świecie cyfrowym. Nagrywaj rzeczy, którymi będziesz chciała zawstydzić swojego maluszka w przyszłości – kąpiel, miny, dźwięki, które wydawał i inne urocze chwile.

Pokaż dziecku świat: Nieważne, czy to będzie podróż po podwórku, czy wyprawa po pierwszy paszport. Pokaż swojemu małemu wędrownikowi cuda, które będzie odkrywał, gdy podrośnie. Dziecko może nie będzie w stanie ci odpowiedzieć, ale dlaczego masz nie powiedzieć mu, z jakiego powodu kochasz zachody słońca i jak poczwarka zamienia się w pięknego motyla?

fot. istock.com

Poświęć trochę czasu, aby nawiązać rodzinną więź

Nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż mąż, który wstaje o 4 rano, by zmienić pieluchę, podczas gdy ty jeszcze śpisz. Albo kiedy widzisz swojego maluszka przytulonego do piersi taty. Pierwszy rok rodzicielstwa może być trudny dla twojego związku. To ważne, by właśnie w tym okresie umocnić więź rodzinną. Zapoczątkuj tradycje, którym będziecie się oddawać w wybrany dzień tygodnia. To może być ulubione sushi w piątek. Jesteś teraz częścią tercetu, nie duetu. Dlaczego więc tego nie świętować?

Zapisuj wszystko: Potrafisz sobie wyobrazić, że dajesz swojej córce list, który do niej napisałaś gdy miała tylko 6 miesięcy? List o wszystkich marzeniach i nadziejach, które z nią wiążesz, jak bardzo wierzysz, że będzie walczyć o swoje cele i wierzyć w siebie? Teraz właśnie przyszedł czas, by napisać taki list, nawet jeśli nie uważasz się za dobrego pisarza. To może być kilka linijek lub kilka stron na temat tego co czujesz i co chciałabyś, by twoje dziecko wiedziało, gdy ten list będzie czytać.

Naucz dziecko być odważnym

Możesz też przy okazji nauczyć odwagi siebie. Może nie chcesz oddać swojego dziecka pod opiekę mamy, teściowej lub męża, ale nie możesz być związana ze swoim maluszkiem cały czas. Im więcej nauczyć je teraz, o tym jak dobrze czuć się z ludźmi, których się kocha, tym odważniejsze będzie w przyszłości. Poświęć trochę czasu i znajdź opiekunkę, której naprawdę ufasz. Pozwól rodzicom zająć się dzieckiem, podczas gdy ty będziesz na bardzo potrzebnej randce z mężem. Nawet jeśli to tylko kilka godzin. Bądź odważna, Mamo!

Śmiej się! Nie śmieszy cię to, jak bardzo dzieci są męczące, traumatyczne, jak strasznie bałaganią i zmieniają życie? Może jeszcze nie jesteś na tym etapie, ale już niedługo się tam znajdziesz. W ciągu kilku miesięcy, kiedy dziecko zacznie wyrażać emocje, a ty poznawać jego osobowość, będziesz się śmiać coraz bardziej! Pozwól sobie na to. Pozwól sobie być zabawną, beztroską i pozbawioną snu mamą. Obiecujemy, że będziesz chciała, by twoje dziecko śmiało się cały czas, tak bardzo pokochasz ten dźwięk.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Natalia (Ocena: 5) 29.03.2024 11:39
Pamiętajcie, nieregularne cykle nie musz oznaczać niepłodności. Po prostu trudniej wyznaczać dni płodne i niepłodne. Jest to możliwe dzięki testowi na ślinę Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie