Fascynacja kolejnością narodzin i jej wpływem na człowieka trwała przez dwie trzecie XX wieku i trwa nadal. Badacze poszukiwali związku między inteligencją, cechami charakteru, czy podatnościami na choroby w zależności od kolejności przyjścia na świat. Epidemiolog Darren Dahly z uniwersytetu w Leeds podejrzewa, że różnice między kolejnymi dziećmi pojawiają się już na etapie płodowym. Ukrwienie między macicą matki a łożyskiem w pierwszych ciążach może być słabsze, a to może wpływać na odżywienie dziecka w łonie matki. Oznacza to, że pierwsze dziecko jest słabsze i mniejsze niż kolejne dzieci. Niestety, potem to nadrabia i ma większą skłonność do otyłości.
Według badań japońskich naukowców u pierworodnych jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia alergii zarówno pokarmowej, jak i na pyłki. Według naukowców może to wynikać z faktu, iż rodzice bardziej chronią swoje pierwsze dziecko przed zarazkami. Matt Perzanowski z uniwersytetu Kolumbii w Nowym Jorku badał dzieci z biednych rodzin. Odkrył, że dzieci mające starsze rodzeństwo niemal trzy razy rzadziej miewają ataki astmy, niż te dzieci, które nie mają starszego rodzeństwa.
Natomiast naukowcy z Nowej Zelandii wykazali, że najstarsze dzieci są bardziej wrażliwe na insulinę oraz mają wyższe ciśnienie krwi w porównaniu do rodzeństwa. Badacze mają podobne założenia jak Dahly. Prawdopodobnie zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety po pierwszej ciąży, wpływają na jakość przepływu składników odżywczych w ciążach kolejnych. Według innych badaczy podwyższone ciśnienie u pierworodnych może być spowodowane wychowaniem w większym stresie najstarszego dziecka.
fot. istock.com
Dzięki starszemu rodzeństwu w szkole lub przedszkolu kolejne dzieci są bardziej odporne, gdyż od małego mają kontakt z bakteriami i wirusami. Rodzice także w stosunku do kolejnych dzieci są mniej przewrażliwieni na punkcie czystości. Dzięki temu ich układ immunologiczny jest silniejszy, a przez to rzadziej chorują.
Środkowe dzieci natomiast częściej zmagają się z zaburzeniami psychologicznymi i są bardziej narażone na depresje. Wynika to z niższej samooceny powodowanej nieustannym porównywaniem do starszego rodzeństwa i faktu, że rodzice poświęcają więcej czasu najmłodszemu rodzeństwu. Naukowcy z New Jersey odkryli również, że środkowe dzieci najczęściej cierpią na zespół chronicznego zmęczenia.
Najmłodsze dzieci w rodzinie uważa się za najbardziej rozpieszczone i dzieci te statystycznie wykazują większą tendencję do niebezpiecznych zachowań - większą skłonność do uzależnień, ulegają częściej wypadkom oraz mają różnego rodzaju kontuzje.
Przeczytaj również: