Znaczenie przyjaźni w rozwoju dziecka

Jako rodzic odgrywasz kluczową rolę w rozwoju społecznym dziecka.
Znaczenie przyjaźni w rozwoju dziecka
fot. istock.com
06.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Nie możesz zaprzyjaźniać się w jego imieniu, ale twoja miłość, cierpliwość i wsparcie umożliwi mu poznawanie nowych ludzi i zawieranie przyjaźni na własną rękę. Pierwszym przyjacielem dziecka - na dobre i na złe - jest rodzic. Niemniej jednak istotny wpływ na jego rozwój mają przyjaźnie nawiązywane już w wieku przedszkolnym. Wiele z nich (także tych szkolnych) może nie przetrwać próby czasu, ale nie zmienia to faktu, że są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Przyjaźnie zapewniają bowiem nie tylko towarzysza zabaw, ale pomagają rozwijać się emocjonalnie i moralnie. Uczą umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, współpraca.

Jak pomóc dziecku się zaprzyjaźnić?

Rodzice odgrywają kluczową rolę w rozwoju społecznym dziecka. Najważniejsza rzecz jaką możesz dla niego zrobić, to stworzyć relację opartą na wzajemnej miłości, akceptacji i szacunku. Wielu z tych umiejętności dzieci uczą się od nas. Obserwują relacje, które tworzą dorośli, ich dynamikę i często naśladują nasze zachowanie w relacjach ze swoimi kolegami i koleżankami.

Spędzanie czasu z innymi dziećmi. Zaproś inne dzieci do domu na wspólną zabawę lub pozwól swojemu uczestniczyć w różnych zajęciach, zespołach. Starsze dzieci komunikują się z przyjaciółmi przez telefon lub internet. Ustalcie wspólnie zasady korzystania z komputera i telefonu i pozwól mu w ten sposób kontaktować się z przyjaciółmi.

Gry i zabawy. Sport i znajomość różnych gier są ważne dla dzieci w wieku szkolnym. Nie chodzi o to by być gwiazdą sportu. Znajomość gier i zasad ułatwia przyłączenie się do innych i umożliwia udział w zabawie. Dowiedz się, jakie gry i dyscypliny sportowe interesują twoje dziecko i pomóż mu w ich rozwijaniu. Nie naciskaj, aby grało w coś czego nie lubi.

Przejrzyste zasady. Dziecko uczy się umiejętności społecznych częściowo w oparciu o zasady jakie obowiązują w rodzinie. Dobrze zrobisz angażując je w ich ustanawianie. Jeżeli dziecko współtworzy zasady obowiązujące w domu, jest bardziej prawdopodobne, że będzie ich przestrzegać, ale także lepiej zrozumie powody ich ustanowienia i standardy dotyczących właściwego zachowania.

fot. istock.com

Społeczne przystosowanie. Ten proces rozpoczyna się już wtedy, gdy uczysz malucha jak się dzielić i jak powiedzieć proszę i dziękuję. Kiedy dziecko napotyka nowe lub trudne sytuacje, porozmawiaj o nich wcześniej np. nie jest pewne, czy chce iść na urodziny, na które zostało zaproszone. Wysłuchaj jego obaw (nie osądzaj) i zróbcie małą burzę mózgów w poszukiwaniu rozwiązania.

Rozmowy. Poświęć trochę czasu na codzienną rozmowę ze swoim dzieckiem o tym, co się danego dnia wydarzyło lub o rzeczach, które was interesują. Słuchaj uważnie, utrzymuj kontakt wzrokowy i zadawaj pytania, aby zachęcić do rozwinięcia wątku. Pomoże ci to pozostać z dzieckiem w kontakcie, a jemu pozwoli ćwiczyć umiejętność prowadzenia rozmowy.

Inne punkty widzenia. Pomóż dziecku rozwinąć tę umiejętność, mówiąc o różnych sytuacjach. Podczas czytania z dzieckiem zatrzymaj się i zapytaj, jak się czuje postać i dlaczego robi pewne rzeczy. Gdy dziecko opowiada o sytuacji w szkole, zapytaj co według niej czuły osoby biorące w niej udział i dlaczego zachowali się w taki a nie inny sposób.

Negatywne uczucia i rozwiązywanie problemów. Gdy dziecko mówi o tym, jak się czuje – słuchaj uważnie. Jeśli trzeba, pomóż w nazywaniu sytuacji i uczuć, z którymi się zmaga.  Przedyskutujcie je i wspólnie poszukajcie najlepszego rozwiązania problemu. Jeśli przypadkowo usłyszysz jak twoje dziecko kłóci się z kolegą, pozwól im załatwić rzecz po swojemu. Wkrocz tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, np. kiedy doszło do bójki. Umiejętność docierania się jest bardzo ważna w każdym wieku. 

Przyjaźń w życiu dziecka - wniosek

Bez znaczenia jest to, czy twoje dziecko otacza gromadka przyjaciół, czy jest to tylko jedna osoba. Liczy się, że jest zadowolone i dobrze się w towarzystwie pokrewnej duszy. Jeśli natomiast wydaje ci się, że dziecko nie ma przyjaciół, możesz porozmawiać z jego nauczycielem, pedagogiem i poprosić o wskazówki.

Jako rodzic odgrywasz kluczową rolę w rozwoju społecznym dziecka. Nie możesz zaprzyjaźniać się w jego imieniu, ale twoja miłość, cierpliwość i wsparcie umożliwi mu poznawanie nowych ludzi i zawieranie przyjaźni na własną rękę.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie