Jak reagować, gdy dziecko się masturbuje?

Czy masturbacja u dziecka powinna cię niepokoić?
Jak reagować, gdy dziecko się masturbuje?
fot. istock.com
11.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Czy to normalny etap rozwoju? Kiedy reagować? Jakie zachowania dziecka mogą wskazywać na to, że jest ono wykorzystywane seksualnie?

Jak reagować kiedy dziecko się masturbuje?

Masturbacja u przedszkolaka" Dzieci interesują się swoimi narządami rodnymi od wczesnych miesięcy, kiedy są na etapie poznawania swojego ciała. Dziecko, które ukończyło rok może wkładać sobie rączki do pieluszki lub majtek, ściskać uda i pocierać zabawkami o swoje narządy płciowe. Takie zachowania pełnią funkcję poznawczą, masturbacja w tym wieku nazywana jest rozwojową, przemija wraz z wiekiem i nie budzi powodu do obaw. Dziecko po prostu odkrywa, że dotykanie miejsc intymnych jest przyjemniejsze niż dotykanie ucha czy rączki. W ogóle słowo masturbacja oznacza zdecydowanie za dużo jak na ten wiek i nawiązuje do zachowań dorosłych, ale nikt nie wymyślił innego słowa na takie zachowania u dzieci.

Zobacz więcej: NIE PORÓWNUJ swojego dziecka z innymi dziećmi!

Co robić, gdy dziecko się masturbuje?

Rodzice i tak czują się zaniepokojeni. Jak wtedy reagować? Można w ogóle udać, że się tego nie widzi, można podejść i zaproponować układanie klocków czy poczytanie książeczki. Nie powinno się wprowadzać dziecka w zakłopotanie i wywoływać w nim poczucia winy. Jeśli odwracamy uwagę, to musimy pamiętać o tym, że dziecko może się nauczyć, że jak zaczyna się masturbować, rodzice zaczynają bardziej się nim interesować, wspólnie bawić. Jeśli masturbacja jest drogą do uzyskania uwagi rodziców, może przerodzić się w masturbację instrumentalną. Masturbacja może się też wiązać z rozładowaniem trudnych emocji, z jakimi spotyka się maluch, w ten sposób może sobie rekompensować potrzebę bezpieczeństwa, której nie otrzymuje ze strony rodziców. Zadaniem rodziców jest poznanie prawdziwej przyczyny masturbacji, a nie skupienie się na kłopotliwym zachowaniu.

Dziecko

fot. istock.com

Masturbacja eksperymentalna polega na tym, że dziecko eksperymentuje ze swoim ciałem i może wykładać sobie różne przedmioty w miejsca intymne. Zazwyczaj takie zachowania są jawne, rodzice mogą więc szybko reagować. Ten rodzaj masturbacji może być szkodliwy dla zdrowia dziecka, trzeba wyjaśnić, że w ten sposób nie można się bawić swoim ciałem. Rodzice muszą rozmawiać z dzieckiem, ale nie po to, aby wzbudzić poczucie winy. Trzeba dostosować tłumaczenia do wieku dziecka i rodzaju masturbacji i odwoływać się do wartości, jakie panują w domu.

Sygnały wskazujące na to, że maluch zetknął się z molestowaniem seksualnym

Czasem, ale nie zawsze i to nie jest żadną regułą, masturbacja u dziecka może być naśladowaniem tego, że maluch zobaczył u dorosłego. Istnieją pewne znaki, jakie wysyła dziecko, które mogą, ale nie muszą, świadczyć o tym, że kilkulatek zetknął się z pedofilem. Pedofila jest zaburzeniem seksualnym, pedofil dąży do kontaktów seksualnych z dzieckiem. Może się przy nim obnażać i masturbować, może dotykać narządów płciowych dziecka, w końcu zmusić do współżycia. Podstawą jest to, by każda matka (my jesteśmy najbliżej naszych dzieci) była czujna!

Jakie sygnały wysyłane przez dziecko powinny cię niepokoić?

 • Ból narządów rodnych lub reakcja, jakby coś w tym miejscu bolało, np. zasłanianie narządów rodnych w czasie gry w piłkę (jeśli dziecko nigdy wcześniej tak się nie zachowywało);
 • Wydzielina z narządów rodnych, która może świadczyć o chorobie okolic intymnych albo wygląda jak reakcja alergiczna;
 • Unikanie przytulania i głaskania;
 • Masturbacja w miejscach publicznych;
 • Dotykanie narządów rodnych zwierząt;
 • Próby dotykania narządów rodnych innych dzieci lub dorosłych;
 • Częste zabawy o charakterze seksualnym, zwłaszcza ze starszymi dziećmi;
 • Częste rysowanie aktów seksualnych i narządów płciowych;
 • Problemy ze snem, noce moczenie się;
 • Unikanie niektórych miejsc i ludzi;
 • Opowiadanie o starszym „przyjacielu” i wspólnych sekretach;
 • Zaburzenia odżywiania – nadmierne łaknienie albo utrata apetytu.

Niektóre zachowania mogą świadczyć o wykorzystywaniu seksualnym dzieci, ale nie muszą.

Jak rozmawiać z dzieckiem o molestowaniu?

Zacznij od tego, że są sytuacje, kiedy rodzice lub babcia oglądają ciało dziecka i dotykają go, np. w czasie kąpieli. Lekarz bada dziecko, ale w obecności rodzica. Jednak czasem dotyk zwyczajnie może nie odpowiadać dziecku, niech w tej sytuacji protestuje i na to nie pozwala dorosłemu. Podobnie, gdy ktoś namawia do dziwnego zachowania, gdy dorosły rozbiera się przy maluchu i zaczyna dotykać swojego ciała albo zmuszać dziecko do dotyku, maluch powinien uciec, głośno krzyczeć i o wszystkim powiedzieć. Jeśli ktoś dotyka dziecko w dziwny sposób, w taki, jak mama nigdy tego nie robiła, też koniecznie trzeba o tym powiedzieć. Gdy dorosły zachowuje się nieprzyzwoicie przy dziecku i dodatkowo prosi, żeby nikomu nie mówiło, nie wolno go słuchać, trzeba przyjść do mamy i powiedzieć.

Zobacz więcej: Dwie strony rozwodu: nie warto trwać w chorym związku, ale zawsze warto walczyć do końca

Jak rozmawiać, kiedy istnieje podejrzenie molestowania?

Punktem wyjścia powinna być książeczka dotycząca tego problemu, wspólne przeczytanie z dzieckiem lub opowiedzenie historii, w której wujek wziął dziecko na kolana i dotykał w zły sposób. Potem można zadawać pytania, czy dziecko zna takiego „wujka” i co myśli o takiej sytuacji. Warto zaproponować, aby dziecko narysowało sytuację, jakiej doświadczyło. Nie można oceniać dziecka, maluch nie powinien poczuć się winny, bo winny jest tylko pedofil. Kolejny krok, a nawet równoczesny, to zwrócenie się o pomoc do specjalistów - psychiatry i psychologa dziecięcego.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.10.2021 11:58
Co za bzdury,dziecko odkrywa, że dotykanie miejsc intymnych jest przyjemniejsze niż dotykanie ucha czy rączki w wieku nastoletnim a nie dziecięcym.Ja też dotykałam się jako mała dziewczynka, ale nigdy w życiu nie nazwałabym tego masturbacją- czyli coś, co ma podtekst seksualny.Ktoś na głowę upadł..
odpowiedz
Polecane dla Ciebie