Jeśli mamy tablet, to dajemy go dziecku, niezależnie od jego wieku. Czy to dobrze?

Badanie Huawei CBG Polska przeprowadzone na osobach posiadających tablety i chcących je kupić pokazało, że zdecydowana większość rodziców mających tablet udostępnia go swoim pociechom.
Jeśli mamy tablet, to dajemy go dziecku, niezależnie od jego wieku. Czy to dobrze?
25.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

Nie robi tego tylko 7-9% z nich w przypadku grup wiekowych 7-18 lat i 20-25%, jeśli chodzi o dzieci najmłodsze, w wieku 1-6 lat. Główną motywacją, by pozwolić dziecku używać tabletu, jest dbanie o jego rozwój cyfrowy. A jak na sprawę zapatrują się osoby nieposiadające dzieci? Co piąta nie dałaby tabletu swoim pociechom, 36% nie ma na ten temat wyrobionej opinii, a 45% nie widzi problemu w przekazaniu takiego urządzenia dzieciom. Jaki wpływ na rozwój dzieci może mieć używanie tabletu i ile godzin dziennie najmłodsi powinni z niego korzystać – komentuje dr Magdalena Śniegulska, psycholog i psychoterapeuta.

Jeśli mamy tablet, to dajemy go dziecku, niezależnie od jego wieku. Czy to dobrze?

Aż 75% rodziców dzieci w wieku 1-3 lat, którzy posiadają tablet, pozwala go używać swoim pociechom. Ten procent rośnie wraz z wiekiem dzieci – w grupie 4-6 lat jest to już 80%, a powyżej lat 7 przekracza 90% i utrzymuje się na tym poziomie w kolejnych przedziałach wiekowych. Cele, do jakich nasze pociechy otrzymują tablet, zależą od ich wieku. W przypadku najmłodszych rodzice przede wszystkim pozwalają oglądać na nim bajki – w przedziale wiekowym 1-3 lata i 4-6 lat robi tak odpowiednio 45% i 52% respondentów, oraz grać – tu wyniki dla obu grup wynoszą odpowiednio 27% i 31%. Na trzecim miejscu plasuje się nauka, po 25%.     

Dzieci w wieku szkolnym przede wszystkim korzystają z tabletu, by się uczyć: dla przedziału 7-9 lat odpowiedziało tak 49% respondentów, a dla 10-12 lat – 62%. Dla nastolatków w wieku 13-18 lat, obok zdobywania wiedzy, ważna staje się wirtualna przestrzeń życia rówieśniczego – dlatego dla tej grupy wiekowej najwyższy wynik po nauce (60%) uzyskało surfowanie w internecie i social mediach (58%). Podczas nauki niezwykle istotna jest ergonomia urządzenia, z którego korzystamy. Dlatego do HUAWEI MatePad 11.5” stworzyliśmy klawiaturę, którą można odpiąć od tabletu i używać jej niezależnie. Dzięki temu pisze się na nim wygodniej niż na laptopie – możemy swobodnie ustawiać odległość między ekranem tabletu i klawiaturą oraz na jakiej wysokości i pod jakim kątem obie rzeczy się znajdują – mówi Dorota Rakowska, Marketing Director w Huawei CBG Polska.

Tablet dla… świętego spokoju?

Ponad połowa rodziców, którzy udostępniają tablety swoim dzieciom, motywuje to świadomym dbaniem o rozwój dziecka – chęcią jego cyfrowego rozwoju (55%). Drugim w kolejności powodem jest wykorzystanie tabletu jako formy nagrody, co przyznaje czterech na dziesięciu badanych (38%). Trzecie miejsce zajął powód związany z zyskaniem czasu dla siebie (27%), co jest bardziej istotne dla pań – 32% niż panów – 23%, a szczególnie dla mieszkańców największych w Polsce miast, gdzie ten odsetek jest najwyższy i wynosi średnio 34%. Na kolejnych miejscach plasują się kwestia presji rówieśniczej (24%) i aby dziecko się uspokoiło (14%). Z takiego wyjścia z kłopotliwej sytuacji w postaci wręczenia tabletu korzysta dwa razy więcej ojców (20%) niż matek (blisko 10%).

Gdy sami używamy tabletu przy dziecku, modelujemy takie zachowanie – tak jak nasz synek czy córeczka uczą się i naśladują gotowanie, pisanie, sprzątanie – tak samo uczą się „tabletowania”. Bo chcą być jak dorosły. Większość gier czy bajek służy rozrywce. Dlatego by dziecko nie dopominało się o urządzenie, rodzice muszą pokazać, że świat rzeczywisty jest równie atrakcyjny i przyjemny, jak ten wirtualny – mówi dr Magdalena Śniegulska, psycholog i psychoterapeuta zajmujący się psychologią rozwojową dzieci i młodzieży.

To nie czas spędzany przed ekranem jest kluczowy

Polscy rodzice udostępniają swoim pociechom tablet na stosunkowo krótki czas. Dziennie na korzystanie do 1 godziny pozwala swoim dzieciom 46% z nich, przez 1-2 godziny 37%, a 2-3 godziny 12%. Opcję 3h i więcej wybrało 5% respondentów.

– Rekomendacje dotyczące odpowiedniego czasu ekranowego dla dzieci najmłodszych, które są najbardziej zagrożone, określiło American Academy of Pediatrics (AAP). Jednak odpowiedni czas, na jaki udostępniamy dziecku urządzenie ekranowe, jest różny i zależy przede wszystkim od tego, z jakim dzieckiem mamy do czynienia i jakie ma indywidualne potrzeby na danym etapie rozwoju. Niezależnie od ilości minut, jakie dziecko spędza przy tablecie, ma to robić z nami, gdyż kluczowe jest, byśmy towarzyszyli dziecku w trakcie używania tabletu. Rozmawiali z nim o tym, pytali, czego się dowiedziało, budząc refleksję, aby dziecko opowiadało o swoich odczuciach – wtedy jest to rozwijające, bezpieczne i pomaga budować relacje. Ważne jest też, żebyśmy określili, jak byśmy chcieli, by wyglądał dzień naszego dziecka i jakie ma być tu znaczenie urządzeń. Zastanówmy się, czy nasze dziecko ma zapewniony ruch, czy miało czas na ponudzenie się, na odpoczynek, na zabawę czy naukę, kontakt z rówieśnikami czy członkami rodziny – mówi dr Magdalena Śniegulska.

Wytyczne AAP dla dzieci poniżej 2. roku życia dopuszczają spędzanie czasu przed ekranem. Jednak w tej grupie wiekowej kluczowe jest zaangażowanie rodziców, by dziecko nie korzystało z urządzenia samo.

  • Poniżej 18 miesięcy: Unikaj czasu spędzanego przed ekranem poza rozmowami wideo.
  • 18-24 miesięcy: Znalezienie wysokiej jakości treści, szczególnie edukacyjnych (jeśli zdecydujesz się wprowadzić czas przed ekranem) i wspólne oglądanie lub zabawa.
  • 2-5 lat: Ogranicz korzystanie z ekranu do 1 godziny dziennie dla treści wysokiej jakości.

A jak rozpoznać, co dla dziecka będzie być wartościowe, a co nie? Może w tym pomóc klasyfikacja 4 sposobów [1] spędzania czasu przed ekranem. Dzielimy je na zachowania: pasywne, czyli oglądanie i przewijanie treści; interaktywne – granie i rozwiązywanie problemów; komunikacyjne – rozmowy i pisanie; twórcze – kreowanie sztuki, kodowanie.

Tablet stymuluje rozwój dziecka

Niewłaściwe i za długie użytkowanie takich urządzeń jak tablety może generować problemy w rozwoju dziecka, lecz należy pamiętać, że technologia stanowi ważną część naszego życia. Dziś większość dzieci w wieku szkolnym w Polsce korzysta z laptopów (wszyscy czwartoklasiści otrzymali bezpłatnie ten sprzęt), a także smartfonów lub innych urządzeń ekranowych.

– Wielu rodziców odczuwa lęk przed technologią, zapominając, że tworzy ona świat, w jakim żyjemy. Nowe technologie nie są jednak niczym złym i mogą być bardzo pomocne, użyteczne, bo wpływają na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Gry ćwiczą sprawność manualną, dzieci mogą mierzyć się z problemami i uczyć je rozwiązywać, dobrze skonstruowana gra może rozwijać słownictwo i in. Całkowite zabranianie korzystania przez dziecko z urządzeń, do których dostęp mają inne dzieci, wyklucza je społecznie. W rozwoju najmłodszych ważna jest różnorodność – szansa poznawania świata w rozmaitych aspektach, również, jeśli chodzi o świat wirtualny. Jednak róbmy to pod kontrolą rodzicielską. Brak zainteresowania rodzica, siedzenie przed ekranem po kilka godzin dziennie powoduje m.in. problemy z nawiązywaniem relacji z innymi, nieprawidłowy rozwój mowy i języka, zmniejsza kompetencje szkolne, a także oznacza brak ruchu, co wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne dziecka – podsumowuje dr Magdalena Śniegulska.

 

[1] https://www.commonsensemedia.org/articles/how-much-screen-time-is-ok-for-my-kids

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
hiacynta (Ocena: 5) 03.09.2023 23:38
Oczywiście, że tak. Przydatne do nauki, ale i nie ukrywajmy każde dziecko czasami chce coś obejrzeć/pograć.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.09.2023 20:09
Moim zdaniem wiek szkolny to dobry czas na takie rzeczy. Teraz kupiliśmy tablet w media expert dla dziecka bo ma służyć jako pomoc w nauce :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie