Ssanie kciuka - czy to szkodzi dziecku?

Oduczyć, ganić, a może poczekać aż z tego wyrośnie? Sprawdź!
Ssanie kciuka - czy to szkodzi dziecku?
17.07.2023
Katarzyna Lemanowicz

Każdy maluszek mają nienasyconą potrzebę ssania - od czasu, kiedy po raz pierwszy wziął kciuka do ust jeszcze w brzuchu mamy, do późnych lat niemowlęcych. Dlatego każde dziecko, zwłaszcza nieużywające smoczka, chętnie zaspokaja potrzebę ssania w taki właśnie sposób.

Czy ssanie kciuka szkodzi dziecku?

Zdaniem pediatry, dr Williama Searsa, nie ma powodu do niepokoju, bo ssanie kciuka nie tylko nie wskazuje na żadne psychologiczne zaburzenia, ale wręcz świadczy o dobrym samopoczuciu i zdrowiu emocjonalnym dziecka. Ssanie kciuka uspokaja dziecko, wycisza lub pomaga ponownie zasnąć, gdy maluszek obudzi się niespodziewanie w środku nocy.

Kiedy już zaakceptujesz ten zazwyczaj nieszkodliwy nawyk, niestety, dentysta nie będzie z tego zadowolony. Nacisk, jaki wywiera kciuk na górne zęby, może spowodować ich nieprawidłowe rozwijanie się, a nawet wady zgryzu. Jednak nie martw się nadmiernie, bo zjawisko ssania kciuka rzadko bywa dentystycznym problemem u dzieci poniżej 2. roku życia, a z całą pewnością nie prowadzi do uszkodzeń u rocznego dziecka. Takie zachowanie w tym wieku jest zupełnie normalne. Powinno się to zmienić wtedy, kiedy odstawisz dziecko od piersi.

fot. istock.com

Gdy twój maluch ssie palec zbyt mocno, może przeszkadzać to kształtowaniu się nowych zębów. Czasem dzieci tak intensywnie ssą kciuk, że doprowadzają to poranienia go. Jeśli zauważasz, że odruch ten jest zbyt mocny u twojego dziecka, powinnaś wówczas zareagować. Powodem do ingerencji jest też sytuacja, gdy dziecko jest już całkiem duże i wciąż ssie kciuk (3 lata i więcej).

Możesz spróbować odwrócić uwagę malucha od jego paluszków. Jak to zrobić?

Po pierwsze, spróbuj zainteresować dziecko czymś innym niż jego kciuk. Niekiedy maluch zajmuje się swoimi paluszkami z nudów, np. oglądając bajkę w telewizji. Kiedy tylko zobaczysz dziecko w trakcie wkładania rączki do buzi, upomnij je i zwróć jego uwagę na bardziej interesującą rzecz, niedotyczącą jego ciała. 

Możesz wypróbować nietoksyczny płyn, tzw. "gorzki paluszek". Pytaj o niego w aptece. U niektórych dzieci to działa.

Kiedy malec zasypia z palcem w buzi, zaraz po tym jak zaśnie i śpi najgłębiej, delikatnie, nie budząc go, wyjmij kciuk.

Nigdy nie krzycz na dziecko, które ssie palec. Presję mającą oduczyć dziecko ssania palca możesz zacząć wywierać dopiero u starszego dziecka. Jeśli jest ono już trzylatkiem i starszym, wówczas więcej rozumie, bardziej potrafi się kontrolować i wtedy zadziała chociażby system nagradzania. Nie ssiesz kciuka - mama włączy ci ulubioną bajkę, zrobi budyń, kupi ci lizaka (bez cukru!).

 

Przeczytaj również:

Doba z życia w brzuszku...

Dlaczego dziecko płacze? Powstał algorytm, który to wyjaśnia!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie