>

Czy nuda może być korzystna dla dzieci?

Nie zawsze trzeba angażować dziecko w różne aktywności.
Czy nuda może być korzystna dla dzieci?
fot. istock.com
11.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Gdzieś pomiędzy nauką zdalną, telewizją, zabawą z rodzeństwem, twoje dziecko mówi “nudzę się”. Nie ma się co martwić i panikować. Nie musisz wypełniać od razu tej luki. Jak się okazuje, nuda może być całkiem dobra dla dzieci. Dlaczego ciągłe radzenie sobie z nudą jest lepsze niż wypełnienie dnia po brzegi różnymi aktywnościami?

Dlaczego nuda jest dzieciom potrzebna?

Kiedy słyszysz słowo nuda, możesz pomyśleć o tym jak o stanie deficytu zajęć. Dziecko nie ma nic do roboty lub nie jest zainteresowane twoja propozycją. Trzeba zmienić sposób myślenia i pomyśleć o nudzie jako szansie na rozwój. To uczucie, które nazywamy „nudą”, w rzeczywistości podkreśla wewnętrzną energię. Mózg dziecka chce jakiejś stymulacji, ale dziecko nie ma wiedzy, co z tym zrobić, jak się pozbyć tego stanu, czyli jakie zajęcia sobie wymyślić. Mówienie o nudzie to sposób, w jaki ludzki mózg wskazuje, że czuję się gotowy do działania, ale nie wie, jak wykorzystać energię. Zadaniem rodzica jest pomaganie dzieciom w czerpaniu korzyści z tego uczucia.

Jakie są korzyści z nudzenia się?

Celem rodziców jest pomoc dzieciom w samodzielnym rozpoznawaniu i pokonywaniu nudy. Nudzenie się pomaga dzieciom rozwijać krytyczne myślenie, umiejętności wykonawcze, takie jak inicjacja, planowanie i elastyczność umysłowa. Są to umiejętności niezbędne do radzenia sobie w nowych i nietypowych sytuacjach, które pojawiają się przez całe życie. Nuda wywołuje też “błądzenie umysłu”, co prowadzi do rozwijania kreatywności. Obecne życie blokuje chwile nudy z kilku powodów. Po pierwsze, zaczęliśmy cenić "zajętość" jako z natury dobre. Osoby, które mają wiele zajęć są lepiej zorganizowane i nie mają czasu się nudzić. Często wybieramy dzieciom zajęcia, czyli organizujemy im czas, przez co nie są w stanie same wymyślić sobie aktywności. Wypełnianie nudy rozrywką to jeden ze sposobów na rozwijanie zainteresowań i próbowanie nowych rzeczy.

Szczególnie w okresie pandemii nasze dzieci są zmuszone same radzić sobie z nudą. Wiele imprez zostało odwołanych, na zajęcia sportowe nie ma co liczyć, a czas spędzony na podwórku z kolegami jest bardzo ograniczony. Jest to idealny czas, na rozwijanie i poznawanie siebie. Jest to też szansa dla rodziców, którzy będą w stanie lepiej poznać swoje dziecko, zobaczyć, co je naprawdę interesuje.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie