6 najgorszych rzeczy, które rodzic może zrobić swojemu dziecku

Psychologowie nie mają co do tego wątpliwości.
6 najgorszych rzeczy, które rodzic może zrobić swojemu dziecku
fot. istock.com
30.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Jeszcze za nim dziecko przyjdzie na świat wiele osób zadaje sobie pytanie: “Czy będę dobrym rodzicem? Czy poradzę sobie w roli matki/ojca? A może przeze mnie moje dziecko będzie w życiu nieszczęśliwe?”. To naturalne, że przyszli rodzice zmagają się z takimi myślami. W końcu każdy człowiek uczy się tego, jak wychowywać dziecko dopiero w praktyce – nie sposób się do tego przygotować. 

Mimo to wielu rodziców z czasem zaczyna popełniać istotne błędy wychowawcze, które mogą sprawić, że w przyszłości ich dziecko nie będzie szczęśliwe. Co więcej, będzie zmagać się z niską samooceną i brakiem wiary we własne możliwości. Ostatnio na portalu Reddit.com internauci pytali zgromadzonych na forum psychologów o to, jakich błędów wychowawczych powinien się wystrzegać każdy rodzic. Oto 6 najważniejszych lekcji, które warto sobie wziąć do serca. 

To są najczęściej popełniane błędy wychowawcze

#1: Nie chwalisz go za to, co zrobiło dobrze: "Mów swojemu dziecku, że zrobiło coś dobrze! Rodzice zawsze mówią im o tym, co zrobiły źle. Musisz wprowadzić równowagę mówiąc im o tym, co robią dobrze". 

#2: Nie pozwalasz mu ponieść porażki: "Uczenie dziecka, że porażka jest nieakceptowalna albo że to oznaka lenistwa sprawia, że w przyszłości, jako dorosła osoba, twoje dziecko nie będzie potrafiło powiedzieć “nie” albo będzie tkwiło w toksycznych sytuacjach tylko dlatego, że musi za wszelką cenę udowodnić, że da radę". 

fot. istock.com

#3: Prześladujesz swoje dziecko (i nie zdajesz sobie z tego sprawy): "Jako psycholog mogę powiedzieć, że to właśnie rodzice często są osobami, które prześladują swoje dzieci. Główny powód, dla którego tak się dzieje to najczęściej fakt, że rodzice są zbyt rozkojarzeni i zabiegani albo zmagają się z własnymi problemami psychicznymi i emocjonalnymi, aby być emocjonalnie dostępnymi dla swoich dzieci. Zbyt wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy ze swojej własnej wartości, bo nigdy nikt im tego nie okazał albo nie powiedział im, że są ważni".  

#4: Chcesz być perfekcyjna: "Jedną z najgorszych rzeczy, jaką może zrobić rodzic wobec dziecka jest nieprzyznawanie się do tego, że popełnił błąd. Dziecko potrzebuje zobaczyć, że jego rodzic ponosi porażkę i że nie ma w tym nic złego". 

#5: Nie radzisz sobie z własnymi emocjami: "Wielkim błędem jest sytuacja, w której to dziecko zajmuje się emocjami swojego rodzica. Powinno być zupełnie odwrotnie. Powinieneś panować nad swoim smutkiem, gniewem czy poczuciem rozczarowania. Nie oczekuj od dziecka, że wyczuje twoje emocje i będzie pomagać ci nad nimi pracować". 

#6: Mówisz dziecku, że "ma się wziąć w garść": "Ignorowanie życia emocjonalnego dziecka albo karcenie go za jego okazywanie i mówienie, że powinno wziąć się w garść. To niesamowite, jak wielu klientów, którzy do mnie przychodzą musi nauczyć się, że odczuwanie emocji jest normalne, a nie stanowi powodu to bycia zaniepokojonym albo do tego, by karać dziecko". 

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie