Jakie są objawy zaburzeń emocjonalnych u dzieci i jak je rozpoznać?

Emocje to coś, co po prostu jest.
Jakie są objawy zaburzeń emocjonalnych u dzieci i jak je rozpoznać?
24.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wszystkie emocje są naturalne i potrzebne, nawet jeśli są one negatywne w odbiorze. Dorośli ludzie potrafią sobie radzić z własnymi emocjami o wiele lepiej niż dzieci. W końcu radzenie sobie z własnymi emocjami, rozumienie ich to coś, czego człowiek uczy się przez całe życie. Dzieci mogą mieć z tym sporo problemów, również bez rozwoju zaburzeń emocjonalnych. Jednak zaburzenia emocjonalne to też coś, co zawsze warto mieć na uwadze – bardzo często są diagnozowane właśnie u dzieci. Co warto o nich wiedzieć?

Dzieci są bardzo wrażliwe i potrafią reagować niezwykle emocjonalnie. Nie zawsze ich reakcja jest stosowna do okoliczności i wyważona, ale to jeszcze nic złego – dzieci dopiero uczą się rozumieć swoje emocje, uczą się mechanizmu regulacji ich i wyrażania w sposób zdrowy i akceptowalny społecznie. Jednak choć problemy z wyrażaniem emocji u dzieci się po prostu zdarzają, to zaburzenia emocjonalne to już zupełnie inny kaliber. Zaburzenia emocjonalne to już stan odbiegający od normy i coś, czym warto się zainteresować. Bagatelizowane zaburzenia emocjonalne mogą mieć bardzo przykre konsekwencje.

Czym są zaburzenia emocjonalne?

Zaburzenia emocjonalne bywają diagnozowane u osób dorosłych, ale bardzo często diagnozowane są właśnie u dzieci. Są to zaburzenia, które przeszkadzają dziecku w regulowaniu własnych emocji. Każde dziecko może mieć z tym problem, ale w przypadku zaburzeń emocjonalnych problemy te są naprawdę poważne i dziecko nie jest w stanie sobie z nimi poradzić bez pomocy.

W przypadku dzieci najczęściej diagnozowane są zaburzenia na tle nerwowym. Dziecko może odczuwać silny lęk i stres w wielu sytuacjach i nie być w stanie sobie z tym poradzić. Czasami rodzice bagatelizują tego typu sytuacje. Uważają, że dziecko ma po prostu zły dzień lub jest zwyczajnie niegrzeczne. Jednak to bardzo złe podejście do problemu.

Dziecko nie jest złośliwe, gdy reaguje niewspółmiernie i nieadekwatnie do sytuacji – gdy wybucha emocjami, jest zdenerwowane lub odczuwa silny lęk. Dziecko po prostu nie jest stanie się uporać z własnymi emocjami i reagują w określony sposób, bo inaczej nie potrafią. Targają nimi emocje, z którymi sobie nie radzą, których często nie rozumieją i nie potrafią nazwać – brakuje im bowiem tej wiedzy.

Zaburzenia emocjonalne u dzieci – przyczyny

Zaburzenia emocjonalne u dzieci mogą pojawić się w różnych momentach życia i mieć różne przyczyny. Bardzo często są wynikiem traumatycznej, bardzo trudnej i stresującej sytuacji, której dziecko było świadkiem. Dziecko może nabawić się zaburzeń emocjonalnych, gdy jest ofiarą przemocy domowej lub szkolnej, gdy padnie ofiarą ataku lub jest świadkiem brutalnego wydarzenia – śmierci, napaści, wypadku.

Zaburzenia emocjonalne mogą się też wykształcić pod wpływem nagłych, trudnych zmian w życiu dziecka – ciężka choroba rodzica, konieczność przeprowadzki i zmiany szkoły lub przedszkola, rozwód rodziców, odejście jednego z rodziców – to wszystko wpływa na dziecko i zostawia ślady w jego psychice.

Każde dziecko ma swoją własną odporność na różne wydarzenia. Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe niż inne – takie dzieci mają statystycznie większą szansę na rozwój zaburzeń emocjonalnych, ale tak naprawdę żadne dziecko nie jest wolne od tego ryzyka.

Zaburzenia emocjonalne u dzieci – objawy

Zaburzenia emocjonalne u dzieci są najróżniejsze i mogą się też objawiać w najróżniejszy sposób. U dzieci jednak najczęściej przyjmują one postać reakcji nerwowych. Dziecko w takim stanie może nagle zacząć się jąkać, zacząć przejawiać rozmaite tiki, cierpieć na lęki, zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia i moczenia nocne.

Jąkanie może przejawiać się w sytuacjach stresowych, gdy dziecko ma trudności z zapanowaniem nad samym sobą, ale też może zacząć się jąkać pod wpływem traumatycznego zdarzenia i od tamtego momentu jąkać się bez względu na okoliczności. Statystycznie częściej jąkanie dotyczy chłopców niż dziewczęta.

Tiki zaliczają się do objawów neurotycznych. Są nagłe i mimowolne, a także często powiązane z traumatycznym wydarzeniem, którego doświadczyło dziecko. Tiki to mogą być proste gesty, ale mogą być też nieco bardziej skomplikowane. Dziecko będzie wykonywać je zupełnie bezwiednie. A proste zakazanie dziecku wykonywania tych czynności może spowodować jeszcze głębszy stres i utrwalenie tików. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psychiatra-dzieciecy/.

Zaburzenia snu mogą przybierać formę bezsenności, problemów z zasypianiem i koszmarów nocnych. Dziecko pod wpływem wszystkich ciężkich emocji, które przeżywa i traumy, którą przeżyło może też zacząć moczyć się w nocy.

Dziecko może też zacząć cierpieć na rozmaite fobie – mogą wykształcić fobię społeczną lub fobie specyficzne. Może też zacząć cierpieć na lęk separacyjny i reagować panicznie w sytuacji oddzielenia od rodzica.

Leczenie zaburzeń emocjonalnych u dzieci może być procesem trudnym i czasochłonnym, ale warto zgłosić się z dzieckiem do specjalisty i rozpocząć walkę o lepsze życie swojego dziecka jak najszybciej. 

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie