TikTok wprowadza istotne zmiany dotyczące swoich funkcjonalności monitorujących ilość czasu przed ekranem i domyślnych ustawień dla kont nastolatków. Osobom poniżej 18. roku życia zostanie automatycznie ustawiony 60-minutowy dzienny limit w aplikacji. Nowe funkcjonalności mają pomóc najmłodszym użytkownikom utrzymać równowagę między życiem realnym a cyfrowym. Platforma wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom dorosłych, rozszerzając funkcję Parowania rodziny.
TikTok to najpopularniejsza w Polsce platforma rozrywkowa, z której korzystają miliony użytkowników. Swój dynamiczny rozkwit przeżyła w okresie pandemii, kiedy była najczęściej pobieraną aplikacją nie tylko nad Wisłą. Zamknięcie w domu i ograniczenie rozrywek uruchomiło w młodych ludziach potrzebę kreowania i dzielenia się treściami. Wielka popularność TikToka wymaga od firmy dostarczenia narzędzi, które pomogą użytkownikom spędzać czas na platformie w bezpieczny sposób i ograniczyć możliwość nadmiernej konsumpcji jej zasobów kosztem realnego życia.
– TikTok systematycznie aktualizuje swoje narzędzia bezpieczeństwa, Zasady Społeczności i przydatne funkcje, aby stworzyć dla twórców i ich fanów miejsce do inspirującej rozrywki oraz eliminować wszelkie negatywne zjawiska. Oprócz przejrzystych reguł dotyczących moderowania treści skupiamy się również na edukacji naszych użytkowników i zaznajamianiu ich z narzędziami, które wesprą utrzymanie cyfrowego dobrostanu. Chodzi m.in. o kontrolę czasu spędzanego przed ekranem czy dobór treści odpowiednich do wieku – komentuje Jakub Olek, szef relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią
w TikToku.
Jedną z istotniejszych dziś dyskutowanych kwestii jest balans między przestrzenią fizyczną a cyfrową. TikTok wypracował i wprowadza pakiet rozwiązań, które pozwalają kontrolować czas spędzany na platformie. W nadchodzących tygodniach każde konto należące do użytkownika poniżej 18. roku życia otrzyma automatyczny 60-minutowy dzienny limit czasu przed ekranem. Jeśli limit ten zostanie osiągnięty, młody użytkownik zostanie poproszony o podanie hasła, aby móc kontynuować przeglądanie aplikacji.
– Zdajemy sobie sprawę, że nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia, gdy zaczynają samodzielnie odkrywać świat online i bierzemy pod uwagę ich wyjątkowe potrzeby rozwojowe. Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children's Hospital – dodaje Piotr Żaczko, Manager Komunikacji TikToka w Europie Środkowej.
Z badań wynika, że większa świadomość tego, jak spędzamy czas wolny, może pomóc nam podejmować trafniejsze decyzje o długości aktywności online. Dlatego TikTok zachęca nastolatków do ustawienia dziennego limitu czasu przed ekranem wedle ich preferencji, jeśli wyłączą domyślne 60 minut i będą spędzać w aplikacji ponad 100 minut w ciągu dnia. To rozwiązanie, które bazuje na funkcji wprowadzonej przez platformę w ubiegłym roku. Takie podejście zwiększyło wykorzystanie narzędzi TikToka do zarządzania czasem w aplikacji o 234 proc. Dodatkowo firma przesyła każdemu kontu należącemu do nastolatka cotygodniowe podsumowanie czasu spędzonego przed ekranem.
Funkcje ograniczania czasu spędzanego na platformie uzupełniają inne ustawienia przeznaczone dla kont nastolatków. Przykładowo, osoby w wieku 13-15 lat mają domyślnie ustawione prywatne konta, co umożliwia im dokonywanie świadomych wyborów dotyczących tego, co, kiedy i komu chcą udostępniać. Bezpośrednie wiadomości są dostępne tylko dla osób od 16. roku życia, a jeśli ktoś chce prowadzić streaming na żywo, musi mieć ukończone 18 lat. Dla przypomnienia – 13 lat to minimalny dopuszczalny wiek użytkownika TikToka.
Popularna platforma rozrywkowa wspiera również rodziców i opiekunów, którzy chcą monitorować, co oglądają ich podopieczni oraz odpowiednio dostosować ustawienia prywatności. Dlatego wprowadza trzy nowe narzędzia w ramach funkcji Parowania rodziny.
Nie tylko nadmierna liczba godzin spędzanych w sieci jest problemem użytkowników, ale również korzystanie ze smartfonów w godzinach nocnych (po 22:00). Dlatego platforma wprowadza przypomnienie o śnie, aby wesprzeć swoją społeczność w byciu offline nocą.
O ustalonej godzinie pojawi się okienko z informacją, że czas wylogować się z aplikacji. Dla wszystkich użytkowników TikToka dostępna jest również opcja ustawienia własnych limitów czasu korzystania z aplikacji na każdy dzień tygodnia oraz wyciszania powiadomień.
Rozszerzenie funkcji wpływających na cyfrowy balans wpisuje się w kampanię edukacyjną, którą TikTok przeprowadził w Polsce z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem #ZłapDystans i promowała równowagę pomiędzy życiem realnym
a cyfrowym, czyli tzw. digital well-being. Do udziału w projekcie zaproszono tiktokowych twórców docierających łącznie do blisko 10,5 mln obserwatorów. W ramach kampanii #ZłapDystans TikTok uruchomił specjalną stronę edukacyjną www.zlapdystans.com, na której znajdują się pomocne filmy instruktażowe oraz opisy funkcji bezpieczeństwa dostępne na platformie. Dotychczas odwiedziło ją ponad 70 tysięcy unikalnych użytkowników.