Twoje dziecko ma trudności z sikaniem do nocnika?

Dowiedz się, dlaczego i jak rozwiązać problemy z nauką korzystania z nocnika.
Twoje dziecko ma trudności z sikaniem do nocnika?
fot. istock.com
01.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Przejście z pieluch na nocnik to jeden z ważniejszych momentów dziecka. Tylko jak zacząć tę naukę i przyzwyczaić dziecko do korzystania z nocnika? Tego dowiesz się poniżej.

Korzystanie z nocnika – jak nauczyć dziecko?

Nawet jeśli ustalicie z dzieckiem, że teraz jest właściwy czas, na rezygnację z pieluch i wprowadzenie w codzienność nocnika, to po drodze mogą pojawić się różne problemy, które są całkowicie normalne, ale niejednokrotnie demotywują.

Pierwszą kwestią jest gotowość dziecka do korzystania z nocnika. Teoretycznie zakłada się, że 18 miesięcy to odpowiedni wiek, by tę naukę rozpocząć. Ale ważniejsze od liczb jest gotowość, nastawienie i zainteresowanie dziecka. Nauka korzystania z nocnika, nie jest czymś do czego można zmusić dziecko. Prawda jest taka, że im dziecko starsze, tym częściej wstrzymuje wypróżnianie lub opóźnia oddawanie moczu, gdy czuje się nieswojo. Najważniejsze to dać czas dziecku i zaangażować dziecko w każdy element tego procesu. Od wyboru bielizny, po nocnik, czy przenośną deskę klozetową. Należy dać dziecku poczucie kontroli nad tym procesem.

fot. istock.com

Dlaczego dziecko nie mówi, kiedy chce skorzystać z nocnika?

Oczywiście to może być frustrujące, kiedy dziecko nie zgłasza potrzeby skorzystania z nocnika, ale należy zrozumieć tę sytuację. Warto postawić się na miejscu dziecka i uświadomić sobie, że na przykład niektórym dzieciom brakuje odpowiedniego słownictwa. Niektóre dzieci dość długo nie potrafią „wyczuć” odpowiedniego momentu i przegapić czas pójścia do toalety, bo na przykład świetnie się bawią.

Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie przerw na toaletę. Zapytaj dziecko, czy potrzebuje pójść siusiu albo kupę. Przypominaj dziecku o konieczności skorzystania z toalety i wskaż, jak to zrobić. Po skorzystaniu z toalety czy nocnika, świętuj te starania i gratuluj, niezależnie od efektu.

Czy lęk przed nocnikiem jest prawdziwy?

Prawda jest taka, że istnieje wiele powodów, dla których dziecko może odczuwać niepokój podczas nauki korzystania z nocnika. Może to być na przykład irracjonalny strach przed spłukaniem w toalecie wody. Problemem może być również niepokój przed skorzystaniem z łazienki w nieznanym miejscu, gdziekolwiek poza domem.

Tak jak w przypadku innych lęków, nie ma magicznej różdżki, którą można machnąć, aby wszystko naprawić. Ważna jest cierpliwość i czas, a także systematyczny trening korzystania z toalety czy nocnika.

Jak reagować na wpadki toaletowe?

Po pierwsze i najważniejsze, należy zdać sobie sprawę, że wypadki się zdarzają. W przedszkolu, na placu zabaw, ale także w domu. I nic w tym złego. Pamiętaj, nigdy nie karz dziecka za błędy związane z załatwianiem się. Ważne, żeby zareagować cierpliwie i zachęcić dziecko do dalszych prób. Na przykład, jeśli miał wypadek, ponieważ dziecko nie poszło do łazienki przed wyjściem z domu, porozmawiaj i wytłumacz, że zawsze przed wyjściem z domu należy skorzystać z toalety, bo na placu zabaw może nie być łazienki. Pozytywne nastawienie to podstawa.

 

Przeczytaj również: 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie