Jak rozmawiać z nastolatkiem o używaniu substancji odurzających?

Jak poruszać z nastolatkiem trudne i ważne tematy?
Jak rozmawiać z nastolatkiem o używaniu substancji odurzających?
23.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Rozmawianie z dzieckiem, z nastolatkiem dość często nie należy do najprostszych. Seks, narkotyki, alkohol, pieniądze, często wydaje się, że uświadamianie dziecka to misja niemożliwa. Ale… konieczna do przeprowadzenia.

Jak rozmawiać z nastolatkiem na ważne tematy?

Pamiętasz, jak to było u ciebie? We wszystkie ważne tematy wprowadzili cię rodzice, czy może przyjaciele? Spójrzmy prawdzie w oczy, większość odpowiedzi przemawia za tą drugą opcją. Ale szczególnie teraz, w dzisiejszych czasach nie można liczyć na uświadamianie z zewnątrz, tylko ważne rozmowy powinniśmy prowokować my – rodzice.

Zbyt często unikamy rozmów o seksie, zażywaniu narkotyków, piciu alkoholu. Tłumaczymy się tym, że tematy te są zbyt niezręczne i nie wiemy od czego zacząć. A prawda jest brutalna – zacznij od podstaw i po prostu powiedz jak sprawy się mają. Unikając trudnych tematów nie zdajemy sobie z potencjalnie negatywnych konsekwencji. Na całe szczęście nigdy nie jest za późno i warto zdać sobie sprawę z tego, że w dłuższej perspektywie rozmowy z dziećmi mają pozytywny skutek.

Jak więc skutecznie rozmawiać z nastolatkiem na trudne tematy? Poniżej znajdziesz krótki przewodnik!

#1 Zacznij rozmawiać jak najwcześniej się da

Nie zwlekaj, nie czekaj do odpowiedniego wieku. Wprowadzenie dziecka w różne, szczególnie te dość trudne tematy może się odbywać od najmłodszych lat. Oczywiście taka rozmowa, musi być dostosowana do wieku. Co do rozmowy na temat substancji odurzających, warto wyprzedzić znajomych, którzy będą udowadniać jak wspaniale może być po zażyciu danych substancji, i że są stosunkowo nieszkodliwe. Co ważne, od małego naucz swoje dziecko mówić tobie o wszystkim. Kolejną zaletą rozmowy o używaniu substancji odurzających jest to, że daje to tobie i dziecku szansę na wyrobienie nawyku mówienia na tematy samopoczucia czy problemów.

#2 Rozmawiaj z dzieckiem często

Nie traktuj rozmowy o ważnych tematach jednorazowo, na zasadzie odhaczenia powinności. Prawda jest taka, że im więcej dyskutujesz na dany temat, tym te rozmowy są łatwiejsze do przeprowadzenia. Rozmowa ma być prosta, bezpośrednia i zawierać takie stwierdzenia jak: „chcę zapytać cię, co myślisz o używaniu nikotyny, alkoholu, marihuany czy innych narkotyków”. Wypracuj w sobie styl rozmowy pozbawiony emocji i oceniania.

W rozmowie z nastolatkiem warto zawrzeć jasne stwierdzenia, co cenisz i dlaczego. Na przykład: „chcę, żeby wiedział, że nie chcę abyś palił papierosy, czy pił alkohol lub próbował narkotyków, ponieważ każda z tych substancji uzależnia, co może poważnie zaszkodzić twojemu zdrowiu fizycznemu czy psychicznemu.

#3 Upewnij się, że przekazujesz rzetelne informacje

Innymi słowy, przygotuj się do rozmowy z dzieckiem. Zapisz sobie wszelkie niezbędne informacje, które chcesz przekazać i przykłady potwierdzające dane spostrzeżenia. Wypunktuj pozytywne i negatywne aspekty stosowania danych substancji. Zrób listę zagrożeń używania danych substancji. Takie podejście do tematu sprawi, że będziesz wiarygodna i rzetelna. A to nastolatkowie cenią najbardziej.

#4 Rozmawiaj z dzieckiem życzliwie

Życzliwa rozmowa, pozbawiona negatywnych emocji nerwów zdecydowanie lepiej działa niż krytyka i nerwy. Musisz zdać sobie sprawę, lub przypomnieć, jak to było w twoim wypadku. Bunt towarzyszący nastolatkowi tylko podburzysz, kiedy zaczniesz krzyczeć lub denerwować się.

Prawdą jest, że każda rozmowa na tematy trudne jest naprawdę wymagająca. Ale rozmowa to klucz do zrozumienia i okazania wsparcia. Dlatego nie omijaj rozmów z dzieckiem. Bądź ostoją, do której twoje dziecko nie będzie się bało przyjść i poprosić o pomoc.

 

Przeczytaj również: 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie