Czy gry wideo są złe dla dzieci?

Wszystko co powinnaś wiedzieć na ten temat!
Czy gry wideo są złe dla dzieci?
27.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Kiedy zostajemy rodzicami – szczególnie po raz pierwszy – obiecujemy sobie, że nasze dziecko będzie jadło owoce i warzywa, że będzie stroniło od słodyczy. Że będziemy bawić się tylko w kreatywne, rozwijające zabawy, i że wszelkie dobrodziejstwa techniki, gry wideo, telefony czy Internet wprowadzimy w życie dziecka jak najpóźniej się da.

Czy gry wideo są złe dla dzieci?

Ale później przychodzi proza życia, zderzenie z tym, że wszyscy wokół robią zupełnie odwrotnie i wszelkie postanowienia pryskają! Kolejnym etapem jest zastanawianie się, ile dziecko może korzystać z wyżej wymienionych rzeczy, by nie zaszkodzić rozwojowi dziecka. Jedno z pytań wielu rodziców brzmi: czy gry wideo są złe dla dziecka?

Odpowiedź zależy od tego kogo zapytasz. Jedni twierdzą, że granie wywołuje agresję u dzieci, gdy inni zachwalają korzyści edukacyjne. Owszem, istnieje niewiele badań potwierdzających wpływ grania na rozwój dziecka, ale prawda jest taka, że dość trudno śledzić rozwój dziecka przez dziesięciolecia. Dlatego te badania mają bardziej charakter obserwacyjny. W związku z tym, dość jasne jest, że nie ma gotowej, jednoznacznej odpowiedzi. Ale… zamiast wyrzucać konsolę czy komputer, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat gier.

Jeśli chodzi o gry wideo, nie ma uniwersalnej jednej kategorii, którą można określić jako dobrą czy złą. Dzisiaj gry zapewniają szereg emocji, zadań. Tak naprawdę grać można we wszystko! I gdyby określić jeden rodzaj gier, które w 100% mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka to byłyby to gry takie jak Just Dance, które zapewniają podobny poziom ćwiczeń i aktywności fizycznej co siłowni.  W jednym z badań z 2016 roku dzieci z otyłością grały właśnie w Just Dance przez siedem tygodni. Dwumiesięczna obserwacja wykazała, że granie zachęciło dzieci do kontynuowania ćwiczeń. Trzeba podkreślić, że dzieci te nie uprawiały sportu przed rozpoczęciem badania.

Inne badania wykazały, że gry akcji, pomagają niektórym dzieciom z dysleksją poprawić tempo czytania i zrozumienia czytanego materiału.  Z kolei gra Endeavorrx jest zatwierdzona przez lekarzy i jest jedną z opcji leczenie ADHD dla dzieci w wieku od 8 roku życia.

Czy gry wideo sprawiają, że dzieci są bardziej agresywne?

Najnowsze badania nie wykazały związku między brutalnymi grami wideo a agresywnym zachowaniem u dziecka. Co więcej istnieją dowody sugerujące, że granie w tego typu gry może być sposobem na złagodzenie długotrwałego stresu, swojego rodzaju wyładowanie frustracji. Jeszcze inne badanie przeprowadzone na nastolatkach w 2021 roku wykazało spadek negatywnych emocji podczas grania w brutalne gry wideo.

Jaką grę wideo wybrać dla dziecka?

To dość trudny wybór i na pewno powinniśmy się kierować dobrem dziecka i rozsądkiem. Prawda jest taka, że żyjemy w czasach, gdzie dostęp do nowości technologicznych jest na wyciągnięcie ręki i dość trudno trzymać dziecka z dala od tego wszystkiego. Przy wyborze gry warto kierować się ocenami ESRB (Entertainment Software Rating Board) – amerykańsko – kanadyjskiej organizacji utworzonej przez Interactive Digital Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych gier wideo. Ocena ta jasno określa, czy dana gra zawiera wysoki poziom przemocy lub treści seksualnych.

Dodatkowo przy wyborze gry warto zastanowić się, czy musisz nadzorować dziecko podczas grania w daną grę. Czy dorosły musi obsługiwać mysz lub kontroler gry, czy dziecko rozumie koncepcję gry, czy dana gra jest jednoosobowa, czy gra się z nieznajomym online.

Czy gry są dobre dla dzieci?

Istnieją badania, które sugerują, że granie w gry wideo może przynieść pewne, pozytywne korzyści. Gry wideo mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów i uodparnianiu się na presję. Gry są również kojarzone z korzyściami społecznymi – co jest przeciwieństwem stereotypowego samotnego gracza, zaszytego w swoim pokoju przez cały dzień.

Gry wideo mogą zwiększyć intelektualną siłę. Badanie z tego roku wykazało związek między grami wideo a zwiększonym IQ u dzieci, ale nie u tych, które głównie oglądały telewizję lub korzystały z mediów społecznościowych.

Jeszcze inne badanie wykazało, że dzieci, które grały w gry wideo przez co najmniej trzy godziny dziennie, radziły sobie lepiej w poznawczo w testach dotyczących pamięci roboczej i hamowania reakcji, czyli potrafiły się lepiej skupić na wykonywanej pracy.

Kolejną zaletą dzieci grających w gry wideo jest to, że mogą nauczyć się wytrwałości. Z jednej strony gra może być postrzegana jako odwracanie uwagi, ale z drugiej strony jako sposób na rozwijanie umiejętności dzieci. Prawdą jest, że dzieci uwielbiają się uczyć, ale tylko wtedy, gdy uczą się rzeczy, które je interesują. Niektóre gry wideo mogą być wykorzystywane jako kolejne narzędzie do motywowanie dzieci do rozwijania zainteresowań, uczenia nowych umiejętności ważnych dla społeczeństwa, takich jak kodowanie czy nauka języka obcego.

Wybierając gry wideo i w ogóle decydując się na zezwolenie grania kierujmy się rozsądkiem.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie