Dlaczego łatwiej znaleźć imię dla dziewczynki niż dla chłopca?

Dość często wybranie idealnego imienia dla dziecka to nie lada problem.
Dlaczego łatwiej znaleźć imię dla dziewczynki niż dla chłopca?
30.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Podobno łatwiej jest znaleźć imię dla dziewczynki niż dla chłopca – przynajmniej tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez francuski Instytut Statystyczny – INSEE. Z czego to wynika?

Imiona dla chłopców są trudniejsze do znalezienia

W kwestii wyboru imienia dla dziecka są dwie kategorie ludzi, tacy co wybrali imię dla dziecka na długo przed zajściem w ciążę oraz ci którzy czekają na rozwiązanie, aby znaleźć inspirację i wybrać adekwatne imię. Co więcej, wybór imienia ewoluuje zgodnie z trendami. A to imiona w stylu retro, a to nawiązania do mitologii albo imiona inspirowane gwiazdami.

Czasami wybór imienia dla dziecka nastręcza kłótnie w związku i zagorzałe dyskusje co do swoich racji. Okazuje się, że szczególnie wybór imienia dla chłopca jest znacznie trudniejsze. W amerykańskim Instytucie Statystycznym ujawniono, że w 2021 roku małym dziewczynkom nadano 17544 różnych imion, gdzie chłopcom nadano 13 933 różnorodnych imion. Jak wynika z analizy, taka różnica związana jest z tradycją przekazywania męskich imion z pokolenia na pokolenie. W Stanach Zjednoczonych jest tendencja do nadawania synowi imienia takiego samego jak ojciec, a także dodawania „junior” czy numeru. Co za tym idzie, w przypadku dziewcząt rodzice wykazują większą oryginalność.

Specjaliści przeprowadzający ów analizę doszukali się, że łatwość wybierania oryginalnych imion dla dziewczynki niż dla chłopca ma pewną seksistowską tendencję, otóż wybierając imię dla chłopca boją się, że ich syn będzie wyśmiewany z powodu niekonwencjonalnego imienia. Rodzice wolą wybrać synowi bezpieczną opcje imienia niż coś bardziej oryginalnego. Z kolei ta troska je mniej widoczna w przypadku wybierania imienia dla dziewczynek.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie