Długie godziny spędzone w przedszkolu nie powodują problemów z zachowaniem

Tak wynika z najnowszych badań!
Długie godziny spędzone w przedszkolu nie powodują problemów z zachowaniem
23.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich pracujących rodziców, którzy mimo spełnienia w karierze zawodowej mają poczucie winy, że ich pociechy zostają zbyt długo w przedszkolu. Najnowsze badania skupiły się na zachowaniu dzieci, i dowiodły, że nie ma bezpośredniego związku między dziećmi spędzającymi długie godziny w przedszkolu a zachowaniami agresywnymi czy aspołecznymi.

Czas spędzony w przedszkolu a zachowania agresywne dziecka

W badaniu opublikowanym w Child Development, zebrano grupę ponad 10 000 przedszkolaków z krajów Ameryki Północnej i Europy. Nie znaleziono dowodów na to, by długi czas spędzania w przedszkolu miał wpływ na poziom agresji czy nieodpowiedniego zachowania dziecka. Dodatkowo nie ma również podstaw sugerujących, że poziom wykształcenia matki lub dochodów gospodarstwa domowego ma wpływ na to jak długo dziecko spędza czas w placówkach opiekuńczo – wychowawczych.

Co więcej i w sumie najważniejsze, badanie jasno wskazało, że pozostawianie dziecka w przedszkolu korzystnie wpływa na zachowanie i edukację dziecka. A te dzieci, które zostawały zdecydowanie dłużej od reszty grupy nie wykazały takich zachowań jak: zastraszanie, wszczynanie bójek, bicie, gryzienie czy ciągnięcie za włosy.

To zdecydowanie przełomowe i przede wszystkim pocieszające odkrycie dla wszystkich tych rodziców, którzy z wyrzutem sumienia zostają dłużej w pracy, bo sądzą, że ich dziecko traci na tym, że zostaje zbyt długo w przedszkolu.

Jedno to długoterminowe korzyści płynące z opieki nad dzieckiem w ośrodkach opiekuńczo – wychowawczych zarówno pod względem edukacyjnym jak i społecznym. Ale drugie to też pośrednie pozytywne skutki wynikające z tego, że rodzice mogą bez obaw uczestniczyć i realizować się w rynku pracy.

To co najważniejsze w wychowaniu i edukacji dziecka to zaspokajanie jego potrzeb. Wysłuchanie dziecka i dostosowanie funkcjonowania do aktualnej sytuacji dziecka. Jedno jest pewne, szybciej zobaczymy nieodpowiednie zachowania, wzmożony stres czy agresję u dziecka, którego potrzeby nie są zaspokajane niż u dziecka, które dłużej zostaje w żłobku/przedszkolu.

Oczywiście istotne jest by wybrać wysokiej jakości opiekę dla dziecka. Bo to rusztowanie, które w przyszłości zaprocentuje.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie