BLW a może w sposób tradycyjny? Czyli o najważniejszych kwestiach podczas rozszerzania diety dziecka

Rodzice mierzą się z wieloma dylematami podczas wychowywania dziecka. Jednym z nich jest sposób rozszerzenia diety maluszka, który budzi wiele pytań wśród rodziców. Kiedy najlepiej je rozpocząć?
BLW a może w sposób tradycyjny? Czyli o najważniejszych kwestiach podczas rozszerzania diety dziecka
03.11.2022
Katarzyna Lemanowicz
Co podawać dziecku, aby nie zniechęciło się do tej przygody? Jak zachęcić maluszka do spróbowania zdrowych produktów? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym temacie!

Karmienie łyżeczką, BLW czy może metoda mieszana?

Jak myślimy o rozszerzaniu diety, to od razu przychodzi nam do głowy karmienie malca łyżeczką. Ten tradycyjny sposób nadal ma wielu zwolenników wśród rodziców. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób kontrolować ilość zjadanego przez dziecko pokarmu i odkrywać przed nim nowe doznania smakowe. Jednak coraz większą sławę zyskuje także inna metoda karmienia – BLW, która zakłada pełne zaufanie dziecku i oddanie tego procesu w jego ręce. Dosłownie – podajemy dziecku stałe posiłki w taki sposób, by mogło samo je konsumować. Może to robić rączkami, ale też podejmować pierwsze próby jedzenia łyżeczką. Ważne by podejmowało te kroki samodzielnie, oczywiście w obecności osoby dorosłej. Dzięki temu będzie nie tylko smakował nowych produktów, ale także poznawał ich konsystencję i fakturę poprzez dotyk. W związku z tym, że obie metody niosą za sobą wiele plusów – rodzice często decydują się na połączenie ich i karmienie w sposób mieszany. Płynne konsystencje są dla dziecka większym wyzwaniem, dlatego możemy śmiało karmić je łyżeczką, ale jednocześnie kładąc obok produkty przygotowane w taki sposób, by mogło chwycić w rączki i jeść samodzielnie.

Kiedy rozpocząć stosowanie metody BLW?

Odnosząc się do opinii ekspertów rozszerzenie diety maluszka metodą tradycyjną, mieszaną oraz BLW należy rozpocząć po osiągnięciu przez dziecko pewnych kroków w samodzielności.
- Po pierwsze ważna jest ocena gotowości dziecka do zjadania pokarmów sposobem BLW. By rozszerzać dietę w ten sposób, dziecko powinno już siedzieć stabilnie lub utrzymywać stabilnie pozycję siedzącą z podparciem w odpowiednio dobranym krzesełku. Zwracamy uwagę na umiejętność sięgania po przedmioty, bo to będzie pozwalało dziecku na chwytanie leżących na blacie kawałków pokarmów. Najważniejszą zatem różnicą pomiędzy tradycyjnym sposobem rozszerzania diety a sposobem BLW dotyczy tego, że jest przygotowanie jedzenia jedzenie powinno być przygotowane tak, żeby dziecko mogło je samodzielnie chwytać i uczyć się samodzielnego jedzenia. Początki BLW na pewno będą wyglądały tak, że więcej pokarmu będzie dziecko wypluwało, niż połykało, ale to normalne. Dziecko potrzebuje czasu na naukę. A nauka zjadania kawałków na początku rozszerzania diety jest doskonałym przygotowaniem do rozwijania umiejętności gryzienia i żucia.

Jakie produkty podać dziecku na początek?

Kiedy dziecko będzie już gotowe na ten poważny krok w jego życiu – możemy przejść do wyboru produktów, które zje jako pierwsze. Oczywiście pamiętając, że na początkowym etapie rozszerzania diety nadal podstawą żywienia malucha jest mleko. A jeśli chodzi o inne potrawy - warto przygodę tę rozpocząć od warzyw, owoców i produktów zbożowych w takiej formie, która nie będzie trudna w uchwyceniu pożywienia przez maluszka – na przykład w postaci upieczonych warzyw lub ugotowanego makaronu. Pamiętajmy jednak, by potrawy, które przygotujemy, nie zawierały soli. Jednak z powodzeniem możemy używać innych przypraw, takich jak bazylia, oregano czy rozmaryn. Warto też na początku wybierać miękkie produkty, które dziecko bez większego wysiłku będzie mogło, np. rozgnieść językiem o podniebienie. Lepiej nie podawać maluszkowi do jedzenia surowych i twardych produktów takich jak surowe jabłko czy marchewka, ponieważ trudność z ich pogryzieniem może zniechęcić maluszka do podejmowania dalszych kroków w nauce samodzielnego jedzenia.

Akcesoria idealne do karmienia

Udane rozszerzanie diety to także odpowiednie akcesoria. Ułatwią one początki nowych przygód z jedzeniem i co istotne z punktu widzenia rodzica – pozwolą zmniejszyć bałagan, który powstaje podczas samodzielnych posiłków dziecka. Warto zaopatrzyć się w silikonowy, trójdzielny talerzyk z przyssawką od Canpol babies w kształcie misia. Będzie on idealny do pierwszych posiłków dziecka, ponieważ posiada specjalną przyssawkę zapobiegającą przypadkowemu strąceniu go ze stołu czy krzesełka do karmienia. Uroczy kształt i delikatne kolory również zachęcą go do jedzenia. Silikonowy materiał naczynia sprawia, że jest ono miękkie i elastyczne, co zapewnia maluszkowi bezpieczeństwo. Dodatkowo ten talerzyk można myć w zmywarce, co zdecydowanie ułatwia codzienne użytkowanie.
Jeśli zamierzamy dziecko karmić metodą mieszaną, warto zaopatrzyć się w odpowiednią do karmienia łyżeczkę. Idealnie sprawdzi się zestaw pierwszych łyżeczek do karmienia od Canpol babies. Mają one dostosowany do małej buzi kształt- chochelka jest wąska i spłaszczona oraz posiadają długi, wyprofilowany uchwyt, umożliwiając rodzicowi utrzymanie rąk w czystości. Zaokrąglone krawędzie łyżeczki nie podrażniają delikatnych dziąseł dziecka, dzięki czemu karmienie przebiega w pełni bezpiecznie.

Nauka picia od podstaw

Równolegle przy rozszerzaniu diety warto podjąć pierwsze próby nauki picia z kubeczka. Warto wybrać taki kubek, który będzie dla dziecka bardzo prosty w obsłudze, jednocześnie będzie rozwijał nowe umiejętności. Pierwszy kubek z rurką i odważnikiem od Canpol babies to świetny wybór. Dlaczego? Przede wszystkim jest odpowiedni dla dzieci już od 6. miesiąca życia. Niekapek ten posiada silikonową rurkę z odważnikiem, dzięki czemu wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej, mowy i zgryzu u 99% dzieci*. Silikonowa rurka jest miękka i delikatna, dzięki czemu nie podrażnia dziąseł maluszka. Dodatkowo posiada specjalną membranę, która zapobiega rozlewaniu napoju. Natomiast odważnik znajdujący się na końcu rurki, podąża za napojem i umożliwia jego wypicie do ostatniej kropli i to pod każdym kątem. Kubeczek posiada specjalne uchwyty ułatwiające trzymanie go w malutkich rączkach. Dodatkowo transparentny kolor umożliwia kontrolowanie przez rodzica ilości płynów wypitych przez maluszka.
Rozszerzanie diety to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla malucha. Jednak zadbajmy o miłą atmosferę i zachowajmy spokój. To zdecydowanie pomoże dziecku w nabywaniu nowych umiejętności. To o czym należy pamiętać bezwzględnie, to obecność dorosłego opiekuna przy posiłkach. To on ma za zadanie kontrolować sytuację na bieżąco i zapobiegać ewentualnemu zakrztuszeniu się bobasa, które naturalnie może się wydarzyć. Gotowi? Zaczynamy! Usadźcie bobasa w stabilnej pozycji i smacznego!
Jeśli temat rozszerzania diety budzi Wasze wątpliwości bądź chcecie poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, to warto obejrzeć najnowszy odcinek serialu Canpol Ladies, w którym Anna Dereszowska, Justyna Kozłowska i ekspert marki neurologopeda Marcelina Przeździęk rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z tym ważnym etapem w życiu rodziców i ich pociech. Zapraszamy do obejrzenia: 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie