Disney zrobił krótkometrażowy film o obrazie ciała!

Każde dziecko powinno go zobaczyć
Disney zrobił krótkometrażowy film o obrazie ciała!
fot. Disney+
02.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

We wrześniu na Disney+ miała premiera drugiego sezonu serii filmów krótkometrażowych „Krótko mówiąc”. I właśnie w tym sezonie jest odcinek, który jest pozycją obowiązkową na dla każdego dziecka! Chodzi o odcinek zatytułowany „Głowa do góry”. To opowieść o historii młodej dziewczyny o imieniu Bianka – to pierwsza bohaterka Disneya o dużych rozmiarach.  

O czym jest film krótkometrażowy „Głowa do góry”

W skrócie, Bianka wydaje się pewną siebie, gdy sama ćwiczy balet w pustym studiu tańca. Ale… potem zaczyna się schodzić jej klasa i wszystko się zmienia. Bianca czuje się wyraźnie nieswojo, ponieważ wyglądem odbiega zdecydowanie od pozostałych tancerek, a rada nauczycieli, by uczniowie mieli „mały brzuszek” i „długą szyję” nie pomaga. W pewnym momencie pokój znika, a Bianka widzi setki swoich odbić w rozbitym lustrze. Bianka na początku jest skrępowana, ale zaczyna tańczyć i… wszystko się zmienia. Nagle rozbite lustra zaczynają tańczyć razem z nią. Na koniec swą pewnością siebie i szczęściem wynikającym z robienia to co kocha najbardziej, przebija się przez lustro i wraca do klasy z pozostałymi uczniami.

Dlaczego warto zobaczyć „Głowa do góry”?

Ten film zyskał wiele pochwał i pozytywnego odbioru. Przesłanie akceptacji ciała jest tak ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach i szczególnie dla naszych dzieci. To tak ważne przesłanie, że Disney – do tej pory promujący księżniczki o idealnych kształtach, na główną bohaterkę wybrał dziewczynkę plus-size.

Jak podkreśla Thea Hallagher – doktor psychologii i adiunkt kliniczny w NYU Langone Health – obra ciała jest bardzo kształtowany przez kulturę i ducha czasu. Ludzie są bardzo negatywnie nastawieni do swoich ciał, gdy wokół widzimy promowane tylko te szczupłe. Najważniejsze, żeby nauczyć się doceniać swoje ciało i potrafi robić coś więcej niż tylko ładnie wyglądać.

Film „Głowa do góry” to zdecydowanie mały krok w kierunku pokazania w mediach, szczególnie tych odbieranych przez dzieci, jak zróżnicowani możemy być i to, że wyglądamy inaczej niż zobrazowany standard nie jest niczym złym.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie