Jak włączyć radość dziecka w codzienną rutynę?

Podpowiemy, jak zaczynać i kończyć dzień z uśmiechem!
Jak włączyć radość dziecka w codzienną rutynę?
fot. istock.com
26.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Dla nas rodziców, jednym z najtrudniejszych zadań jest zrozumienie i zaspokojenie potrzeb dziecka. Szczególnie w sytuacji, kiedy zauważamy, spadek entuzjazmu i smutek naszej pociechy. Warto wtedy wprowadzić do naszej codzienności coś, co pocieszy dziecko, a co niekoniecznie jest związane z bieżącymi działaniami.

Jak zwiększyć radość dziecka?

#1 Każdy dzień to święto

Nie bez powodu dzieci wskazują grudzień i cały okres przygotowań do Bożego Narodzenia jako ten najszczęśliwszy, który chętnie powtarzaliby przez okrągły rok. Na stronie kalibi.pl dostępny jest kalendarz świąt nietypowych. Warto przyjrzeć się, tym mniej znanym i zaprosić dziecko do wspólnego świętowania. Na przykład, już za dwa dni jest Światowy Dzień Animacji. Zaplanuj z dzieckiem wspólny wieczór filmowy, włączcie ulubioną animację albo przygotujcie wyzwanie: przebierz się za postać z ulubionej animacji – kreatywność przede wszystkim.

#2 Chwalenie to podstawa

Dzieci potrzebują stymulowania do rozwoju, każda pochwała jest dla nich trampoliną do kolejnych sukcesów. Cieszmy się z dzieckiem z przełomowych momentów. Dostosuj pochwały do wieku dziecka, dla malucha tym sukcesem może być zrobienie samodzielnie kilku kroków, dla dziecka w wieku szkolnym dostanie bardzo dobrej oceny, ze sprawdzianu do którego przygotowywało się przez długi czas. Świętuj każdy sukces dziecka, zapewniaj je na każdym kroku, że jest wyjątkowe i świetnie sobie radzi!

Zobacz więcej: Jak zachęcić nasze pociechy do pomocy w kuchni?

fot. istock.com

#3 Czym jest zabawny styl rodzicielstwa?

Czy warto stać się przyjacielem własnego dziecka? Czy raczej być tym rodzicem nadzorującym, wymagającym dyscypliny? To już zależy od ciebie, ale zdecydowani połączenie tych dwóch funkcji jest najlepszą opcją. Dlaczego? A chociażby dlatego, że kiedy okazujemy dziecku wsparcie i zrozumienie – jak najlepszy przyjaciel – ono wie, że w każdej nawet najtrudniejszej sprawie może prosić nas o radę. Z kolei dyscyplina i nadzór zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa. To co najważniejsze w wychowaniu dziecka to spędzanie z nim możliwie jak najwięcej czasu. Dziecko musi czuć, że jest dla rodzica całym światem!

#4 Stwórz wspólny cel

Bo praca zespołowa zawsze popłaca, a jeśli dołożymy do tego tworzenie wspólnych celów, to już pełnia sukcesu. Taka postawa buduje więź i daje poczucie dziecku o przynależności, jak i również odpowiedzialności za realizację rodzinnych planów. Zaplanujcie rodzinną podróż, która od was – rodziców wymaga wniesienia wkładu finansowego, a od ciebie przejęcie obowiązków w postaci: przynoszenia dobrych ocen, konsekwentne wykonywanie prac domowych. Wszystko po to, by wspólnie zapracować na podróż marzeń. To oczywiście cel długoterminowy, który poza wyżej wspomnianym wymaga cierpliwości. Dlatego warto stawiać sobie również te krótkoterminowe cele, jak jakiś wspólny projekt domowy. Coś co jesteśmy w stanie wykonać niemalże natychmiast, przy zespołowej pracy.

Wspólna realizacja zaplanowanych celów rodzi zaangażowanie, wzmacnia zaufanie, determinację, cierpliwość i komunikację w rodzinie!

Zobacz więcej: Najnowszy teledysk Christiny Aguilery uderza w media społecznościowe!

#5 Nauczcie się rozpoznawać emocje

Dziecko to pełna gama emocji, od tych pozytywnych po negatywne. Napady złości, niezadowolenie, a z drugiej strony niekontrolowany śmiech i radość. Każdy dzień z dzieckiem jest inny i niepodobny do poprzedniego. Naucz się rozpoznawać te emocje i nie traktuj, że kiedy dziecko ma gorszy dzień to znaczy, że coś źle robisz. Dziecko wyrażając emocje komunikuje się z tobą. Nie bagatelizuj tych trudnych i ciesz się tymi pozytywnymi. Często wyrażanie emocji to też wołanie o pomoc.

Najważniejszym czynnikiem w zapewnieniu dziecku szczęścia jest twoje zaangażowanie – jako rodzica. Pozwól dziecku rosnąć, spełniaj potrzeby i przede wszystkim bądź zawsze obok, by pomóc, wysłuchać i wesprzeć dziecko!

 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie