Jak wpłynąć na rozwój dziecka poprzez zabawę? Sprawdzone sposoby

Najwięcej możliwości pojawia się już około momentu ukończenia pierwszego roku życia, gdy maluch wychodzi z okresu niemowlęctwa. Przeczytaj, jakie rodzaje zabaw sprawdzają się w tym okresie i które zabawki warto wykorzystać.
Pierwsze kilka lat życia dziecka jest okresem wyjątkowo intensywnej nauki, rozwoju w wielu aspektach życia. Dziecko rozwija się fizycznie, psychicznie, społecznie, uczy się mówić, zdobywa także wiedzę o bliższym i dalszym otoczeniu. Bardzo istotna jest w tym wszystkim rola opiekuna, który dba o bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwala na poznawanie przez dziecko w zabawach różnych możliwości. Współczesne zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka oraz starszych maluchów mogą ułatwić poznawanie otoczenia i naukę. Także odpowiednio dobrane akcesoria codziennego użytku, ciekawe książeczki dla rocznego dziecka czy nawet elementy garderoby mogą przyczynić się do lepszego rozwoju malca.
Dzieci z naturalną, wrodzoną ciekawością chcą poznawać świat, dlatego dając im odpowiednie narzędzia, możemy wpłynąć na tempo ich indywidualnego rozwoju. Sprawdzone sposoby na rozwijającą zabawę to na przykład:
Trzeba zwrócić uwagę, że nie zawsze konieczne jest wyposażenie pokoju w liczne zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka albo całą biblioteczkę książeczek dla rocznego dziecka. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas, uwaga i zaangażowanie, a także regularność działań.
Można znaleźć wiele porad dotyczących wykorzystania zabawek edukacyjnych dla rocznego dziecka, rozrywek zalecanych dwulatkom czy trzylatkom. Bardzo ważne jest jednak dostosowanie aktywności do faktycznych umiejętności i możliwości malucha, wiek nie zawsze będzie dobrym wyznacznikiem. Nie ma uniwersalnej zasady, ważna jest obserwacja reakcji dziecka i dynamiczne działania opiekuna. Nauka przez zabawę nie może być przymusem, powinna zakończyć się, jeżeli nie sprawia dziecku przyjemności. Często sprawdza się zasada małych kroków, oswajania dziecka z nowościami, książeczkami dla rocznego dziecka czy akcesoriami do zabawy.
Przeprowadzono liczne badania udowadniające pozytywny wpływ czytania na rozwój dzieci, już od pierwszych chwil życia. Choć nie każdy maluch jest w stanie na początku "czytać" wspólnie z rodzicem, opowieści mogą być tłem dla zabawy z dzieckiem, wspólnego przytulania. Przynajmniej dziesięć minut dziennie z książką, najlepiej dobrze dopasowaną do zainteresowań dziecka wpłynie na rozwój mowy, lepsze zrozumienie świata. Co więcej, wybór współczesnych książeczek dla rocznego dziecka oraz starszych dzieci jest na tyle szeroki, że można kupić pozycje sprzyjające różnym aspektom rozwojowym. Książki, które zaciekawią dziecko, mogą mieć elementy sensoryczne, wydawać dźwięki czy na przykład zachęcać do określonych aktywności, otwierania okienek i tym podobnych. To świetna zabawa wspierająca motorykę dziecka, integrację sensoryczną, połączona z poznawaniem ciekawych treści i rozwojem wyobraźni.
Chcesz poznać więcej metod wychowawczych lub kształtujących rozwój dziecka? A może dopiero planujesz ciążę i nie wiesz od czego zacząć? Zachęcamy do zajrzenia na blog parentingowy dzidziusiowo.pl, gdzie dowiesz się wszystkiego o ciąży oraz wychowaniu malucha w każdym wieku. Porady naszych ekspertów sprawią, że ten okres czasu okaże się znacznie łatwiejszy.
Materiał partnera