Jak wpłynąć na rozwój dziecka poprzez zabawę? Sprawdzone sposoby

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jednak dzięki umiejętnie dobranym aktywnościom i zabawom można wspierać rozwój maluchów już od pierwszych chwil życia.
Jak wpłynąć na rozwój dziecka poprzez zabawę? Sprawdzone sposoby
17.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Najwięcej możliwości pojawia się już około momentu ukończenia pierwszego roku życia, gdy maluch wychodzi z okresu niemowlęctwa. Przeczytaj, jakie rodzaje zabaw sprawdzają się w tym okresie i które zabawki warto wykorzystać.

Wszechstronny rozwój najmłodszych w zabawach

Pierwsze kilka lat życia dziecka jest okresem wyjątkowo intensywnej nauki, rozwoju w wielu aspektach życia. Dziecko rozwija się fizycznie, psychicznie, społecznie, uczy się mówić, zdobywa także wiedzę o bliższym i dalszym otoczeniu. Bardzo istotna jest w tym wszystkim rola opiekuna, który dba o bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwala na poznawanie przez dziecko w zabawach różnych możliwości. Współczesne zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka oraz starszych maluchów mogą ułatwić poznawanie otoczenia i naukę. Także odpowiednio dobrane akcesoria codziennego użytku, ciekawe książeczki dla rocznego dziecka czy nawet elementy garderoby mogą przyczynić się do lepszego rozwoju malca.

Jak zabawą wpłynąć na zdolności psychofizyczne dziecka?

Dzieci z naturalną, wrodzoną ciekawością chcą poznawać świat, dlatego dając im odpowiednie narzędzia, możemy wpłynąć na tempo ich indywidualnego rozwoju. Sprawdzone sposoby na rozwijającą zabawę to na przykład:

  • prace plastyczne, kreatywne, dostosowane do etapu rozwoju,
  • zabawy manipulacyjne, sprzyjające integracji sensorycznej,
  • wspólne oglądanie książek, opisywanie obrazków, otoczenia, na przykład w książeczkach dla rocznego dziecka,
  • zabawy konstrukcyjne, z użyciem klocków albo innych materiałów,
  • zabawy ruchowe, rytmiczne, muzyczne - również z elementami rywalizacji,
  • odkrywanie świata, kierujących nim zasad, tak zwane zabawy badawcze,
  • zabawy dydaktyczne, z wykorzystaniem odpowiednich materiałów.

Trzeba zwrócić uwagę, że nie zawsze konieczne jest wyposażenie pokoju w liczne zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka albo całą biblioteczkę książeczek dla rocznego dziecka. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas, uwaga i zaangażowanie, a także regularność działań.

Zabawa dostosowana nie tylko do wieku

Można znaleźć wiele porad dotyczących wykorzystania zabawek edukacyjnych dla rocznego dziecka, rozrywek zalecanych dwulatkom czy trzylatkom. Bardzo ważne jest jednak dostosowanie aktywności do faktycznych umiejętności i możliwości malucha, wiek nie zawsze będzie dobrym wyznacznikiem. Nie ma uniwersalnej zasady, ważna jest obserwacja reakcji dziecka i dynamiczne działania opiekuna. Nauka przez zabawę nie może być przymusem, powinna zakończyć się, jeżeli nie sprawia dziecku przyjemności. Często sprawdza się zasada małych kroków, oswajania dziecka z nowościami, książeczkami dla rocznego dziecka czy akcesoriami do zabawy.

Rola czytania w rozwoju dzieci - to też może być forma wspólnej zabawy

Przeprowadzono liczne badania udowadniające pozytywny wpływ czytania na rozwój dzieci, już od pierwszych chwil życia. Choć nie każdy maluch jest w stanie na początku "czytać" wspólnie z rodzicem, opowieści mogą być tłem dla zabawy z dzieckiem, wspólnego przytulania. Przynajmniej dziesięć minut dziennie z książką, najlepiej dobrze dopasowaną do zainteresowań dziecka wpłynie na rozwój mowy, lepsze zrozumienie świata. Co więcej, wybór współczesnych książeczek dla rocznego dziecka oraz starszych dzieci jest na tyle szeroki, że można kupić pozycje sprzyjające różnym aspektom rozwojowym. Książki, które zaciekawią dziecko, mogą mieć elementy sensoryczne, wydawać dźwięki czy na przykład zachęcać do określonych aktywności, otwierania okienek i tym podobnych. To świetna zabawa wspierająca motorykę dziecka, integrację sensoryczną, połączona z poznawaniem ciekawych treści i rozwojem wyobraźni.

Chcesz poznać więcej metod wychowawczych lub kształtujących rozwój dziecka? A może dopiero planujesz ciążę i nie wiesz od czego zacząć? Zachęcamy do zajrzenia na blog parentingowy dzidziusiowo.pl, gdzie dowiesz się wszystkiego o ciąży oraz wychowaniu malucha w każdym wieku. Porady naszych ekspertów sprawią, że ten okres czasu okaże się znacznie łatwiejszy. 

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Marlena (Ocena: 5) 18.01.2022 15:49
U nas zabawy nie brakuje, coraz wymyślam dzieciakom jakieś kreatywne zajęcia, by się rozwijały i kształtowały wyobraźnię. Często też gramy np. w grę Głowa w Chmurach. To zręcznościowa gra, która ćwiczy umiejętność znajdowania równowagi. W zestawie znajduje się plansza 3D w kształcie drzewa, kostka oraz piankowe elementy żyrafy, z których się ją układa. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie